Peptické vredy predstavujú nezhubné defekty na sliznici pažeráka, žalúdka alebo dvanástnika a sú pomerne častým a veľmi nepríjemným žalúdočným problémom. Žalúdočné vredy, ako ich môžeme označiť, môžu vzniknúť vtedy, keď sa naruší rovnováha medzi ochrannými faktormi a agresívnymi, ktoré vplývajú na funkciu sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Teda jednoducho povedané, vznikajú v dôsledku negatívnych vplyvov, ktoré pôsobia na našu sliznicu. Ide predovšetkým o vonkajšie faktory a agresori, ktoré sami prijímame. Medzi takéto negatívne faktory, ktoré podnecujú vznik peptických vredov môžeme zaradiť fajčenie, chronický alebo akútny stres, pravidelný príjem kofeínu, alkoholizmus či užívanie rôznych liekov. Za ich vznik si teda môžeme sami!
Okrem toho, že existujú rôzne príčiny ich vzniku, existujú aj rôzne spôsoby, ako sa prejavujú žalúdočné vredy. Hovoriť môžeme predovšetkým o bolesti brucha, pálení záhy, tráviacich problémoch, nevoľnosti a zvracaní, krvavej alebo čiernej stolici, častom grganí a pod. Ako však s týmto problémom bojovať prírodne?
Pozri aj: Trápia ťa obličkové kamene? Objav účinky čaju z dažďových pralesov!
Prírodná liečba žalúdočných vredov
Vedci majú v liečbe peptických vredov úplne jasno. Po štúdii lekára zo San Francisca odporúčajú predovšetkým kapustovú šťavu. Štúdiou totižto bolo zistené, že najčastejšie za vznik žalúdočných vredov môže helikobakter pylori, ktorý je zodpovedný za 90 % všetkých dvanástnikových vredov a takmer 80 % žalúdočných vredov.
Zistilo sa, že kapustová šťava je najsilnejší prírodným spôsobom vhodným na liečbu žalúdočných problémov. Vykonanou štúdiou bolo zistené, že kapustová šťava dokáže odstrániť menšie peptické vredy už v priebehu 9 dní. Pri väčších vredoch je potrebné liečbu natiahnuť na 14 až 21 dní.
Surová kapustová šťav obsahuje látku nazývanú S-metylmetionín (vitamín U), ktorá chráni povrch pažeráka, žalúdka a ďalších vnútorností a bráni tak vzniku žalúdočných vredov a rovnako ich pomáha vyliečiť. Kapustová šťav je tiež bohatá na ďalšie zložky, ktoré ničia spomínaný helikobakter pylori a zabraňuje tak rozvoju ďalších peptických vredov.
Treba tiež spomenúť, že kapustová šťava je bohatá na vitamín C, K, A a E, fosfor, jód, enzýmy, vápnik, železo, draslík a pod., čo sú tiež látky prospievajúce nášmu organizmu.
Ako často piť kapustovú šťavu?
Prv než si povieme, ako často túto šťavu piť, tak si ju pripravíme podľa odporúčaného receptu. Budete teda potrebovať menšiu hlavu zelenej kapusty, 6 plátkov zeleru, trochu zázvoru a 3 mrkvy. Všetky ingrediencie nakrájajte na menšie kúsky a vhoďte ich do odšťavovača. Odšťavenú šťavu si rozdeľte na 5 porcií a vypite ich počas celého dňa.
Kapusta má sama osebe celkom zvláštnu chuť (teda v surovom stave), preto vám nemusí chutiť takto samostatne. Šťavu z nej teda môžete zmiešať so šťavou z ďalších surovín, ako to je uvedené vyššie. Ak so šťavou zo surovej kapusty nemáte žiaden problém, tak si ju môžete vychutnať aj čistú – nemixovanú s inými surovinami.
Každopádne platí, že tento nápoj by ste si mali spraviť denne po dobu 7 - 21 dní. Vo väčšine prípadov dôjde k úľave už po 3 dňoch.
Neprehliadni: Ako sa prejavuje detská úzkosť? Tieto príznaky by ste nečakali!