Pre správnu funkciu ľudského organizmu nie sú dôležité len živiny či rozličné vitamíny a minerálne látky, ale i dostatok tekutín. Naše telo pritom najviac ocení dostatočné množstvo čistej vody, no pitný režim tiež môžeme obohatiť napríklad o minerálne vody či bylinné čaje. Práve počas horúcich letných dní, ktoré môžu predstavovať pre organizmus veľkú záťaž, by sme si na príjem potrebných tekutín mali dávať skutočne veľký pozor. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako vás telo upozorňuje na nedostatok tekutín.
1. Sucho v ústach i suchá pokožka
Asi najtypickejším príznakom nedostatku tekutín, ktorý zvyčajne človek pociťuje veľmi skoro, je sucho v ústach. V dehydrovanom tele je totiž narušená tvorba slín, čo sa prejavuje práve týmto spôsobom. Tento signál je pritom veľmi dobrým ukazovateľom potreby tekutín, ktorý jasne naznačuje, že je čas na pohár vody. Dehydratácia sa však pomerne rýchlo prejaví aj na pokožke a perách. Výsledkom je vysušená pokožka, ktorá stráca pružnosť a má sklon k tvorbe šupiniek či vyrážok.
2. Hlad
Môže sa to zdať zvláštne, no nedostatok tekutín sa veľmi často prejavuje aj vo forme hladu. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. V mnohých prípadoch to skutočne platí. Ak vás trápi veľmi častý hlad, skúste sa najprv poriadne napiť. V prípade, že ste aj po desiatich či pätnástich minútach stále hladní, je čas si dať si niečo pod zub. Takéto zamieňanie signálov tela navyše môže viesť k zbytočnému príjmu jedla a teda aj kalórií, čo nakoniec vedie k priberaniu.
3. Bolesť hlavy i závraty
Nedostatok tekutín má negatívny vplyv prakticky na každú časť ľudského tela a to na spomínanú pokožku alebo i vnútorné orgány. Ak vás počas horúčav častejšie pobolieva hlava, nesiahajte hneď po liekoch, ale skúste zlepšiť svoj pitný režim. Nedostatok tekutín sa totiž často prejavuje aj nepríjemnými bolesťami hlavy. Okrem toho sa môžu pridať i závraty, ktoré človek pociťuje napríklad pri vstávaní.
4. Únava
Ľudské telo je z obrovskej časti tvorené práve vodou. Ak je organizmus nedostatočne zásobovaný tekutinami, môže sa stať, že na niektoré úkony bude vynakladať oveľa viac energie. To sa prejaví únavou, menším výkonom, narušenou schopnosťou sústrediť sa a nakoniec i podráždenosťou. V prípade, že pociťujete návaly únavy, skúste ich najprv zahnať veľkým pohárom čistej vody. Ak si totiž hneď naordinujete kávu, tá vaše telo ešte viac odvodní a prejavy dehydratácie sa zhoršia.
5. Tráviace ťažkosti
Výrazný deficit tekutín môže viesť až k rozličným tráviacim problémom. Voda je totiž nenahraditeľná aj pri rozličných tráviacich procesoch. Bez dostatočnej hydratácie sa napríklad žalúdok ťažšie vyrovnáva so žalúdočnými kyselinami. Voda má tiež vplyv na správny pohyb vylučovaného obsahu v črevách i na konzistenciu stolice. Pri dlhodobom nedostatku vhodných tekutín tak človek môže trpieť zápchou. Ak vás teda trápia podobné ťažkosti, opäť skúste zlepšiť svoj pitný režim.
6. Nepravidelná návšteva toalety
To, že počas dňa málo pijete, vám ľahko naznačí i počet návštev toalety. Za normálnych okolností totiž ľudské telo vylučuje moč šesť až osemkrát denne. Veľmi nízka frekvencia močenia zvyčajne znamená, že príjem vody je jednoducho nedostatočný. Tento fakt neradno ignorovať, pretože deficit tekutín výrazne negatívne ovplyvňuje funkciu obličiek, čo môže narúšať odstraňovanie škodlivín z tela.
7. Tmavší moč
Farba či konzistencia moču je celkovo veľmi dobrým indikátorom zdravotného stavu jedinca a preto by sa isté zmeny a odchýlky od normálu nemali ignorovať. Za normálnych okolností má moč svetložltú farbu. Jeho veľmi tmavá farba zvyčajne upozorňuje práve na nedostatok prijatých tekutín. V takomto prípade sú všetky odpadové látky v moči oveľa koncentrovanejšie, čo spôsobuje i jeho výraznejší zápach.
Odporúčame: Mykóza na nohách: Zbav sa jej pomocou účinných domácich receptov!