Aj keď nebolo Slovensko obdarené morom a plážami, máme k dispozícii krásnu prírodu, hory, lesy a vodné plochy v podobe priehrad či jazier. Ak plánujete dovolenku na Slovensku, zbystrite pozornosť. Pozrite sa spolu s nami na najkrajšie slovenské jazerá, ktoré stoja za otestovanie!
- Beňatinské jazero (okres Sobrance): Jazierko ako z rozprávky. Tyrkysovo modrá voda si vás podmaní. Obzvlášť, ak vám neprekáža chladnejšia voda. Toto miesto nie je také známe a navštevované ako iné. Ak budete mať šťastie, jazero (alebo presnejšie lom) bude iba vaše. Za zmienku určite stojí aj fakt, že práve na tomto mieste sa našla skamenelina až päť metrov dlhej ryby, a to ešte v čase, keď Beňatina fungovala ako kameňolom. Neskôr bol zatopený spodnou vodou.
Pozri aj: Dovolenka v tehotenstve alebo s novorodencom: Áno alebo radšej nie?
- Palcmanská Maša (okres Rožňava): Toto jazero najmä pre otužilcov nájdete v jednom z najkrajších národných parkov, v Slovenskom raji. Ide o vodnú nádrž, ktorá vám poskytne dokonalé osvieženie, avšak naozaj len tým, ktorí zvládnu kúpanie v chladnejšej vode.
- Richňavský tajch (okres Banská Štiavnica): Tajchy sú tajchy – tie si jednoducho musí človek zažiť na vlastné oči. V tomto prenádhernom prostredí sa môžete nielen kúpať, ale aj romanticky člnkovať.
Odporúčame: Kde sa okúpať na západnom Slovensku? Prinášame ti prehľad i s cenami
- Šútovské jazero (okres Martin): Často ho nazývajú aj slovenským Plitvickým jazerom a nie náhodou. Jeho scenéria je naozaj ako z filmu. Ak preferujete kúpanie bez plaviek, nachádza sa tu aj nudistická pláž. A v prípade, že budete mať chuť nielen na kúpanie, ale tiež na prechádzku, v blízkosti jazera nájdete aj takmer 40 metrový vodopád.
- Vojčianske jazero (okres Bratislava): Je síce o čosi horšie dostupné (nedostanete sa sem autom), avšak stojí za kúsok námahy. Jeho jedinečnú scenériu dotvárajú Lužné lesy.
Zaujme ťa: Tip na letnú dovolenku: Toto sú najkrajšie pláže Chorvátska!
Ak sme sa našim výberom do vašej najbližšej lokality na kúpanie netrafili, nezúfajte. Krásnych miest je na Slovensku neúrekom. Toto je aspoň niekoľko z nich:
- Brestovec (okres Myjava)
- Buková (okres Senica)
- Byšta (okres Trebišov)
- Diakovce (okres Šaľa)
- Domaša (okresy Stropkov a Vranov nad Topľou)
- Dubník (okres Nové Zámky)
- Gazárka (okres Senica)
- Horné Saliby (okresy Galanta a Šaľa)
- Horný Hodrušský tajch (okres Banská Štiavnica)
- Ivanka pri Dunaji (okres Senec)
- Izra (okres Košice)
- Jelka (okres Galanta)
- Kalameny (okres Ružomberok)
- Klinger (okres Banská Štiavnica)
- Kolpašské jazerá (okres Banská Štiavnica)
- Kuchajda (okres Bratislava)
Prečítaj si: Kde sa okúpať na západnom Slovensku? Prinášame ti prehľad i s cenami
- Lipovec (okres Martin)
- Liptovská Mara (okres Liptovský Mikuláš)
- Nové Košariská (okres Bratislava)
- Pieskovňa (okres Malacky)
- Počúvadlo (okres Banská Štiavnica)
- Rudava (okres Malacky)
- Rusovce (okres Bratislava)
- Ružiná (okres Lučenec)
- Ružín (okres Gelnica)
- Slnečné jazerá (okres Senec)
- Sĺňava (okres Piešťany)
- Šulianske jazero (okres Dunajská Streda)
- Teplý vrch (okres Rimavská Sobota)
- Tomky (okres Senica)
- Veľký Draždiak (okres Bratislava)
- Veľký Zemník (okres Bratislava)
- Vincov les (okres Galanta)
- Vinianske jazero (okres Michalovce)
- Zelená voda (okres Nové Mesto nad Váhom)
- Zemplínska Šírava (okres Michalovce)
- Zlaté piesky (okres Bratislava)
Odporúčame vidieť: Čičmany ako slovenský unikát: Prečo ich treba vidieť?
A ešte pár dobrých rád na záver:
- Keďže prírodné vodné plochy bývajú oveľa studenšie, nevystavujte svoj organizmus prudkým teplotným šokom tým, že budete do vody skákať s rozhorúčeným telom. Naopak, vstupujte do vody postupne a pomaly.
- Pozor na hĺbku vody! Tá je totiž v prírodných jazerách nevyspytateľná – z polmetrovej hĺbky môže byť len jediný krok k tej niekoľkometrovej.
- Snažte sa vyhnúť prehltnutiu vody, dvojnásobne to platí u detí. Vo vode sa môžu vyskytovať rôzne sinice, organizmy a baktérie, ale aj napríklad výlučky rôznych hlodavcov. Vyhnete sa tak alergickým reakciám, hnačkám či zvracaniu.
- Vyhýbajte sa vodám, ktoré príliš nepoznáte, a to bez ohľadu na to, či sú stojaté alebo tečúce. Rozhodne nevstupujte do zakalených vôd alebo do tých so zeleným či riasovitým povrchom. To isté platí aj pre vodné plochy, ktoré sú označené zákazom kúpania.
Inšpiruj sa: Kde sa okúpať na strednom Slovensku? Máme pre vás niekoľko tipov!