Ježibaba guľatohlavá: Pri liečbe ktorých ochorení je užitočná?

Ježibaba guľatohlavá vás zaujme nielen svojím netradičným názvom, ale i pekným guľatým kvetenstvom. Bola by však škoda držať ju v záhradách len ako okrasnú rastlinu. Skrýva sa v nej totiž veľká liečivá sila. Blahodarne vplýva na celý nervový systém i svalstvo. V nasledujúcom článku vám o tejto trvalke prezradíme všetko dôležité. Viete, čo dokáže tinktúra z ježibaby?  

O akú bylinu ide?

Ježibaba guľatohlavá je liečivá bylina z čeľade astrovité, dorastajúca do výšky 1 až 2 metre. Jej domovom sú hlavne stepné areály či polopúšte v Strednej a Malej Ázii, ale aj južné oblasti Európy. Neskôr sa zo Stredomoria rozšírila ďalej do mnohých európskych krajín. V súčasnosti rastie aj na Britských ostrovoch či v Severnej Amerike. Pôvodne bola bohato vysádzaná v okrasných záhradách, neskôr sa dostala i do voľnej prírody. Ježibaba obľubuje teplé a skôr suchšie podnebie a piesočnatú pôdu.

Nájdete ju na slnečných stanovištiach, napríklad pozdĺž ciest, na poliach či v lomoch. Rastlina má priamu stonku a listy, ktoré sa tvarom podobajú na púpavové. Listy ježibaby sú však tuhšie a na koncoch ostnaté. Bylina je najviac charakteristická svojimi kvetmi, ktoré sú drobné a vytvárajú guľovité kvetenstvo. Najčastejšie majú bielu, modrastú až fialkovú farbu. Ježibaba kvitne od júna do augusta. V prírode sa vyskytuje i mnoho ďalších podobných druhov, napríklad ježibaba belasá.

Pozri aj: Jedinečná fialová kukurica: Zisti, v čom ďaleko prevyšuje tú žltú!

účinky ježibaby guľatohlavej

Zdroj: Shutterstock®

Aké liečivé účinky v sebe skrýva?

Ježibaba obsahuje nejednu látku, ktorá má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Skrývajú sa v nej horčiny aj netoxický alkaloid, nazvaný echinopsín. Rovnako je zdrojom minerálnych látok či éterických olejov. Ježibaba je známa najmä ako bylinka na posilnenie nervového systému, za čo vďačí, okrem iného, aj spomenutému alkaloidu. Táto rastlina vplýva na regeneráciu nervových vlákien a podporuje správne fungovanie nervového a mozgového centra.

Často sa po kvapkách užíva napríklad pri rekonvalescencii po nervových úrazoch a poruchách. Ježibaba celkovo zlepšuje prekrvenie organizmu a pôsobí upokojujúco. Je užitočná pri poruchách spánku, depresiách či v stresovom období. Okrem toho však blahodarne vplýva aj na činnosť srdca a dokáže normalizovať krvný tlak. Rovnako pôsobí na svalstvo človeka. Vhodné je jej použitie po rôznych úrazoch a pádoch, ktoré spôsobili poranenie svalu.   

tinktúra z ježibaby guľatohlavej

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšajte liečivú tinktúru!

Zo semienok si ježibabu môžete poľahky vypestovať i v záhrade. Zimu zvyčajne prečkáva bez problémov a kvitne v druhom roku života. Vo váze dokáže vydržať skutočne dlho. Po usušení z nej taktiež získate veľmi peknú dekoráciu. Bola by však škoda túto bylinu nevyužiť pre svoje zdravie. Ježibaba guľatohlavá sa najčastejšie užíva vo forme tinktúry, ktorá sa vyrába z púčikov rastliny. Tohto pomocníka môžete zohnať v lekárni, na internete či v špeciálnych predajniach so zdravými potravinami.

Tinktúra z ježibaby je nápomocná pri zápaloch nervov, a to hlavne v oblasti chrbtice. Tlmí bolesť trojklanného nervu či bolesti, ktoré vystreľujú z chrbtice do končatín. Jej užívanie taktiež zlepšuje vedenie vzruchov. Dokonca priaznivo pôsobí pri svalovej atrofii, obrne a depresívnych stavoch. Pri užívaní tejto tinktúry vždy dodržujte pokyny na obale a neprekračujte odporúčané dávkovanie. Aby sa účinky ježibaby prejavili v dostatočnej miere, je potrebné tinktúru užívať pravidelne a dlhšiu dobu. 

Odporúčame: Lieky po záruke: Ktoré si môžeš nechať a pri ktorých už neriskovať? ​

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

14.08.2018 13:14

Ani som nevedela, ze je lieciva, rastie nam v zahrade a skor ju pouzivam do dekoracii.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.08.2018 19:09

pestujem na záhrade, je veľmi dekoratívna

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.08.2018 08:33

Poznám ju no vôbec som nevedela že je liečivá

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.