Feng Šuej je staroveké čínske umenie bývania a učí nás, ako zariaďovať a projektovať obytné priestory tak, aby sme vytvárali harmonické prostredie. Ide o skryté vedomosti, ktoré si treba opäť pripomenúť.
Kde a ako bývame, náš dom a zariadenie, to všetko ovplyvňuje naše zdravie a pohodu, ale aj náš celkový životný pocit, a to viac, než si myslíme. V júni sme si na workshope v Bratislave v štúdiu JAKAÍ (Centrum jogy a vzdelávania) prehĺbili znalosti a dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí o tomto starovekom umení bývania.
Workshop bol veľmi praktický a užitočný nielen pre tých, ktorí zariaďujú nový dom, ale aj pre tých, ktorí túžia po harmonickom priestore. V štúdiu vládla príjemná atmosféra a hneď pri vstupe nás ovanula jemná vôňa pomarančov, ktorá naplnila celú miestnosť.
Skúsená lektorka Darinka Veen (na obrázku nižšie) nám vysvetlila zásady a princípy prúdenia energie v priestore. Spoločne sme sa naučili, ako máme vytvárať v našich domovoch harmóniu a pohodu správnym výberom farieb a ako sa vyhnúť častým chybám pri zariaďovaní spálne, obývačky a detských izieb.
Pozri aj: Ako zariadiť vchod a predsieň? Najlepšie nápady podľa Feng Šuej
Metóda Feng Šuej skúma a zisťuje množstvo energie – životnej sily – v životných obytných priestoroch. Čím vyššia je hladina energie v priestoroch, tým vitálnejšie sa cítia ľudia, ktorí sa v nich zdržiavajú.
Pretože farby sú vlastne energetické vibrácie, možno nimi – na správnom mieste, vo vhodnej podobe a náležitej súhre s okolitými vecami – miestnosti energeticky vylepšiť, teda zvýšiť v nich množstvo životnej energie, takzvanej Čchi.
Aké kritérium je teda dôležité pri výbere farieb?
Vždy musíme brať do úvahy funkciu miestnosti. Aktívne miestnosti – obývačka a pracovňa – znesú viac aktívnych farieb, ako je povedzme červená, oranžová a žltá farba. Oproti tomu pre pokojné oblasti domu, ako je napríklad spálňa alebo knižnica, sa odporúčajú jemnejšie farebné tóny a pastelové farby: svetlá marhuľová, teplá ružová, modrá a odtiene béžovej.
Používanie farieb, tvarov a materiálov pritom tvorí iba malý výrez z celkového chápania Feng Šuej.
V prvej časti sme sa oboznámili so základnými zásadami a s filozofiu, ktorá s týmto učením súvisí. Základ tradičnej čínskej filozofie je symbol Yin a Yang.
Odporúčame: Ako zariadiť pracovňu podľa Feng Šuej, aby sa ti darilo?
Symbol Yin a Yang
Jin a Jang sú vzájomne pôsobiace protikladné sily a energie, ktoré sa navzájom doplňujú. Jin je tradične spojované so Zemou a so ženskou energiou. Naopak Jang predstavuje mužskú energiu, nekonečno a kozmos. Tento taoistický symbol poukazuje na jednotu a ukazuje nám, že všetko vo vesmíre je riadené týmito dvoma protikladnými silami. Jin a Jang sa spoločne starajú o harmóniu a rovnováhu vo vesmíre.
Všetky disharmónie v našom živote, či už ide o zdravie, partnerský vzťah, povolanie alebo bývanie, sa dajú v podstate odvodiť od nerovnomerného zastúpenia Jin a Jang. Pri pohľade na náš domov, by pomer Jin a Jang mal byť 2:3. Domov by mal mať viac Jinových prvkov. Harmonizácia vo všetkých izbách nám pomôže dosiahnuť spokojnosť a rovnováhu v našom domove a takisto v našom živote.
V druhej časti sme sa naučili prakticky uplatniť Feng Šuej v našom domove.
Zaujímavé je, ako zvuk dokáže meniť náš svet. Tak ako pôsobí hlahol zvonov na široké okolie, môže dômyselné inštalovanie harmonických zvonkohier rozospievať životodarnú energiu v byte. Zvonkohry a hudobné nástroje zvyšujú energiu Chi v miestnostiach. Zvuk však má byť jasný a čistý.
Pochopili sme liečivú silu svetla. Keď v pochmúrnych dňoch jesene a zimy podliehame depresiám, môže to byť nedostatkom prirodzeného svetla a slnka. Voľba správneho osvetlenia je jedným z najdôležitejších opatrení vo Feng Šuej. Príjemne a svetlo zariadená miestnosť priaznivo ovplyvňuje našu psychiku, zatiaľ čo tmavé prostredie pôsobí depresívne, navodzuje zádumčivosť, ťažkopádnosť a lenivosť.
Taktiež rastlinky sú v našich domovoch veľmi dôležité a vylepšujú kvalitu vzduchu.
Naučme sa byť vnímavejšími k nášmu priestoru, všímajme si naše pocity a potreby, no a keď treba, zmeňme zariadenie a využime mnohoraké možnosti Feng Šuej.
V ďalších našich článkoch sa dozviete od lektorky Dariny Veen, aké mnohoraké možnosti nám Feng Šuej ponúka.