V súvislosti s kapustou sa zvyčajne hovorí o jedinečných účinkoch kyslej kapusty na ľudský organizmus. Akú službu nášmu zdraviu však dokáže urobiť obyčajná hlávková kapusta v surovom stave? Či už si pochutnáte na bielej, alebo fialovej kapuste v chutných šalátoch, verte, že vaše telo z toho bude nadšené. Dodáte mu totiž celý rad dôležitých vitamínov aj minerálov a taktiež vlákninu. To však zďaleka nie je všetko.
1. Je plná vitamínov a minerálov
Chutná kapusta je zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Okrem toho vám táto listová zelenina doplní i vitamíny A aj K či vitamíny skupiny B, a to vrátane kyseliny listovej. Z minerálnych látok a stopových prvkov sa v kapuste ukrýva najmä draslík, fosfor, vápnik, horčík či železo. Kapusta je dokonca zdrojom prírodného farbiva zvaného luteín, ktorý radíme medzi karotenoidy. Táto látka sa nachádza i v našich očiach a jej dostatočný prísun predstavuje prevenciu viacerých porúch videnia.
Pozri aj: Cibuľa a cesnak v mikrovlnke: Nedocenený trik, ktorý jednoducho musíš vyskúšať!
2. Pomôže so štíhlou líniou
Kapusta je skvelým pomocníkom a vítanou súčasťou jedálnička pri chudnutí. Stogramová porcia tejto zdravej zeleniny obsahuje len okolo 20 až 30 kcal. Kapusta podporuje správnu funkciu metabolizmu a dokonca pomáha lepšie bojovať proti podkožnému tuku. Navyše napomáha i zabraňovať ukladaniu tuku okolo vnútorných orgánov. Okrem toho kapusta podporuje trávenie a taktiež vplýva na očistu tela od odpadových látok a toxínov. To všetko sú pri redukcii váhy či jej udržiavaní vítané vlastnosti.
3. Má protirakovinové účinky
Aj na pohľad obyčajnej kapuste môžeme pripísať protirakovinové účinky, a to najmä vďaka mnohým antioxidačným látkam, ktoré obsahuje. Hoci medzi bielou a červenou kapustou nie zas až taký veľký rozdiel, v tomto prípade má navrch práve červená kapusta. Tá je totiž bohatá na antokyány, pigmenty fialovej, červenej až modrej farby, ktoré sú zodpovedné za krásnu farbu ovocia, zeleniny či kvetov. Majú silné protirakovinové aj protizápalové vlastnosti. Aspoň jednou porciou kapusty raz týždenne môžete prispieť k zníženiu rizika rakoviny hrubého čreva, pečene aj žalúdka.
4. Eliminuje tráviace ťažkosti
Kapusta je i slušným zdrojom cennej vlákniny. Práve vláknina je podstatná pre správnu funkciu čriev. Nedostatok vlákniny v strave sa často prejavuje tráviacimi ťažkosťami, najmä nepravidelným vyprázdňovaním, ale taktiež častejším hladom či zvýšeným cholesterolom v krvi. Kapusta napomáha zápchu zmierňovať, čím môže byť užitočná napríklad i pri hemoroidoch. Taktiež napomáha pri liečbe žalúdočných vredov. V tomto smere je však veľmi nápomocná aj spomínaná kyslá kapusta.
5. Podporuje činnosť mozgu
A čo vám ešte o zdravej kapuste prezradíme? Táto chutná listová zelenina má pozitívny vplyv na dobrý stav nervového systému človeka. Podporuje správnu činnosť mozgu, stimuluje nervy, zlepšuje koncentráciu a uvoľňuje napätie. Taktiež napomáha zvyšovať odolnosť organizmu proti stresu. Kapusta spolu s ďalšími druhmi listovej zeleniny, najmä špenátom aj brokolicou, prispieva k prevencii zákernej Alzheimerovej choroby.
Tip: Kapusta prospieva aj pleti – skúste domácu masku
Ak chcete podporiť zdravie a prirodzenú krásu vašej pleti, vyrobte si domáceho pomocníka v podobe pleťovej masky. Na mlynčeku na mäso pomeľte 70 g kapusty, pridajte 1 žĺtok, 5 kvapiek vitamínu E (kúpite v lekárni) a 2 lyžice otrúb.
Masku naneste na čistú pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Následne umyte vlažnou vodou a ošetríte pleťovým krémom. Maska je vhodná najmä proti vráskam, ekzému či pri kožných alergiách.
Odporúčame: Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?
Aktualizovaný článok: 23.9.2022