Aj vám skrášľuje vo vianočnom a celkovo zimnom období domácnosť vianočná ruža? V tomto čase je to mimoriadne obľúbená izbová rastlinka, nakoľko jej ohnivočervená verzia dokonale zapadá do vianočného konceptu a je taktiež súčasťou vianočných aranžmánov.
Bohužiaľ, väčšina ľudí jej dá po uplynutí zimy zbohom a vyhodia ju. No to nemusí byť váš prípad. Čo tak si zachovať vianočnú ružu aj do nasledujúcich Vianoc? Ako na to? Čítajte ďalej.
Vianočná ruža a niekoľko faktov
Hovorí sa jej aj vianočná hviezda či mliečnik (po narezaní z nej vyteká tekutina mliečnej farby, ktorá je jedovatá), oficiálne pomenovanie je prýštec najkrajší a po latinsky sa nazýva Euphorbia pulcherrima. Pôvodom je táto očarujúca rastlinka zo Strednej Ameriky, pričom na mieste svojho prirodzeného výskytu bežne dorastá až do výšky 150 – 180 cm.
- To, čo na vianočnej ruži obdivujeme, však nie sú jej kvety, pretože tie sú pomerne malinké so žlto-zeleným sfarbením.
- Vianočné ruže nás teda oslovujú najmä svojimi krásne farebnými listami kopijovitého tvaru s hladkým zaoblením.
V našich zemepisných šírkach síce v kvetináčoch neoplýva výškou, ale jej krásu si vychutnávame v rôznych odrodách. Okrem klasiky s červeným sfarbením sú dostupné aj varianty v bielej, lososovej, krémovej, fialovej farbe a mnohých ďalších.
Aká je starostlivosť o vianočnú ružu?
Keďže je vianočná ruža pôvodom teplomilnejšia rastlinka, veľmi zle reaguje na chlad, s ktorým môže byť konfrontovaná napríklad pri prevoze z obchodu. Pred mrazom ju teda treba dobre zabezpečiť obalmi, inak by mohla „prechladnúť“ a za pár dní by jej opadali všetky listy.
Rovnako treba dbať na postupnú aklimatizáciu po príchode domov a hneď ju nerozbaľovať. Vianočnú ružu taktiež nevystavujte prievanu, cigaretovému dymu a sálavému teplu v kombinácii so suchým vzduchom, ktorý je typický pre parapety nad radiátormi. Tu svoju vianočnú ružu teda neumiestňujte.
Ako sa starať o vianočnú ružu?
- Tejto typicky vianočnej rastlinke sa zavďačíte, ak ju umiestnite na svetlé miesto s teplotou 18 – 20 stupňov Celzia.
- Pri zálievke dbajte na to, aby substrát nebol premokrený.
- Ideálne je polievať ju menej, ale v častejších intervaloch.
- Jedenkrát do týždňa je dobré pridať aj hnojivo pre kvitnúce rastliny, čo zabezpečí intenzívnejšie zafarbenie listov.
Neprehliadnite: DIY vianočné makramé ozdoby: Vyrob si originálne ozdoby!
Čo s odkvitnutou vianočnou ružou?
Pri dobrej starostlivosti môže v našich domácich podmienkach vianočná ruža kvitnúť od decembra až do februára, prípadne aj o niečo dlhšie.
Keď rastlinka odkvitne, listy stratia farbu a začnú opadávať, obmedzte zálievku a už ju nehnojte. Po definitívnom opadaní listov a 3-týždňovom „oddychu“ skráťte konáriky na cca 1 cm a doprajte ruži jej klasickú starostlivosť, ktorú sme už spomínali vyššie.
Neskôr je vhodné vianočnú ružu presadiť do väčšieho črepníka a čerstvého rašelinového substrátu. Bez problémov ju môžete v lete umiestniť niekde na tienistejšie miesto do záhrady alebo na balkón. Výhonky redukujte tak, aby zostalo vždy maximálne päť výhonkov.
Čo robiť, aby vianočná ruža stále a opäť kvitla?
- Ak chcete mať vianočnú ružu krásne vyfarbenú a rozkvitnutú v čase nasledujúcich Vianoc, mali by ste ju už od októbra trošku oklamať a umiestňovať ju na 12 – 14 hodín na tmavé a teplé miesto (napríklad do skrine či do kartónovej krabice).
- Pri dodržaní tohto postupu máte veľkú šancu tešiť sa z vašej vianočnej ruže aj počas nasledujúcich Vianoc.
Tip pre vás: Plánuješ domácu vianočnú párty? Tento varený gin so škoricou si tvoji hostia zamilujú
RESUMÉ - ako pestovať vianočnú ružu?
Vianočná ruža, známa aj ako Vianočná hviezda alebo Euphorbia pulcherrima, je obľúbená rastlinka vianočných sviatkov.
Pestovanie vianočnej ruže si vyžaduje správny postup, pričom dôležité sú aj nasledujúce otázky:
- Ako zalievať vianočné ruže a ako správne polievať vianočnú ružu?
- Aké je jej správne pestovanie?
- Koľko svetla potrebuje vianočná ruža?
- Pri akej teplote možno vianočnú ružu pestovať?
Poďme sa spoločne pozrieť na záverečné zhrnutie.
Svetlo a stanovište ruže
Vianočné ruže potrebujú veľa svetla, ale nie priame slnečné svetlo. Umiestnite ich na svetlé miesto v izbe, kde dostanú priame svetlo len čiastočne.
Vhodné miesto a teploty pre vianočnú ružu
Táto rastlina preferuje teplotu medzi 15-24 °C. Snažte sa ju udržiavať v dostatočne teplej miestnosti a vyhnite sa prúdu studeného vzduchu, ako napríklad pri otvorenom okne.
Zálievka ruže
Vianočné ruže majú radi konzistentne vlhkú pôdu, ale neznášajú byť preliate. Zalievajte ju pravidelne, ale nechajte pôdu mierne vyschnúť medzi zalievaním. Prebytočnú vodu z podmisky v kvetináči odstráňte.
Umiestnenie vianočnej ruže
Vianočné ruže sú tropické rastliny, takže obľubujú vyššiu vlhkosť. Ak je váš domáci vzduch suchý, miestnosť, v ktorej rastlina rastie, mierne zvlhčite. Môžete umiestniť ružu na podnos s vlhkými kamienkami alebo ju pravidelne striekať vodou.
Vhodné hnojivo pre vianočnú ružu
Použite roztok hnojiva pre kvetinové rastliny raz za mesiac počas vegetačného obdobia. Ale vždy postupujte podľa pokynov výrobcu a nepreháňajte to s hnojením.
Starostlivosť po zime a po odkvitnutí vianočnej ruže
Po odkvitnutí vianočnej ruže ju môžete orezať asi na tretinu jej výšky a presadiť do väčšieho kvetináča. V mesiacoch po zime môžete znížiť frekvenciu zalievania a hnojenia, keďže rastlina vo všeobecnosti dočasne prestane rásť.
Aktualizované na 15.12.2023