Datle sa nám väčšinou spájajú s Vianocami a s košíčkom, plným sušeného ovocia, medzi ktorým nesmú chýbať ani figy a datle. Dnes si ich už však môžeme dopriať celoročne, bývajú totiž bežnou súčasťou ponuky obchodných reťazcov. Ale čím sú vlastne pre nás prínosné? Prečo jesť datle, napriek ich nie práve vábivému výzoru? Prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch a prinesieme aj jeden zaujímavý recept na pokrm, ktorého súčasťou sú práve datle.
Ich pôvod a obsah
Datle pochádzajú z Arabského polostrova, konkrétne z datľovej palmy, na ktorej sa ročne urodí až sto kíl plodov. Vyznačujú sa svojou výživnosťou, takže sú skvelou voľbou ako desiata do práce či do školy. Čo je škoda, na náš trh sa dostávajú prevažne v sušenej podobe, predovšetkým z Iraku a Tuniska. Za zmienku tiež stojí, že datľový cukor je preukázateľne zdravší, než napríklad trstinový. Datle obsahujú vlákninu, aminokyseliny, veľa kyseliny pantoténovej, mangán, meď, horčík, síru, chlór, železo, draslík, fosfor a vápnik. Obsahujú tiež všetky vitamíny, okrem vitamínu E.
Odporúčame: Chren ako liek: Neuveriteľné, s čím všetkým ti vie pomôcť
Datle v kuchyni
Datle sú vynikajúce v spojení s tvarohom, jogurtom, v ovocnom šaláte, ako súčasť kaše alebo len tak, jemne poliate medom a posypané praženými orieškami. Avšak pozor – ukrývajú v sebe pomerne veľkú podlhovastú kôstku a dôležité je tiež spomenúť, že 100 g datlí obsahuje až 1256 kJ.
Toto sú účinky datlí na ľudské zdravie:
- navodzujú dobrý spánok, no na druhej strane aj sviežosť (za túto anomáliu môže tryptofan, ktorý sa v mozgu mení na serotonín – povzbudzuje a v epifýze zase na melatonín – navodzuje spánok)
- odstraňujú zápchu, hnačku, ale aj psychickú únavu
- podporujú trávenie a krvotvorbu
- prispievajú k pevnosti zubov a kostí
- prospievajú nervovému systému
- udržujú mozog aktívny
- zabraňujú upchávaniu tepien
- zasýtia naozaj na dlho
- zvyšujú koncentráciu
Recept na takzvaný beduínsky pokrm
Prečo práve beduínsky? Pretože beduíni považujú datle za liek a sú neodmysliteľnou súčasťou ich potravy, nakoľko cukry a sacharidy v nich obsiahnuté im dodávajú silu a energiu na dlhých a úmorných cestách. Datle sú pre nich doslova osviežujúcou drogou. Arabi všeobecne tiež datle vo veľkom používajú ako prirodzený uspávací prostriedok.
Budete potrebovať:
- 15 datlí
- 6 šálok vody
- 2 šálky prosa
- 1 PL oleja
- jablko
Proso umyte, nechajte ho odkvapkať a následne opražte na oleji. Pridajte odkôstkované a nadrobno pokrájané datle a na kocky pokrájané jablko aj so šupkou. Zalejte vodou a priveďte k varu. V momente varu hrniec odstavte, prikryte a nechajte takto približne dvadsať minút. Jedzte teplé.
Pozri aj: Zápal spánkovej tepny: Keď bolesť pri česaní môže končiť slepotou