Zažili ste už niekedy takzvanú spánkovú paralýzu? Ak nie, dalo by sa povedať, že máte skutočne veľké šťastie. Ide totiž o veľmi nepríjemnú skúsenosť. Mnohí označujú spánkovú paralýzu za najhoršiu nočnú moru vôbec. Ide totiž o akúsi živú nočnú moru, pri ktorej jedinec ani úplne nebdie, ani úplne nespí. Niekto sa s ňou počas celého života nestretne ani raz, niekoho zasiahne len raz či párkrát, no u nešťastníkov sa môže objaviť aj pravidelne. Čo všetko by sme o spánkovej paralýze mali vedieť? Prečo vzniká a ako sa prejavuje? Je možné jej predchádzať?
Čo je spánková paralýza?
Spánková paralýza predstavuje stav medzi spánkom a bdením, počas ktorého si mozog, takpovediac, iba čiastočne uvedomuje realitu, ale zároveň ju nevie úplne odlíšiť od sna a rôznych obsahov, ktoré sa nachádzajú v jeho podvedomí. Pri spánkovej paralýze spravidla jedinec nedokáže ovládať svaly (ani používať hlasivky, a teda hovoriť a kričať) a má pocit takmer úplného ochrnutia vôľou ovládaného svalstva. Tento stav by sme tak mohli charakterizovať ako dočasnú stratu svalovej funkcie počas spánku.
Spánková paralýza sa najčastejšie objavuje buď počas zaspávania, prípadne krátko po zaspatí (tzv. hypnagogická spánková paralýza), alebo k nej tiež dochádza pri prebúdzaní (tzv. hypnopompická spánková paralýza). Popísaná epizóda nehybnosti môže trvať len pár sekúnd, ale aj niekoľko minút, odznieva sama od seba. Spánkové paralýzy sa vyskytujú prakticky v ktoromkoľvek veku, i keď prvýkrát sa zvyčajne objavia v detstve alebo v začiatkoch dospievania. Ak sa u jedinca objavujú viackrát, ich frekvencia rastie najmä po 20. až 30. roku života.
Odporúčame: Nebezpečné piesočné mušky ako suvenír z dovolenky: Jazvy sú minimum, čo spôsobujú!
Aké sú príčiny spánkovej paralýzy?
O spánkovej paralýze sa toho i v dnešnej dobe vie pomerne málo. Možno povedať, že zvyčajne sa u človeka vyskytuje v nasledujúcich dvoch formách:
- izolovaná – človeka postihne raz alebo len zopárkrát počas života, trvá spravidla len veľmi krátko (cca 1 minútu),
- opakujúca sa – má chronický priebeh a je zriedkavejšia, u jedinca sa opakovane objavuje počas celého života, trvá spravidla oveľa dlhšie.
Známe nie sú ani presné príčiny vzniku spánkovej paralýzy. Predpoklad je, že vznik súvisí s prerušením spánkovej fázy REM, pri ktorej typicky dochádza k svalovej nefunkčnosti. Počas tejto fázy človek aktívne sníva a práve takéto vypnutie svalov predstavuje akúsi prevenciu a ochranu, respektíve zabezpečuje, aby človek sny aktívne neprežíval a nejako si neublížil. Vyšší výskyt spánkových paralýz môže mať súvislosť s inými poruchami spánku, ako je napríklad narkolepsia či spánkové apnoe, ale aj úzkostnými poruchami.
Uvádzané sú nasledovné rizikové faktory, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku tohto stavu:
- nadmerný a dlhodobý stres,
- veľké fyzické vyčerpanie,
- nadmerná únava a ospalosť, nedostatok spánku,
- dlhé a problémové zaspávanie,
- spánok na chrbte,
- spánok s vysoko podloženou hlavou vankúšom,
- výskyt depresií alebo bipolárnej poruchy,
- užívanie niektorých liekov alebo návykových látok.
