Sú ciele výletov, na ktoré sa rady vraciame opakovane. Ale sem tam máme chuť si „uletieť“ a spoznať miesta, na ktorých sme nikdy neboli, ktoré možno nie sú až také navštevované, jednoducho niečo úplne iné, nové a napriek tomu naše – slovenské. Tipy na netradičné výlety, ktoré vám dnes prinášame, presne spĺňajú tieto požiadavky. Tak ktoré to teda sú?
Chodník korunami stromov Bachledka
Túto atrakciu môžeme ešte stále považovať za novinku, takže ak ste toto miesto ešte nenavštívili, rozhodne to napravte. Ako už názov napovedá, toto jedinečné miesto sa nachádza v Bachledovej doline. Medzi Ždiarom a Tatranskou Kotlinou vás tabule navedú na správnu odbočku. Chodník vám ponúkne nevšedný zážitok – vidieť tú najpestrejšiu zmes stromov zvrchu.
Avšak prístup na chodník nie je zadarmo, počítajte aj so vstupným. Otvorený je od 9:00 do 17:00. Ak sa vyberiete na tento výlet autom, od parkoviska po chodník vás čaká približne dvojkilometrová prechádzka do kopca, zvládnuteľná aj pre deti, avšak horšie dostupná s klasickým kočíkom.
Zaujme ťa: Dovolenka v tehotenstve alebo s novorodencom: Áno alebo radšej nie?
Osada Megoňky na Kysuciach
Ide o prírodnú pamiatku, známu aj ako Megonky. Čo vás tu čaká? Unikátny pohľad na skalné gule (podľa odhadov až 40 miliónov rokov staré), ktoré sa len tak nevidia! A nie je to žiadna „umelá výroba“, ale čisto dielo prírody. Reč je o najväčšom nálezisku zlepencových gúľ (s priemerom až dva a pol metra) v celej Európe, čiže na túto prírodnú raritu môžeme byť my Slováci právom hrdí.
Za takýmto úkazom bežne ľudia cestujú na Nový Zéland alebo do Kostariky a my ho máme priamo pod nosom. Toto miesto nájdete v mestskej časti Čadce Milošová, ale odporúčame vopred si naštudovať cestu, nie je totiž dvakrát výrazne označená.
Slanický ostrov na Oravskej priehrade
Zhruba pred šesťdesiatimi rokmi zaniklo pod vodou päť osád a vznikla Oravská priehrada. Poviete si – aké smutné! Áno, avšak niečo tu predsa len zostalo – ostrovček, nazývaný aj Slanický ostrov umenia. Nájdete tu barokový kostol z polovice 18. storočia, ktorý dnes slúži tiež ako galéria ľudového umenia a torzo symbolického cintorína. Ostrov je naozaj unikátny svojho druhu, preto rozhodne stojí za návštevu.
Ak sa rozhodnete navštíviť toto jedinečné miesto, vybrať sa musíte do Námestova a následne sa loďou prepraviť zo Slanického prístavu na ostrov. Veď kto povedal, že na Slovensku nemôžete zažiť romantickú plavbu loďkou?
Pozri aj: Staň sa meteorológom: Spoznaj význam oblakov a vyhni sa zlému počasiu
Výhľady nad Vlkolíncom
Kto by nemiloval krásne výhľady? A tie slovenské predovšetkým? Z miesta, ktoré sme pre vás vypátrali, uvidíte nielen Tatry, ale doslova na dlani vám bude ležať kusisko nádherného Slovenska! Keďže ide o novinku, je veľká pravdepodobnosť, že ste o tomto mieste ešte nepočuli. Nachádza sa na liptovskom vrchu Sidorovo (1099 m), nad jednou z najkrajších slovenských dedín Vlkolínec, ktorá je známa ako rezervácia ľudovej architektúry.
Štartom k vyhliadke môže byť tak Vlkolínec, ako aj Kalvária v Ružomberku. Nečakajte však žiadnu megalomanskú stavbu, ktorá by úplne zmenila ráz Sidorova – nachádza sa tu jednoduchá vyhliadková plošina, avšak poskytujúca tie najkrajšie výhľady široko ďaleko.
Zraková pyramída nad Súľovom
Ak ste aj toto miesto nenavštívili osobne, určite je vám dobre známe minimálne z dych vyrážajúcich instagramových príspevkov. Bola by však škoda nespraviť si výlet k Súľovským skalám a nevidieť toto miesto na vlastné oči. Ide o osemnásť metrov dlhú drevenú stavbu (áno, na fotkách skutočne nevyzerá byť taká veľká). Toto miesto bude pre vás zároveň tou najlepšou voľbou, ak sa rozhodujete o mieste svadobného fotenia. Ak sa vyberiete zo Súľova-Hradnej (obec blízko Bytče), bude vás čakať asi polhodinová prechádzka s miernym stúpaním, kde asfaltovú cestu po chvíli vystrieda poľná cestička.
Prečítaj si: Prečo navštíviť Budapešť? Jej čaru podľahla aj Dominika Cibulková
Tak čo, inšpirovali sme vás? No darmo, naše Slovensko je skutočne nádherné a plné miest, ktoré sa dajú objavovať donekonečna. Najvyšší čas začať, čo poviete? :-)