Postupne sú regály v obchodoch zaplňované ďalším sezónnym ovocím, akým sú slivky. Niekto by si ich doprial skôr v tekutom a hlavne pálenom stave, no šikovné gazdinky ich radšej zužitkujú v kuchyni. Skvelé sú do rôznych koláčov – napríklad taká bublanina so slivkami a mrveničkou je tou najlepšou maškrtou ku káve.
Keďže ide o sezónne ovocie, je vhodné uskladniť si ho aj na zimné obdobie. Pripravte si teda kompót, ktorý sa hodí k hlavnému mäsovému chodu alebo skúste vsadiť na lekvár, ktorý je ideálny na raňajky. Do prípravy čoho sa vrhnete skôr?
Odporúčame: Melónový šalát s uhorkou a feta syrom: Letné dobrodružstvo na tanieri
Zdroj: Depositphotos
Slivkový lekvár
- 3 kg odkôstkovaných sliviek
- 1 kg kryštálového cukru (množstvo si môžete upraviť podľa seba)
- kyselina citrónová
Slivky si umyjeme, odkôstkujeme a nakrájame na menšie kúsky, aby sa rýchlejšie rozvarili. Nakrájané slivky teda vložíme do hrnca a necháme prebublávať. Po rozvarení necháme zmes trochu vychladnúť. Základ slivkového lekváru prepasírujeme cez sitko alebo rozmixujeme ponorným mixérom.
Pridáme cukor a varíme približne 45 minút alebo dovtedy, kým lekvár nezhustne. Nakoniec pridáme trochu kyseliny citrónovej, aby sme lekvár „zakonzervovali“.
Ešte horúcim lekvárom plníme pripravené poháre, uzavrieme ich viečkami a otočíme hore dnom na cca 5 minút. Následne necháme lekvár vychladnúť pri izbovej teplote.
Slivkový kompót (zavárané slivky)
- slivky
- 350 g cukru
- 1 liter vody
Slivkový kompót je možné pripraviť z celých nelúpaných sliviek, z polených nelúpaných sliviek ako aj z lúpaných. Najjednoduchší je asi ten z celých nelúpaných sliviek. Ten si pripravíte tak, že slivky umyjete a na chvíľu ich ponoríte do vriacej vody (v sitku), aby sa trochu stiahli a dali sa do fľaše lepšie naskladať.
Medzitým si pripravte nálev z vody a cukru. Vodu nalejte do hrnca, pridajte cukor a priveďte k varu. Keď sa cukor roztopí, nálev odstavte a nechajte vychladnúť. Slivky naložte do pripravených fliaš, zalejte nálevom a zatvorte viečkom.
Slivkový kompót sterilizujeme približne 20 minút pri teplote 95 °C.
Domáca slivková nutella
- 2 kg sliviek
- 1 kg kryštálového cukru (pokojne aj menej)
- 100 g kakaa
Stačí pridať kakao a slivkový lekvár sa rázom premení na lahodnú nátierku, ktorú obľubujú mnohí. Takže, poďme na to!
Slivky si umyte, odkôstkujte a dajte variť. Varte dovtedy, kým sa úplne nerozvaria. Pridajte cukor a preosiate kakao. Nechajte ešte chvíľu variť, aby sa cukor úplne rozpustil. Po rozvarení celú zmes rozmixujte do hladka. Hotovú slivkovú nátierku naplníme do pohárov a sterilizujeme približne 20 minút. Necháme vychladnúť pri izbovej teplote a skladujeme na tmavom mieste.
Vyskúšaj tiež: Čučoriedkové muffiny s mrveničkou, aké si ešte nejedla
Zdroj: Depositphotos
Slivková pizza
Slivky je možné využiť aj možno netradične, a to na slivkovú pizzu. Samozrejme, nejde o úplne klasickú pizzu, ale skôr o pizzový koláčik, ktorému sa nedá odolať pri poobednej kávičke.
Na cesto:
- 250 g hladkej múky
- 1 lyžička soli
- 1 balíček sušeného droždia
- 2 vajíčka
- 100 ml mlieka
- 100 g masla
- med na osladenie (voliteľné)
Na vrch pizze:
- 10 zrelých sliviek
- 500 g hrudkovitého tvarohu
- 3 žĺtky
- 5 lyžíc práškového cukru
- 2 lyžice kryštálového cukru
- 1 lyžička mletej škorice
- 2 lyžice roztopeného masla
Do misky si preosejeme múku, pridáme soľ a prisypeme aj droždie. V extra miske si vymiešame vajíčka, mlieko, med a roztopené maslo. Následne primiešame tekutú zmes k sypkej a vypracujeme hladké cesto. Hotové cesto prekryjeme potravinárskou fóliou a necháme kysnúť približne 2 hodiny pri izbovej teplote.
Po 2 hodinách cesto premiešame varechou, opäť zakryjeme fóliou a dáme na noc do chladničky. Ďalší deň cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, jemne prehnetieme rukami a rozdelíme na 2 časti (vyjdú nám teda 2 pizze). Obe časti si vyvaľkáme do tvaru kruhu a premiestnime na plech vystlaný papierom na pečenie.
Rúru si dáme vyhriať na 180 °C. Korpusy potrieme tvarohom zmiešaným so žĺtkami, práškovým cukrom a škoricou. Posypeme nakrájanými slivkami a kryštálovým cukrom. Pizzu so slivkami pečieme približne 25 minút. Po upečení pokvapkáme roztopeným maslom a vychutnávame.
Ďalšie recepty so slivkami:
- Domáce slivkové čatní (chutney): Kúsok Indie u každého doma
- Recepty na skvelé slivkové koláče
- Slivkové buchty: S týmto receptom sa ti ľahko podaria
- Recept na Slivkový točený koláč
- Chutná bublanina so slivkami, po ktorej sa len tak zapráši
- Recept: Slivkový tart s mrveničkou a rozmarínom
- Slivkové gule zo zemiakové cesta: Dopraj si lahodný obed!
- Recept na Slivkovo – makové muffiny s marcipánom
Aký je váš obľúbený recept so slivkami, ktorý robíte v tomto období často?