Prečo sa červenáme a prečo tvár prezrádza naše rozpaky?

Niekto toho jednoducho nie je fyzicky schopný, no inému stačí očný kontakt s druhou osobou niekde na ulici a už cíti, ako mu tvár zalieva horúčava. Čím to je? Prečo sa červenáme až po korienky vlasov, keď vo vnútri pocítime hanbu, ostych, rozpaky, vinu a iné emócie? Hoci na niekoho môže také jemné „pýrenie sa“ pôsobiť roztomilo, tí, ktorých sa to týka, by sa zrejme v takej chvíli najradšej zahrali na pštrosa a strčili hlavu do piesku. Ako ste na tom vy? Prečítajte si všetko, čo ste o červenaní určite nevedeli!

Čo vám spôsobuje pocit trápnosti?

Každému spôsobuje trápny pocit niečo iné. Niekomu to, že sa naň upierajú pohľady iných, inému to, keď ho niekto pochváli alebo mu zloží kompliment, ďalšiemu zase pocit menejcennosti a nízkeho sebavedomia. Pocity vzrušenia alebo obáv, tréma, prejav na verejnosti, pohľad osoby, ktorá je nám viac, ako sympatická, ľútosť, krivda, vyhrotený konflikt, nahota – vlastná či cudzia, vedomá lož,... Častokrát však ruka v ruke s týmito pocitmi prichádza ešte jeden – nával horúčavy, ktorý sa postupne akoby vytlačí do vašej hlavy a prezradí vás menší či väčší rumenec na tvári. A to je väčšinou chvíľa, kedy svojmu telu za toto „gesto“ rozhodne neďakujeme.

Neprehliadni: Chren ako liek: Neuveriteľné, s čím všetkým ti vie pomôcť

červenanie sa

Zdroj: Shutterstock®

Nesnažte sa to vedome stopnúť!

Samozrejme – to asi poznáte tiež – čím viac sa tento proces snažíte zastaviť alebo potlačiť, tým je to horšie. Skutočnosť je však taká, že nech by ste sa snažili akokoľvek, tento fyziologický a nekontrolovateľný proces jednoducho neovplyvníte. Človek sa dokáže dokonca červenať aj bez prítomnosti iných ľudí a to vtedy, keď si spomenie na trápnu situáciu, ktorá sa mu stala alebo keď si len predstaví, čo by sa mohlo stať, keby... Je to v skutočnosti reflex, pri ktorom nervový systém vysiela signál svalom na tvári.

Za všetko môže adrenalín

Súčasťou tohto procesu je aj prúdenie adrenalínu, ktorý, ako vieme, spôsobí zrýchlenie pulzu a dychu. Okrem toho však adrenalín rozširuje žily – samozrejme, v dobrom, aby v nich lepšie prúdila krv a kyslík. Vaša tvár je následkom tohto procesu výrazne prekrvená a čo nasleduje, to už je vám dobre známe. A čím viac sa bojíte toho, že sa budete červenať, tým skôr sa to stane. Pocit horúčavy však pritom máte na celom tele, nielen na tvári.

ako zakryť rozpaky

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti o červenaní sa:

  • Bolo preukázané, že my ľudia máme väčšiu tendenciu považovať ospravedlnenie iného človeka za úprimné, ak sa popri slovnom ospravedlnení aj začervená.
  • Červenanie je vlastné iba ľuďom – žiadne zviera sa červenať nedokáže.
  • Čím máte svetlejšiu pleť, tým je rumenec na vašej tvári viditeľnejší, ale v praxi sa červenajú úplne všetky rasy.
  • Ešte nikdy nikto nevynašiel liek či zaručenú pomoc, ako predísť červenaniu, ale sú psychológovia, ktorí odporúčajú v takej chvíli vynaložiť vnútorne čo najväčšiu snahu o sčervenanie – znie to paradoxne, ale psychologicky to má vraj taký efekt, že svoj nervový systém natoľko zaskočíte, až k rumencu nakoniec nedôjde. Vyskúšate?
  • V minulosti sa týmto reflexom intenzívne zaoberal už Charles Darwin, ktorý mu dokonca venoval jednu celú publikáciu.
1 komentár
Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

09.10.2018 18:54

hm, niekedy som mávala aj ja s týmto problém, hlavne keď ma niečo nahnevalo..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE