Drobné fialové fľaky na koži – čo sú petéchie a prečo vznikajú?

Viete, čo sú petéchie? Možno ste sa s nimi už stretli a ani o tom neviete, respektíve ste nevedeli o tom, že ide o petéchie. Reč je o akýchsi drobných modrinkách či farebných fliačikoch na koži, ktoré vznikajú z rôznych dôvodov. 

Bežne môžu vznikať i v dôsledku tlaku pôsobiaceho na pokožku. V niektorých prípadoch však môžu by prejavom vážnejšieho ochorenia. Čo to vlastne petéchie sú a prečo dochádza k ich vzniku? Ktoré ochorenia sa môžu prejavovať vznikom petéchií? Na aké závažné ochorenie môžu poukazovať? Môžu mať infekčný charakter?

Ako petéchie vyzerajú?

Pod pojmom petéchie rozumieme drobné krvné výrony, podliatiny respektíve modriny na koži a slizniciach, ktoré majú ostro ohraničené okraje a veľkosť približne do 3 mm. 

Na koži ich možno spozorovať ako drobné fialové, červenkasté až hnedé fliačiky či bodky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako výsev vyrážok, no nevystupujú nad povrch kože. Pri zatlačení spravidla nemenia farbu. 

Prečo vznikajú fialové či červené bodky petéchie?

Petéchie vznikajú z dôvodu narušenia celistvosti drobných podkožných krvných ciev, takzvaných kapilár. Objavujú sa v prípade, keď kapiláry začnú krvácať a krv presakuje do kože. 

Tieto drobné krvné podliatiny sa spravidla objavujú ako výsev drobných ojedinelých bodiek (malé červené bodky), ich väčší zhluk, respektíve mnohopočetný výskyt označujeme ako purpura.

Ešte sa v súvislosti s petéchiami stretávame s pojmom sufúzia, ktorým označujeme rozsiahle podkožné krvácanie, pri ktorom vznikajú modriny a ložiská krvných výronov nepravidelného tvaru. Petéchie možno pozorovať na rukách, dlaniach, nohách, bruchu, hrudi, ale aj v ústnej dutine či na očných viečkach. 

Odporúčame: Seboroická dermatitída: Čo môže spustiť rozvoj ochorenia?

čo sú petéchie

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné príčiny a rizikové faktory petéchií:

1. Petéchie ako následok mechanického poškodenia

Petéchie vznikajú spravidla priamo v dôsledku narušenia celistvosti tenkých kapilár, k čomu však môže dochádzať z viacerých príčiny, niektorých banálnych, iných závažných. V bežnom prípade je príčinou kapilárneho krvácania a vzniku petéchií priame mechanické poškodenie, resp. mechanický tlak.

Poškodiť tenké krvné cievky môže silný tlak, podtlak, pretlak, ťah a iné podobné vplyvy pôsobiace na kožu. K rozvoju petéchií môže dochádzať napríklad pri silnom údere, náraze, stlačení a tupom poranení pokožky.

Vznikať môžu aj pri bežných činnostiach, napríklad pri nosení ťažkých tašiek, pri silových športoch, počas pôrodu v dôsledku zvýšeného tlaku, ale aj pri extrémnom zvracaní, škrabaní kože, dlhotrvajúcom kašli či v dôsledku plaču aj sania (napr. pri cucfleku).

V kriminalistike majú neraz veľký význam, môžu byť totiž dôkazom násilných činov – výskyt petéchií na krku sa objavuje po škrtení, tiež na zápästí v dôsledku spútania. 

Odporúčame: Kvasený medvedí cesnak: Najstarší spôsob jeho uchovania do zásoby

hemofília

Zdroj: Shutterstock®

2. Hemofília a von Willebrandova choroba

Ojedinelé petéchie nemusia poukazovať na žiaden závažnejší zdravotný problém, v prípade ich častého výskytu a dlhodobého pretrvávania je však potrebné myslieť na to, že môžu byť jedným z prejavov vážnejšieho ochorenia.