Odporúčame: Čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie? Môže ísť aj o ochorenie?
Ako sa spánková paralýza prejavuje?
To, ako prebieha spánková paralýza, sme sčasti načrtli už vyššie. Počas spánkovej paralýzy nemôže človek rozprávať ani kričať a cíti sa byť plne paralyzovaný. Ako sme spomenuli už vyššie, tento stav trvá len krátko a sám vymizne, pričom si postihnutý nepamätá, kedy a ako sa paralýza skončila. Ide o pomerne znepokojujúcu a niekedy desivú skúsenosť. Problémom však je, že v mnohých prípadoch nie je dočasná nehybnosť jediným prejavom spánkovej paralýzy. Tento stav totiž môže byť sprevádzaný aj rôznymi desivými víziami alebo halucináciami.
U každého jedinca môžu byť tieto prejavy trochu odlišné. Človek môže mať napríklad pocit, že ho niekto v izbe pozoruje, alebo že vidí a počuje niečo alebo niekoho, kto v izbe nie je. Niektorí jedinci počas spánkovej paralýzy pociťujú akýsi tlak na hrudi a majú pocit, akoby im niekto na hrudníku sedel. K tomu sa môžu pridať ťažkosti s dýchaním. Iní zase pociťujú dotyky či zvláštne zápachy. V dôsledku neschopnosti reagovať na tieto podnety spravidla človek pociťuje obrovský strach.
Pre spánkovú paralýzu sú vo všeobecnosti charakteristické nasledujúce prejavy:
- neschopnosť pohybu telom a končatinami,
- neschopnosť rozprávať alebo kričať,
- zrakové alebo zvukové halucinácie a preludy,
- pocity, že je človek niekým pozorovaný,
- pocity prítomnosti zla,
- pocity bezmocnosti,
- pocity, že sa niečo alebo niekto k človeku približuje,
- ťažoba na hrudníku,
- neschopnosť nadýchnuť sa,
- akútny strach a silná úzkosť.
Odporúčame: Čo spôsobuje prudké zmeny nálad? Príčinou môže byť aj táto porucha!
Liečba spánkovej paralýzy
Spánkovú paralýzu nie je spravidla potrebné nejako liečiť. Ako sme spomenuli už vyššie, u mnohých ide len o jednorazovú záležitosť. Ak sa u vás vyskytne spánková paralýza, najlepšie urobíte, ak sa posnažíte zostať čo najviac pokojný a veľmi sa nebudete brániť. Pomáha, ak sa snažíte pohnúť prstom na nohe alebo ruke, prípadne mrknúť okom. Tento stav však rýchlo skončí sám. Spánková paralýza, hoci ide o skutočne veľmi nepríjemnú skúsenosť, nepredstavuje pre zdravie človeka nejaké nebezpečenstvo a nezanecháva fyzické následky.
Negatívnejší vplyv môže mať skôr na zdravie psychické, napríklad môžu nastúpiť obavy zo zaspávania, podráždenosť, problémy so sústredením sa a podobne. V prípade, že sa spánkové paralýzy objavujú u človeka veľmi často, vhodné je zdravotný stav konzultovať s lekárom, napríklad nejakým odborníkom, psychológom či psychiatrom. Ak spánkové paralýzy súvisia s inými poruchami spánku či duševnými poruchami, práve lekár môže odporučiť vhodnú liečbu.
Prevencia spánkových paralýz (napr. pri opakovanom výskyte) zahŕňa:
- zaspávanie na bruchu alebo naboku,
- elimináciu stresu,
- dodržiavanie pravidelného spánkového režimu,
- dostatočne dlhý spánok,
- používanie menších kvalitných vankúšov,
- obmedzenie alkoholu pred spánkom,
- dostatok pohybu (nie tesne pred spánkom),
- vytvorenie ideálnych podmienok na spánok (ticho, tma, čerstvý vzduch).