Na bobuľovom ovocí si môžeme pochutnávať počas celej letnej sezóny. Záver leta však patrí brusniciam, ktoré sú rovnako bohaté na minerály a vitamíny. Aj keď ich možno bežne nenájdeme v obchodoch s potravinami či na trhoch, o to viac sú vzácne, keď na ne natrafíme. A vzácne sú aj preto, lebo ich mnohí odborníci odporúčajú pri problémoch s močovým ústrojenstvom a predovšetkým pri zápale močových ciest.
Tieto na pohľad nenápadné malé červené plody v sebe ukrývajú poklad v podobe množstva antioxidantov, vitamínu A, vitamínu C, ale aj vitamínov skupiny B a vitamínu K. Príroda tiež brusnice naplnila železom, draslíkom, horčíkom a rovnako aj zinkom.
Brusnice - zázrak pre močové cesty
Brusnica obyčajná je skutočne zázrakom na močové cesty. Veľkým plusom brusníc je najmä ich antimikrobiálna aktivita založená na viacerých účinkoch, ktorá pozitívne ovplyvňuje priebeh infekcie močových ciest. Látky obsiahnuté v brusniciach predovšetkým zabraňujú premnoženiu baktérii v močovom ústrojenstve a ich prichyteniu na stenu močových ciest. Medzi ďalšie účinky brusníc môžeme zaradiť:
- posilnenie imunitného systému,
- redukcia telesnej hmotnosti,
- pozitívny vplyv na pokožku,
- sú nápomocné pri liečbe akné,
- bránia vzniku obličkových kameňov,
- sú liekom na zdravé ďasná,
- liečia akné,
- sú tajomstvom krásnych vlasov.
Pozri aj: Poznáš benefity brusnicovej šťavy? Jej účinky ťa prekvapia!
Na brusnicový džem potrebujeme:
- 1 kg brusníc
- ½ kg kryštálového cukru (môže byť aj trstinový)
- 250 ml vody
- 1 lyžičku pomarančovej alebo citrónovej kôry
- 1 lyžičku kyseliny citrónovej
- 1 celú škoricu
- 5 klinčekov
Brusnice si opláchneme a vložíme do hrnca s nepriľnavým povrchom. Pridáme cukor, vlejeme vodu a rovnako pridáme aj zvyšné suroviny, okrem kyseliny citrónovej. Džem varíme na miernom ohni dovtedy, kým nezačne hustnúť. Keď začne džem získavať rôsolovitú konzistenciu, vyberieme z neho klinčeky a škoricu. Ak vám nevadia kúsky brusníc v džeme, tak pridajte kyselinu citrónovú na zakonzervovanie, chvíľku povarte a džemom naplňte pripravené zaváraninové poháre.
Keď preferujete hladkú konzistenciu džemu, tak ho poriadne rozmixujte ponorným mixérom, následne pridajte kyselinu citrónovú a až tak naplňte poháre. Naplnené poháre otočíme hore dnom a necháme chvíľu odležať. Hotový džem skladujeme na tmavom a chladnom mieste.
Pochutnajte si na chutnom džeme v kombinácii s čerstvým chrumkavým pečivom, alebo si ho neváhajte natrieť na palacinky či pridať do koláča. Prajeme dobrú chuť!