Petéchie často súvisia s rôznymi ochoreniami krvi. Objaviť sa môžu v prvom rade pri krvácavých poruchách, respektíve poruchách zrážanlivosti krvi. Do tejto kategórie patrí mnoho ochorení, a to i pomerne známa hemofília.

Tá vzniká v dôsledku deficitu alebo poškodenia určitých koagulačných faktorov, ktoré majú význam z hľadiska zrážania krvi. Pri hemofílii sa bežne vyskytujú nasledovné príznaky:

  • nadmerné krvácanie aj po menšom úraze, poranení či chirurgickom zákroku,
  • problémy so zastavením krvácania,
  • vnútorné krvácanie (napr. do kĺbov),
  • nadmerný vznik modrín, petechií, škrabancov,
  • únava, slabosť, bledosť kože – v dôsledku anémie.

Oveľa častejšie ako hemofília sa vyskytuje takzvaná von Willebrandova choroba, ktorá predstavuje jednu z najbežnejších porúch krvácania.

Vzniká v dôsledku kvalitatívnej alebo kvantitatívnej poruchy von Willebrandovho faktora  (vWF), ktorý má rovnako význam z hľadiska správneho zrážania krvi, činnosti krvných doštičiek a následného zastavenia krvácania. Aj toto ochorenie sprevádzajú rozličné krvácavé prejavy. Vznik hemofílie aj von Willebrandovej choroby je podmienený geneticky. 

Pozri aj: Obávaná nočná mora – vieš, čo je spánková paralýza a prečo vzniká?

leukémia

Zdroj: Shutterstock®

3. Leukémia a petéchie

Petéchie sa vyskytujú aj pri leukémii, ktorá predstavuje jeden z typov rakoviny krvi. Leukémia je zhubné ochorenie krvotvorných buniek, pri ktorom dochádza k nadmernej tvorbe abnormálnych bielych krviniek. Premnožené patologické krvinky následne bránia normálnemu procesu krvotvorby.

K rozvoju leukémie môžu prispievať genetické faktory, ionizačné žiarenie, karcinogény či pesticídy v okolí a mnohé ďalšie rizikové faktory, no presné príčiny vzniku nemožno úplne určiť. Aké môže mať leukémia príznaky? Pre leukémiu sú charakteristické nasledujúce sprievodné príznaky:

  • krvácavé prejavy (nadmerné krvácanie z nosa, tvorba modrín a petéchií),
  • zväčšenie lymfatických uzlín,
  • bledosť kože, únava, dýchavičnosť v dôsledku anémie,
  • oslabená imunita a opakované infekcie,
  • brušné problémy (pocity tlaku a plnosti).

4. Infekčné ochorenia spôsobujúce vznik petéchií

Drobné červené či fialové petéchie sa objavujú aj pri rôznorodých infekčných ochoreniach, neraz pri ťažkých vírusových či bakteriálnych infekciách. Príčinou petéchií môže byť napríklad infekčná meningitída (zápal mozgových blán) alebo encefalitída (zápalové ochorenie mozgu).

Pôvodcom týchto ochorení môžu byť rôzne mikroorganizmy, napríklad flavivírusy prenášané okrem iného aj kliešťami (kliešťová encefalitída).

Pri spomínaných infekciách nervového systému sa bežne objavujú symptómy, ako napríklad horúčky, slabosť, únava, zvracanie, stuhnutosť šije aj svetloplachosť. Petechiálne krvácanie sa v tomto prípade vyskytuje často ako následok septického stavu. 

Petéchie však môžu sprevádzať mnohé ďalšie infekčné ochorenia, ako sú napríklad:

  • infekčná mononukleóza (pôvodca – Ebsteina-Barrovej vírus),

  • infekčná endokartitída – zápal vnútornej výstelky srdca,
  • hemoragická horúčka Dengue (pôvodca – vírusy prenášané komármi Aedes aegypti alebo Aedes albopictus),
  • šarlach (pôvodca – baktérie z rodu streptokokov),
  • žltá zimnica (pôvodca – niektoré vírusy prenášané komármi z rodov Aedes alebo Haemagogus),
  • rubeola (pôvodca – vírus rubeoly patriaci medzi togavírusy),
  • iné vírusové hemoragické horúčky,
  • vírusová hepatitída – zápalové ochorenie pečene.

