Pestrec mariánsky je napohľad obyčajný pichľavý bodliak, ktorému sa radšej oblúkom vyhneme, aby sa nás nedajbože svojimi pichliačmi nedotkol. Áno, to je povrchný pohľad. Druhý pohľad, ktorý rád vidí aj do vnútra, nám pestrec mariánsky ukazuje v úplne inom svetle – ako rastlinu s obrovskou liečivou silou a schopnosťami, ktoré sa len tak nevidia. Aké to sú? Prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.
Ako vyzerá a čo v sebe ukrýva?
Pestrec mariánsky (lat. Silybum marianum), známy aj ako ostropestrec, podstrel, volček alebo Kristova koruna, dorastá do metrovej až dvojmetrovej výšky. Zdobí ho charakteristický ružovo-červeno-fialový kvet, ktorým sa odlišuje od bodliakov, aké poznáme z voľnej prírody. V našich končinách sa pestrec pestuje v záhradách, prevažne ako okrasná rastlina, kvitnúca od júla do septembra.
Pestrec mariánsky však obsahuje jednu mimoriadne cennú látku, ktorej môžeme vďačiť za pomoc takmer v každej oblasti, aká vám len napadne (zdravotnej, samozrejme). Tou látkou je silymarín, známy ako antioxidant s veľkou silou. Bolo preukázané, že silymarín je najefektívnejšou látkou, pokiaľ ide o regeneráciu pečene.
Pozri aj: Ako znížiť vysokú hladinu cukru v krvi? Pomôžu bylinky i potraviny
Ktorá časť rastliny je pre nás zaujímavá?
Na zber sú zaujímavé kvety, semená, šupky semien a listy ostropestreca. Plody (semená) tejto rastliny obsahujú až 30 % jedlého oleja, bielkoviny, quercitín, vitamín E, kyselinu linolovú, nenasýtené mastné kyseliny, bioflavonoidy (spomínaný silymarín), horčiny a aminokyseliny. Zbierajú sa tesne pred dozretím, ideálne v auguste alebo septembri, no nakoľko sú veľmi tvrdé, treba ich pomlieť. Ak si chcete nazbierať listy pestreca, samozrejme v rukaviciach, tak len mladé, ešte pred rozkvitnutím rastliny, okolo mája a júna.
Schopnosti pestreca mariánskeho:
- detoxikuje organizmus
- dodáva vitalitu a energiu
- lieči obezitu, žltačku, cukrovku a kašeľ
- má blahodarné účinky na žlčník, obličky a slezinu
- odstraňuje depresívne pocity
- prekrvuje pohlavné orgány
- prospieva potencii a erekcii
- regeneruje pečeň
- reguluje hladinu cukru
- spomaľuje starnutie
- zlepšuje krvný obraz
- znižuje cholesterol
- zvyšuje vylučovanie žlče
Prečítaj si: Ježibaba guľatohlavá: Pri liečbe ktorých ochorení je užitočná?
Pristavme sa pri pečeni...
Ako vidíte, pestrec mariánsky je skutočne multifunkčným lekárom. Avšak práve pečeň je orgán, ktorý si zaslúži našu pozornosť, preto sa pri nej, v súvislosti s pestrecom mariánskym, na chvíľu pristavíme. Táto rastlina, konkrétne látky v nej obsiahnuté, má schopnosť pečeň regenerovať, ochraňovať ju pred jedmi a toxickými látkami, obnovovať pečeňové bunky a chrániť tak tento dôležitý orgán pred zápalom až cirhózou.
A v akej forme ho vlastne môžete používať? Olej z ostropestreca vám vynikajúco ochutí zeleninový šalát a práve vďaka nemu si tak doprajete veľkú dávku prospešných látok pre svoje zdravie. Pestrec mariánsky nemá žiadne vedľajšie účinky, preto si na pravidelnej báze určite doprajte aj čaj z tejto vzácnej rastliny. Dostupné sú aj tinktúry či kapsuly s obsahom ostropestreca.
Zaujme ťa: Vieš, prečo jesť karfiol? Toto nie je žiadna obyčajná zelenina!