Aj vás strasie vždy, keď sa povie ricínový olej? Táto nočná mora vás už nemusí mátať. Prečo? Ricínový olej sa totiž dá použiť aj bez toho, aby ste ho museli po lyžiciach prehĺtať. Čítajte ďalej a prezradíme vám viac! Napríklad to, že obsahuje naozaj vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín – ricínolejovej, olejovej alebo linolovej. Ale tým sa výpočet pozitív ricínového oleja ani zďaleka neskončil.
Len na vonkajšie použitie
Povieme vám to napriamo a bez okolkov – ricínový olej je absolútne bezkonkurenčný, pokiaľ ide o hydratáciu, výživu a regeneráciu pokožky, vlasov a nechtov. A hoci ho na chvíľu zatlačil do úzadia kokosový olej, okolo ktorého sa rozprúdil veľký ošiaľ, ricínový olej má predsa len širšie využitie, pokiaľ hovoríme o kozmetike. Vedeli ste napríklad, že ricínový olej má schopnosť dodať dĺžku aj hustotu vašim riasam?
Stačí si namočiť do tohto oleja vatovú tyčinku a potierať si opatrne mihalnice od korienkov. Presne tým istým spôsobom však môžete dosiahnuť aj husté obočie.
Zaujme ťa: TEST: Haitský čierny ricínový olej od BIOnatural.sk
Ricínový olej áno, ale s mierou
Na druhej strane, keďže ricínový olej podporuje rast ochlpenia, pozor na to, kam ho aplikujete. Z tohto dôvodu je dobré natrieť si na suché miesto olej a následne namočiť do vody, čím sa dokonale zmäkčí a hydratuje. Preto, ak vás trápi suchá pokožka či suché chodidlá, nie je nič jednoduchšie, než hydratovať ich ricínovým olejom. Vašu pleť premastí naozaj do hĺbky.
Pomáha aj pooperačným jazvám a bradaviciam. Upokojuje podráždenú pokožku a zabudnúť nemôžeme ani na vlasy – zabraňuje ich vypadávaniu a posilňuje ich. Aplikujte ho však na pokožku hlavy, nie priamo na vlasy!
Ricínový olej sa osvedčil aj ako skvelý balzam po opaľovaní. V prípade, že máte lámavé nechty, natrite si ich okolie ricínovým olejom, navlečte si bavlnené rukavice a vydržte takto aspoň pol hodiny. Aby sa dostavil účinok, potrebná je pravidelnosť tejto kúry. Ak sa vám na tvári objavili nelichotivé tmavé škvrny, ľahko ich odstránite ricínovým olejom, zmiešaným so sódou bikarbónou.
Ale pozor! Ricínový olej nesadne každému. Nakoľko môže vyvolať alergickú reakciu, vyskúšajte ho najprv na pokožke predlaktia.
Pozri aj: Vylievaš nálev z kyslých uhoriek? Nerob to, takto ho využiješ lepšie!
Ak ste majiteľkou citlivej pokožky, radšej sa ricínovému oleju vyhnite úplne. Reč je o čistom ricínovom oleji, nie o tom, ktorý býva súčasťou kozmetických prípravkov. Nezľaknite sa však jeho lepkavej konzistencie.
Nakoľko sme sa dnes rozhodli sústrediť výlučne na ricínový olej v kozmetike, len v skratke zhrnieme jeho prínos na zdravie človeka:
- povzbudzuje cirkuláciu krvi
- pôsobí ako prírodné laxatívum
- utlmuje bolesť kĺbov
- odstraňuje modriny a škrabance
- eliminuje pálenie, svrbenie pokožky a mykotické ochorenia
Tu však musíme zdôrazniť, že vnútorné používanie ricínového oleja nie je dvakrát odporúčané, preto starostlivo zvážte, či ho užijete vnútorne ako preháňadlo. V ostatných prípadoch si z neho pripravte obklad alebo liečivý zábal.
Pripravte si liečivý obklad!
Obklad si pripravíte tak, že pár lyžíc ricínového oleja zohrejete, namočíte do neho čistú látku a prikladáte na postihnuté miesto. Držte dovtedy, kým je obklad teplý a postup pravidelne opakujte. A kde sa vlastne tento prírodný zázrak vzal? Ricínový olej sa vyrába zo semien takzvaného ricínu obyčajného. Je to jednoročná rastlina, ktorú zdobia krásne červené listy a plody, podobné gaštanom.