Odporúčame: Typy akné: Ako rozlíšiť akné u dospelých, detí, podľa príčiny či prejavov?

príčiny petéchií

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie možné príčiny vzniku petéchií

Spomenúť môžeme mnoho ďalších príčin vzniku petéchií na koži. Vyskytovať sa môžu napríklad v dôsledku vaskulitíd, čo sú zápaly krvných ciev.

Do tejto kategórie patrí viacero ochorení. Vaskulitídy postihujú všetky typy ciev v tele človeka, teda tepny, žily aj vlásočnice. V dôsledku zápalových procesov sú cievy oslabené, následkom čoho môže dochádzať k ich praskaniu.

Poškodenie kapilár bežne vedie ku krvácaniu do kože a podkožia, teda vzniká petechiálne (bodkovité) krvácanie. Medzi vaskulitídy patrí napríklad aj Schönleinova – Henochova purpura. Ide o zriedkavejšie ochorenie najmä detského veku. 

Medzi ďalšie možné príčiny petéchií radíme:

  • nedostatok vitamínu C, respektíve skorbut vyvolaný úplným deficitom vitamínu C,

  • niektoré autoimunitné ochorenia – napr. lupus,
  • deficit krvných doštičiek,
  • niektoré lieky – napr. na zníženie zrážanlivosti krvi (antikoagulačná liečba), niektoré analgetiká, antidepresíva, antibiotiká aj kortikosteroidy,
  • alergie (napr. alergická reakcia na bodnutie hmyzom),
  • otravy toxínmi alebo chemikáliami,
  • spálenie pokožky od slnka.

Ako sa petéchie liečia?

Príčin petéchií je skutočne mnoho, od banálnych po závažné. Ich častejší výskyt preto neradno podceňovať. Ak sú na koži dlhodobo prítomné, pridružujú sa k nim ďalšie symptómy, alebo v prípade ich výskytu u detí je potrebné konzultovať zdravotný stav s lekárom.

Ich liečba spočíva predovšetkým v liečbe základného ochorenia či riešenia konkrétnej príčiny, ktorá ich vznik vyvolala. Lekár pomôže prostredníctvom potrebných vyšetrení určiť príčinu problému a následne nastaviť vhodnú liečbu. 

Ako zabrániť vzniku petéchií?

Hoci nie je možné úplne zabrániť vzniku petéchií, existujú opatrenia, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko ich vzniku alebo závažnosť:

  • Udržiavajte zdravý krvný tlak: Vysoký krvný tlak môže zvyšovať riziko prasknutia kapilár.
  • Zabráňte nadmernému používaniu liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi: Lieky ako aspirín, antikoagulanciá alebo nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu zvýšiť riziko krvácania, vrátane vzniku petéchií. Vždy konzultujte s lekárom o vhodnosti a dávkovaní týchto liekov.
  • Opatrne s fyzickou aktivitou a športom: Zranenia alebo nadmerné zaťaženie môžu spôsobiť prasknutie malých ciev a vznik petéchií. Používajte vhodné ochranné vybavenie a vykonávajte aktivity primerane svojej kondícii.
  • Výživa bohatá na vitamín C a K: Tieto vitamíny sú dôležité pre zdravie ciev a zrážanlivosť krvi. Nedostatok vitamínu C môže oslabiť steny ciev, zatiaľ čo nedostatok vitamínu K môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi. Zahrnutie potravín bohatých na tieto vitamíny, ako sú ovocie, zelenina a listová zelenina, môže pomôcť udržiavať silné cievy a normálnu zrážanlivosť krvi.
  • Vyvarujte sa prílišnému vystavovaniu sa slnku: Dlhodobé vystavovanie sa UV žiareniu môže poškodiť kožu a zvýšiť náchylnosť na petéchie.
  • Riadenie stresu: Chronický stres môže mať nepriaznivý vplyv na vaše zdravie vrátane cievneho systému.

Článok aktualizovaný 8.3.2024

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
1 komentár
Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

02.09.2021 10:25

Naozaj veľa príčin na vznik petechii

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE