Poznáme to všetci. Kráčame večer po ulici, keď sa oproti nám objaví zopár podnapitých ľudí či skupinka vyznávajúca rovnaké náboženstvo alebo čokoľvek iné. Hlavné je, že sú tam spolu a vyzerajú nebezpečne.
Človek nikdy nevie, či si budú chcieť niečo dokazovať, a preto je strach v týchto situáciách bežný. Pri podobných zážitkoch, veľmi často premýšľame nad tým, čo robiť, aby sme sa nabudúce nebáli a v prípade potreby vedeli seba a svojich blízkych ochrániť. Keďže málokto má dostatok času naplno sa venovať bojovému športu alebo umeniu, začíname siahať po zbraniach ako nože, teleskopické obušky či obranné spreje a paralyzéry. Zvyšok z klubu zaneprázdnených ľudí si zaplatí niekoľkotýždňový kurz sebaobrany. Stoja tieto veci za naše častokrát ťažko zarobené peniaze?
Pozri aj: Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!
Obranné zbrane
V prvom prípade tu máme obranné zbrane, ktoré nám šetria čas. Môžu byť skvelým pomocníkom vždy, keď príde k nebezpečnej situácii. Ale aká je hranica medzi užitočnosťou a nebezpečenstvom, ktoré pre nás, nositeľov, tieto zbrane predstavujú?
Predstavte si, že máte sprej alebo paralyzér. Začnete tušiť nepríjemnú situáciu. Čo spravíte? Vyberiete ho a ukryjete do dlane? Čo ak sa vám ho nepodarí dokonale v dlani zakryť a oproti vám ide len nevinná skupina? Je to niečo, čo vám stojí za to, strašiť okoloidúcich?
Nehovoriac o tom, koľko ľudí si po nákupe tieto pomôcky hneď vyskúša. Niet sa čomu čudovať. Veď aký blbec by vás nechal otestovať si nový paralyzér alebo „slzák" priamo na ňom? A to ešte nehovoríme o noži. Kúpiť si zbraň je síce jednoduché, ale kto z nositeľov má istotu a vie, ako ju naozaj použiť? Aká je v takom prípade pravdepodobnosť, že nakoniec bude použitá proti vám? Zrejme vyššia, ako by sa mnohým na prvý pohľad mohlo zdať.
Pozri aj: Polievka ako súčasť stravy: Pre toto ju nikdy nevynechaj!
Kurz sebaobrany
V žiadnom prípade niet pochýb o schopnostiach inštruktorov sebaobrany. Veď nám to dokazujú v rôznych inštruktážnych videách a aj počas tréningov v konkrétnych naučených pozíciách. Čo ale urobíte, ak vás útočník na ulici chytí trochu inak, ako ste boli zvyknutí na tréningu? Alebo čo ak bude vyšší a ťažší? Zrejme vám zručnosti nadobudnuté na kurze nebudú stačiť. A to ani zďaleka nie je jediný problém. Vysvetlíme si to na jazykovom kurze.
Začnete chodiť na nemčinu, postupne sa učíte slovíčka a základnú gramatiku. Prejde zopár týždňov, vy sa viete predstaviť, povedať niečo o svojej rodine a práci. Ale kurz skončí. Pravdepodobne ešte budete nejakú dobu vypracovávať cvičenia, ktoré vám zostali a sem-tam si pustíte nemeckú pieseň. No za chvíľu na nemčinu úplne zabudnete. Ako asi budete rozprávať o pol roka? Alebo o rok, či dva bez žiadneho cviku? Vidíte spojitosť s kurzami sebaobrany? Čo v momente, keď skončia?
Aj keby ste boli tým najlepším najodhodlanejším bojovníkom a mali chuť cvičiť ďalej, kde nájdete toho cvoka, ktorý vám dovolí na sebe skúšať vaše novonadobudnuté ťahy, prípadne údery? A tu je kameň úrazu. Áno, kurz vás naučí nejaké funkčné základy, ale tak, ako cudzí jazyk z predošlého prípadu, aj tie postupom času zapadajú prachom.
Tiež odporúčame: Pesticídy v ovocí a zelenine: Ako a prečo proti nim treba bojovať?
Falošný pocit nepremožiteľnosti a paralyzujúci strach
Až doteraz sme nespomenuli snáď dva najnebezpečnejšie aspekty tohto celého - pocit nepremožiteľnosti, ktorý často nastáva už po pár hodinách kurzu. Druhým je priam paralyzujúci strach, ktorý v obdobných situáciách nastáva a len máločo vás naň dokáže pripraviť. Preto si dobre premyslite, do čoho investujete svoje peniaze. Ak sa chcete vedieť brániť, nie je lepšie v takom prípade, začať sa seriózne venovať bojovému športu alebo umeniu ako riskovať svoj život? To už nechám na vás.