Talianska polievka, ktorá sa preslávila po celom svete! Minestrone je pravidelnou a obľúbenou súčasťou jedálnička mnohých ľudí, a to aj na Slovensku. Recept na polievku minestrone však nie je len jeden a môžete ho obmieňať podľa toho, čo doma nájdete v chladničke, alebo podľa toho, akú zeleninku máte práve vo vašej záhradke.
Talianska polievka minestrone
Najlepšia je, ak sa pripravuje z čerstvých a sezónnych surovín, vtedy chutí naozaj znamenite. Dôležité je, aby bola minestrone dostatočne hustá. Minestrone totiž znamená v preklade niečo ako „veľká polievka" a Taliani ju konzumujú ako hlavné jedlo na večeru. Zaujímavosťou je, že si ju naservírujú v ten najhorúcejší deň, pretože veria, že ich to ochladí.
Vyskúšaj aj: Jednoducho, rýchlo a chutne: 5 fantastických dresingov na šaláty
Najlepšia polievka minestrone - čo budete potrebovať?
Ešte ste nikdy Minestrone neskúsili, alebo stále hľadáte ten pravý recept? Ponúkame vám jeden rýchly, jednoduchý a najmä osvedčený postup.
Pravá minestrone obsahuje veľa čerstvej zeleniny, ale aj slaninku, ktorá dodá polievke tú správnu chuť. Ak ste však vegetariáni, alebo proste len mäsko neobľubujete, slaninu pokojne vynechajte. Polievke to na chuti neuberie. Keďže nie je vždy sezóna na čerstvú zeleninku, v zime môžete všetky prísady nahradiť aj mrazenými či zaváranými alternatívami.
Príprava minestrone - ingrediencie:
- olivový olej a trochu masla
- 50 g oravskej alebo anglickej slaninky
- 2 stonky celeru
- 3 mrkvy
- 1 väčší zemiak (nemusí byť)
- 100 g zelených fazuliek
- 100 g cukety
- 2 cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 100 g paradajok (normálnych, cherry alebo v konzerve)
- 100 g paradajkového pretlaku
- 1 konzerva hnedých fazulí (red kidney beans) alebo dve hrste fazule (namočenej deň vopred)
- za hrsť cestovín podľa obľuby
- zväzok bazalky (alebo 2 lyžičky sušenej bazalky)
- 1,5 l zeleninového vývaru (alebo vodu a pol kocky zeleninového bujónu)
- parmezán na posypanie
Bude ťa zaujímať: Štrikovanie je IN. Toto ťa dostane, rovno do obchodu!
Postup prípravy minestrone
- Najprv si všetku zeleninku nakrájame na malé kúsky, alebo tak, ako to máte radi. Cuketu nekrájajte úplne nadrobno, skôr na menšie kocky, aby sa úplne nerozvarila. Cibuľku, cesnak a slaninku si nakrájame nadrobno.
- Na troške oleja a masla speníme cibuľku a cesnak, potom pridáme slaninku a opekáme, kým nebude rozvoniavať celý byt. V prípade, že ste vegetariáni, alebo len slaninku nemusíte, minestrone je vynikajúca aj keď tento krok vynecháte a na cibuľku dáte rovno zeleninu.
- Na opečenú slaninku dáme najprv zeleninku, ktorá je tvrdšia a potrebuje viac času na prípravu. Pridáme teda mrkvu, zeler a zemiak, ak ste sa rozhodli ich do receptu pridať. Opekáme niekoľko minút.
- Potom pridáme postupne zelené fazuľky, paradajky a cuketu. Všetko spolu restujeme na miernom ohni. Potom zmes prikryjeme a necháme dusiť asi 10-15 minút, občas však premiešame, ak je to nutné, pridajte aj vodu, no zelenina by mala pustiť šťavu a dusiť sa v nej.
- Teraz prichádza rad na vývar a paradajkový pretlak. V prípade, že ste použili namiesto čerstvých paradajok konzervu, pretlak pridajte len symbolicky. Osolíme a okoreníme podľa chuti, pridáme aj bazalku a fazule z konzervy a privedieme k varu.
- Bublajúcu polievočku varíme asi 30 minút pod pokrievkou.
- Po pol hodinke pridáme vybranú cestovinu a varíme do zmäknutia asi 10 minút alebo podľa návodu na obale.
- Polievku naberáme do misiek a podávame posypanú nastrúhaným parmezánom.
Aktualizované na 24.09.2024
Aktualizovaný článok: 24.09.2024