Čo s olejom, na ktorom ste práve dovyprážali rezne? Je to niečo, z čoho má hlavu v smútku nejedna z nás. Použitý kuchynský olej však nemusí byť pre vás strašiakom, ak sa naučíte, ako s ním správne naložiť tak, aby ste si nezničili kuchynský odtok a zároveň ste boli šetrné k životnému prostrediu. My vám prezradíme, ako na to.
Prepálený olej môžete odovzdať na čerpacej stanici
Vedeli ste, že použitý kuchynský olej zbierajú na takmer dvestovke čerpacích staníc po celom Slovensku? Pýtate sa, komu by sa chcelo putovať na benzínku kvôli decilitru oleja, ktorý vám zvýšil po varení? Samozrejme, úplne s vami súhlasíme.
Tento postup je povinný pre reštauračné a stravovacie zariadenia, ale u nich to má svoje opodstatnenie – vyprodukujú totiž niekoľkonásobne viac prepáleného oleja, než bežný konzument doma.
Z jedného litra takéhoto oleja je následne možné vyrobiť takmer liter biopalivovej zložky do motorovej nafty. Tá znižuje emisie skleníkových plynov až o polovicu. Rozumný spôsob recyklácie, čo poviete?
Shutterstock®Má váš bytový dom olejtéku?
Súčasťou niektorých bytových domov na Slovensku (zatiaľ prevažne na západnom) sú takzvané olejtéky, kam je možné vyliať použitý kuchynský olej. Použitý olej z kuchyne môžete odovzdať aj vo vašej obci či meste, ak je jej súčasťou zberný dvor.
Neprezradíme vám nič nové, keď spomenieme, že použitý kuchynský olej dokáže narobiť veľa „neplechy“ vo vašej domácnosti. Nielenže zanáša kanalizáciu, ešte aj znečisťuje vodu a je lákadlom pre hlodavce, ktoré by sme rozhodne nechceli mať v dome.
Vedeli ste, že len jeden deciliter prepáleného oleja dokáže znečistiť neuveriteľných tisíc litrov vody? Čiže ak ste aj doteraz vylievali použitý olej do drezu alebo záchodovej misy, odteraz s týmto zlozvykom určite seknite. A už vôbec nepoužívajte už raz použitý kuchynský olej na varenie opätovne, len preto, aby ste ho nemuseli vylievať! Áno, možno tým ušetríte životné prostredie, ale určite nie vaše telesné orgány.
Čo sa dá s použitým kuchynským olejom teda robiť?
V malom množstve ho môžete vyliať na domáce kompostovisko, ak nejaké máte. Rozhodne to však nerobte vo veľkom! Mohli by ste totiž narušiť kvalitu pôdy a to určite nikto z nás nechce. Ďalším spôsobom je vyčleniť si nádobu alebo fľašu, ktorú naplníte niečím savím, napríklad pieskom, pilinami alebo kúskami novín a postupne sem môžete vlievať použitý kuchynský olej.
Do tej istej nádoby vkladajte aj papierové utierky, ktorými vytierate olej z panvice pred jej umytím alebo z kuchynskej linky. Po naplnení nádoby či fľaše so savím materiálom a použitým olejom ju vyhoďte do komunálneho odpadu, čo síce nie je ideálne riešenie, ale oveľa šetrnejšie, než vylievanie oleja do výlevky a toalety.
Shutterstock®Ako doma bezpečne skladovať použitý olej pred odovzdaním
Použitý kuchynský olej by ste nikdy nemali ponechať len tak v panvici alebo hrnci. Ideálne je, ak ho po vychladnutí prelejete do čistej nádoby s pevným uzáverom – skvelou voľbou sú plastové alebo sklenené fľaše od minerálky, octu či oleja.
Vyhnite sa papierovým alebo tenkým plastovým obalom, ktoré by sa mohli pri manipulácii poškodiť. Nádobu s olejom skladujte na tmavom, chladnejšom mieste, mimo dosahu detí a domácich zvierat, aby ste predišli nechcenému rozliatiu alebo kontaktu.
Ak olej skladujete dlhodobo, je vhodné použiť nádobu, ktorá je označená, aby sa omylom nezamenila za niečo iné. V prípade väčšieho množstva sa odporúča rozdeliť olej do viacerých menších fliaš – ľahšie sa potom prepravujú na zberné miesto. Dôležité je tiež olej pred uskladnením čo najviac zbaviť zvyškov jedla a nečistôt, aby sa zamedzilo jeho zápachu a prípadnému rozmnožovaniu baktérií.
Aký olej je najproblematickejší na likvidáciu
Nie všetky oleje majú rovnaké vlastnosti, pokiaľ ide o ich rozklad v prírode. Najproblematickejšie na likvidáciu sú oleje s vysokým obsahom nasýtených tukov, napríklad palmový alebo kokosový olej. Tieto tuky pri ochladení tuhnú a v kanalizačných systémoch spôsobujú vážne upchávky a tvorbu tukových zrazenín, ktoré sa len veľmi ťažko odstraňujú.
Naopak, tekutejšie oleje, ako napríklad repkový, olivový či slnečnicový, síce tiež predstavujú environmentálnu záťaž, ale ich rozloženie je o niečo jednoduchšie. Napriek tomu aj tieto oleje vylievané do kanalizácie spôsobujú znečistenie vôd a poškodzovanie potrubí. Preto platí univerzálne pravidlo: žiadny olej, bez ohľadu na druh, by nemal končiť v dreze alebo toalete.
Možnosti kreatívneho využitia použitých olejov
Ak sa nebojíte kreatívnych projektov, použitý kuchynský olej sa dá premeniť na užitočné produkty namiesto toho, aby skončil v odpade.
Domáce mydlo z oleja
Jednou z tradičných a ekologických možností je výroba domáceho mydla. Z oleja, vody a lúhu môžete vytvoriť prírodné mydlo na pranie alebo na čistenie domácnosti. Ide o udržateľný spôsob, ako využiť olej ešte raz, a zároveň znížiť množstvo odpadu.
Základ pre domáce lampové oleje
Ďalšou zaujímavou možnosťou je použitie čistého, nesladeného oleja ako základ pre domáce lampové oleje do petrolejových lámp či vonkajších svetielok na záhradu. Nie je však vhodné použiť olej, ktorý je spálený alebo obsahuje veľa nečistôt – na tento účel je najlepší olej použitý len na krátke smaženie bez prepálenia.
Malý krok pre vás, veľký krok pre prírodu
Aj taká zdanlivá maličkosť, ako je správne nakladanie s použitým kuchynským olejom, môže mať veľký dopad na životné prostredie aj na naše domovy. Stačí trochu disciplíny – a zo zvyšku po smažení sa môže stať surovina na nové produkty alebo aspoň nezaťaží kanalizáciu a prírodu. Nezabúdajme, že práve zodpovedné drobnosti v každodennom živote robia svet lepším miestom pre nás všetkých.
Anketa: Čo robíte s použitým olejom?
Odpovedalo 95 ľudí
15%
20%
40%
25%
Aktualizovaný článok: 28.04.2025