Čo s olejom, na ktorom ste práve dovyprážali rezne? Je to niečo, z čoho má hlavu v smútku nejedna z nás. Použitý kuchynský olej však nemusí byť pre vás strašiakom, ak sa naučíte, ako s ním správne naložiť tak, aby ste si nezničili kuchynský odtok a zároveň ste boli šetrné k životnému prostrediu. My vám prezradíme, ako na to.
Prepálený olej môžete odovzdať na čerpacej stanici
Vedeli ste, že použitý kuchynský olej zbierajú na takmer dvestovke čerpacích staníc po celom Slovensku? Pýtate sa, komu by sa chcelo putovať na benzínku kvôli decilitru oleja, ktorý vám zvýšil po varení? Samozrejme, úplne s vami súhlasíme. Tento postup je povinný pre reštauračné a stravovacie zariadenia, ale u nich to má svoje opodstatnenie – vyprodukujú totiž niekoľkonásobne viac prepáleného oleja, než bežný konzument doma.
Z jedného litra takéhoto oleja je následne možné vyrobiť takmer liter biopalivovej zložky do motorovej nafty. Tá znižuje emisie skleníkových plynov až o polovicu. Rozumný spôsob recyklácie, čo poviete?
Odporúčame: Jojobový olej: Vyrieši týchto 7 kozmetických a zdravotných problémov!
Má váš bytový dom olejtéku?
Súčasťou niektorých bytových domov na Slovensku (zatiaľ prevažne na západnom) sú takzvané olejtéky, kam je možné vyliať použitý kuchynský olej. Použitý olej z kuchyne môžete odovzdať aj vo vašej obci či meste, ak je jej súčasťou zberný dvor. Neprezradíme vám nič nové, keď spomenieme, že použitý kuchynský olej dokáže narobiť veľa „neplechy“ vo vašej domácnosti. Nielenže zanáša kanalizáciu, ešte aj znečisťuje vodu a je lákadlom pre hlodavce, ktoré by sme rozhodne nechceli mať v dome.
Vedeli ste, že len jeden deciliter prepáleného oleja dokáže znečistiť neuveriteľných tisíc litrov vody? Čiže ak ste aj doteraz vylievali použitý olej do drezu alebo záchodovej misy, odteraz s týmto zlozvykom určite seknite. A už vôbec nepoužívajte už raz použitý kuchynský olej na varenie opätovne, len preto, aby ste ho nemuseli vylievať! Áno, možno tým ušetríte životné prostredie, ale určite nie vaše telesné orgány.
Čo sa dá s použitým kuchynským olejom teda robiť? V malom množstve ho môžete vyliať na domáce kompostovisko, ak nejaké máte. Rozhodne to však nerobte vo veľkom! Mohli by ste totiž narušiť kvalitu pôdy a to určite nikto z nás nechce. Ďalším spôsobom je vyčleniť si nádobu alebo fľašu, ktorú naplníte niečím savím, napríklad pieskom, pilinami alebo kúskami novín a postupne sem môžete vlievať použitý kuchynský olej.
Do tej istej nádoby vkladajte aj papierové utierky, ktorými vytierate olej z panvice pred jej umytím alebo z kuchynskej linky. Po naplnení nádoby či fľaše so savím materiálom a použitým olejom ju vyhoďte do komunálneho odpadu, čo síce nie je ideálne riešenie, ale oveľa šetrnejšie, než vylievanie oleja do výlevky a toalety.