Možno viacerí z vás práve pokrčili nos, pretože paradajková šťava asi nie je najväčšou lahôdkou na svete, no môžete ju použiť pri príprave omáčok.
Čo s bohatou úrodou paradajok? Ak ste si tento rok vypestovali domáce paradajky a urodilo sa vám ich viac než dosť, tak ich nerozdávajte všetkým susedkám, ale pustite sa do zavárania a prípravy rôznych zaujímavých výrobkov z paradajok. Napríklad ich môžete pridať do leča, skvelý je aj domáci paradajkový pretlak alebo sa môžete rovno pustiť do ich sušenia a spraviť si tak domáce sušené paradajky. Možností je viac než dosť a my vám ponúkame ďalšiu – paradajková šťava.
Domáca paradajková šťava
Možno viacerí z vás práve pokrčili nos, pretože paradajková šťava asi nie je najväčšou lahôdkou na svete, no pokojne ju môžete použiť pri príprave omáčok alebo iných pokrmov.
Mimochodom, vedeli ste, že paradajky obsahujú červené rastlinné farbivo zvané lykopén, ktorý patrí medzi najsilnejšie antioxidanty? Má protirakovinové účinky, zlepšuje funkciu prostaty, je nápomocný pri znižovaní vysokého krvného tlaku i cholesterolu.
Domáca paradajková šťava, ako napríklad aj domáci kečup, sú obľúbené z viacerých dôvodov:
Čerstvosť a kvalita: Domáca príprava šťavy zabezpečuje, že sa používajú čerstvé a kvalitné paradajky, čo výrazne ovplyvňuje chuť a výživovú hodnotu.
Bez prídavných látok: Keď si pripravíte šťavu doma, môžete si byť istý, že neobsahuje umelé konzervanty, farbivá alebo sladidlá, ktoré sa často nachádzajú v komerčných produktoch.
Prispôsobenie chuti: Pri domácej príprave môžete pridať bylinky, koreniny alebo iné prísady podľa vlastnej chuti, čím si vytvoríte unikátnu verziu, ktorá vám najviac vyhovuje.
Zdravotné výhody: Paradajky sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, pričom domáca paradajková šťava je skvelým spôsobom, ako si tieto živiny dopriať.
Tradičné hodnoty: Pre mnohých ľudí je príprava domácej šťavy tradíciou, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu, a tento proces môže byť spojený s rodinnými hodnotami a spomienkami.
Ekologická voľba: Domáca výroba šťavy minimalizuje odpad z obalov a dopravy, čím prispieva k ochrane životného prostredia.
Kvalita prírodných ingrediencií z vlastnej záhradky z nej robia prírodný produkt - ako napríklad aj domáca passata či rajčinová polievka! Skúste náš tradičný recept a neoľutujete.
Odporúčame aj: Musaka s baklažánom – dokonalá pochúťka zo slnečného Grécka
Domáca paradajková šťava na sladko i na slano - ingrediencie a tradičný recept
- 1 kg paradajok
- ¼ lyžičky soli
- ¼ lyžičky cukru
- kyselinu citrónovú
Paradajky (najlepšie sú, samozrejme, domáce alebo bio) poriadne poumývame a nakrájame na menšie kúsky. Vložíme ich do hrnca a dusíme dovtedy, kým sa úplne nerozvaria. Po rozvarení ich pretlačíme cez sito alebo gázu. Ak chcete jemnejšiu šťavu, tak pokojne môžete ešte použiť aj mixér na jej rozmixovanie.
- Paradajková šťava na slano – ak preferujete slanšie šťavy, tak pridajte ¼ lyžičky soli na 1 liter šťavy a trochu kyseliny citrónovej.
- Paradajková šťava na sladko – v tomto prípade šťavu dochuťte cukrom. Konkrétne pridajte ¼ lyžičku cukru na 1 liter šťavy a rovnako trochu kyseliny citrónovej.
Dochutenú paradajkovú šťavu dáme ešte na chvíľu na sporák. Zohrejme ju na teplotu varu a následne odstavíme. Ešte teplú šťavu nalejeme do pripravených fliaš. Na záver šťavu ešte zasterilizujeme – približne 10 minút pri teplote 80 °C. Hotovú šťavu necháme vychladnúť a následne skladujeme na tmavom a chladnom mieste (napr. v pivnici).
Aktualizované na 22.08.2024
Aktualizovaný článok: 22.08.2024