Aktivity na motorické zručnosti detí: Pozri, netreba ani drahé hračky

V článku, v ktorom sme sa špeciálne zamerali na hračky pre deti do 12 mesiacov, vám bol poskytnutý prehľad najvhodnejších hravých aktivít pre tých najmenších a v rámci neho sme spomínali i to, že v podstate od druhého mesiaca začína obdobie uchopovania vecí a neskôr aj koordinovanej manipulácie s nimi. Podporovať u detí jemnú motoriku, čiže najmä presné a zručné pohyby prstov a rúk, je naozaj nevyhnutné od raného detstva. Tieto schopnosti zúročí i dieťa predškolského veku (napríklad pri sebaobslužných činnostiach), no pozitívne sa odzrkadlia napokon aj neskôr, keď už ako „veľkáč“ nastúpi do školy a bude sa od neho vyžadovať taká náročná aktivita, akou je napríklad písanie.

Ako si precvičiť jemnú motoriku bez hračiek z obchodu?

Je naozaj dobré vedieť, že okrem hračiek určených na rozvoj jemnej motoriky, ktoré možno zakúpiť v hračkárstvach, si možno pomôcť aj obyčajnými predmetmi z domácnosti. Nie je to v podstate žiadna veda. Stačí len naozaj dobrá inšpirácia, ktorú sme pre vás, ale predovšetkým pre vaše deti zozbierali zo sociálnej siete Pinterest. Verte tomu, že drobci tak budú mať postarané o dlhé minúty zábavy, naučia sa koncentrovať a motorické zručnosti u nich napredujú raketovým tempom.

Všimli ste si, že deti niekedy i drahé hračky „zapatrošia“ a radšej si vytiahnu hrnce či nádoby z kuchynskej linky, prípadne si vystačia i so škatuľkami, do ktorých si prekladajú veci? Keď majú deti okolo dvoch až troch rokov, tieto triediace, zoraďujúce i odkladacie aktivity ich mimoriadne zaujímajú. A práve na tomto ich záujme treba stavať i nácvik motorických zručností.

Pozri aj: Montessori aktivity: Ako naučiť dieťa starostlivosti o domácnosť?

vkladačky

Zdroj: Pinterest

Čo vlastne budete potrebovať na hravé aktivity so zameraním na rozvoj motoriky? Možno len prázdny obal od vajíčok, do ktorého bude dieťa ukladať vlašské orechy – každý orech do svojho „hniezdočka“. A keď už bude šikovnejšie, tak namiesto prstov môže používať umelohmotné kliešte určené na varenie a s nimi oriešok chytiť a umiestniť ho na svoje miesto. Samozrejme, že takto môžete využiť rôzne predmety, napríklad aj korkové štuple.

Jemná motorika dostane zabrať aj v prípade, ak urobíte malé úzke otvory do škatuľky, do ktorej môžu deti vhadzovať napríklad karty či rôzne paličky. Na tomto princípe môžete urobiť množstvo zaujímavých „vhadzovačiek“. Dôležité je, aby boli otvory tak akurát a prispôsobené aktuálnym schopnostiam dieťatka.

navliekanie

Zdroj: Pinterest

Z obchodu v zásade nepotrebujete ani navliekacie korálky, s ktorými by mali vedieť deti pracovať už zhruba od svojho osemnásteho mesiaca. Na šnúrku či špajdle môžu najskôr navliekať napríklad rolky z toaletného papiera, cestoviny a neskôr hoci aj gombíky. Navliekať však možno napríklad aj také gumičky na kartónovú rolku či prevliekať motúziky alebo slamky cez kuchynské cedidlo.

Pre ďalšie inšpirácie nazrite do galérie, kde na krátkych videách uvidíte samotné deti zaujaté činnosťou pri aktivitách na podporu motoriky. Skúsite niečo z toho ponúknuť aj vášmu malému dieťaťu?

Zaujme ťa: Kočíkovanie: Ako využiť tento čas naplno a hlavne efektívne?

Galéria:

2 komentárov
Veronika Marejková

Veronika Marejková

05.02.2020 16:49

Super, s drobcom hneď cosi z toho vyskúšame

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

06.02.2020 17:39

Pekne inspiracie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE