Ak prejdete v prírode okolo puškvorca, asi nijako zvlášť vašu pozornosť nezaujme. Táto rastlina nie je zaujímavá krásnym kvetom ani netradičným tvarom. Prekvapí vás možno len miestom výskytu. Ide totiž o vodnú bylinu, ktorá obľubuje trvalo zaplavené pôdy. Puškvorec obyčajný a jeho blahodarné účinky na ľudský organizmus sú však ľudom známe už od nepamäti. Z toho vyplýva, že túto rastlinu by sme rozhodne ignorovať nemali. V nasledujúcom článku sa dozviete, s akými zdravotnými problémami si poradí a ako sa používa.
Poznáte puškvorec?
Puškvorec obyčajný je trváca rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade puškvorcovité. Známy je tiež pod ľudovými názvami, ako prsokoreň či šišvorec. Dorastá do výšky asi 50 až 120 centimetrov a jeho domovinou je juh Číny aj India. V týchto oblastiach bol tradičnou a cenenou koreninou. Jeho liečivé účinky však postupne oceňovali i Egypťania, Rimania či Gréci. Rastlina sa postupne rozšírila do celej Európy či dokonca Severnej Ameriky. Puškvorec preferuje miesta s dostatkom vlahy. Rastie predovšetkým na miestach, ktoré sú trvalo zaplavené.
Nájsť ho môžete v močiaroch, tichých vodách či rybníkoch. Táto vodná rastlina je charakteristická plazivým podzemkom a dlhými mečovitými listami, ktoré majú vrúbkované okraje. Kvety sú drobné, majú žltozelenú farbu a usporiadané sú do valcovitých klasovitých šúľkov, ktoré sú dlhé do 10 centimetrov. Puškvorec kvitne prevažne v mesiacoch jún až júl. Na liečebné účely sa však zbiera koreň, ktorý sa následne suší. V takejto forme ho nie je problém nájsť i v lekárni či obchodoch so zdravými potravinami.
Pozri aj: Vieš, čo je hummus? Názov neláka, ale jeho chuť a účinky ťa dostanú
Je to najlepšia bylinka na trávenie?
Puškvorec obsahuje silice, triesloviny či horčiny. Taktiež je zdrojom cholínu aj slizovitých látok. Už oddávna je známy hlavne svojím blahodarným vplyvom na tráviaci systém človeka. Podporuje proces trávenia, chuť do jedla, tvorbu žalúdočných štiav aj vylučovanie žlče. Pôsobí dezinfekčne a predstavuje veľkého pomocníka pri mnohých tráviacich ťažkostiach. Vhodné je jeho použitie pri plynatosti, hnačke, kolikách či kŕčoch. Rovnako predstavuje dobrú podpornú liečbu pri žalúdočných či dvanástnikových vredoch.
Známe sú však i mnohé ďalšie účinky puškvorca. Napomáha znižovať hladinu cukru v krvi a podporuje detoxikáciu organizmu. Pôsobí afrodiziakálne i močopudne. Účinne prečisťuje obličky aj pečeň. Posilňuje nervovú sústavu a eliminuje stres. Puškvorec tiež veľmi dobre vplýva na pokožku. Pri použití zvonka urýchľuje hojenie rán a zlepšuje stav kože pri kožných ochoreniach.
Čo všetko sa z neho dá pripraviť?
Koreň puškvorca sa najčastejšie používa na prípravu čaju. Jednu čajovú lyžičku sušenej rastliny zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať 15 minút. Pri zdravotných problémoch pite nápoj dvakrát denne. Vyskúšajte ho pri nechutenstve, črevných problémoch či žalúdočných neurózach. Táto rastlina však nie je určená na dlhodobé užívanie. Vhodné je dopriať si vždy aspoň kratšiu pauzu. Navyše je čaj z puškvorca známy aj pre svoje povzbudzujúce účinky, preto je ho vhodné piť skôr počas dňa a nie vo večerných hodinách. Odvar z tejto vodnej rastliny si tiež môžete priliať do vane s teplou vodou.
Takýto kúpeľ prekrví končatiny a pomôže vám lepšie zrelaxovať. Okrem toho sa postará o vašu pokožku. Nakoniec si z puškvorca obyčajného môžete pripraviť aj liečivú tinktúru. Budete na ňu potrebovať koreň rastliny a alkohol, najlepšie 70-percentný. Koreň očistite, najemno nastrúhajte a vo vhodnej, dobre uzatvárateľnej nádobke ho zalejte alkoholom. Nechajte to odstáť asi 2 týždne, pričom fľaštičku pravidelne pretriasajte. Pri tráviacich ťažkostiach sa zvyčajne užíva 15 kvapiek tinktúry trikrát denne. Tinktúru z puškvorca tiež zoženiete na internete či v lekárni.
Pozri aj: Rady a tipy na bezpečnú túru do hôr: Na toto určite nezabudni!