Našim mamám a babičkám dobre známe, u nás už skôr zabudnuté, než bežne používané a v prípade našich detí absolútne neznáme. To sú trnky. Mnohým evokujú trpkosť, pre iných zase znamenajú synonymum zdravia. A práve pre túto ich stránku – skutočnosť, že sú nabité vitamínmi a predovšetkým, že existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako ich môžete využiť, sme sa na ne pozreli trošku bližšie.
Je najvyšší čas nazbierať si trnky!
Trnka obyčajná, nazývaná aj slivka trnková (lat. Prunus spinosa), kvitne v apríli až máji a počas prechádzky prírodou rozhodne nebudete mať problém na ňu natrafiť. Tento krík totiž prezradia bobule nádhernej modrej farby, v ktorých sa ukrýva tá najúčinnejšia prírodná lekárnička. Ak sa však rozhodnete nazbierať si trnky, tak v rukaviciach a po prvých mrazoch, kedy sú najchutnejšie a najzdravšie, dokonca aj menej trpké. Rukavice treba zase preto, že krík je posiaty silnými tŕňmi. Ideálny čas na zber je teda koniec septembra a október. Následne sa plody trniek sušia, rovnako ako šípky. Musia byť dobre rozložené, aby sa nezaparili.
Zaujme ťa: Rakovina krčka maternice: Čo by o nej mala vedieť každá žena?
Čo sa ukrýva v plodoch trnky?
A hoci liečivá sila sa ukrýva aj v kvetoch a listoch trnky, my sa zameriame najmä na plody, keďže práve teraz je ich sezóna v plnom prúde. Plody trnky obsahujú vzácne flavonoidy, vitamíny A, C, E, triesloviny, sacharidy, minerálne látky, vlákninu a glykozidy. Ukrývajú v sebe aj takzvaný amygdalín, ktorý má preukázateľné protirakovinové účinky. Zaujímavosťou je, že Nemec Sebastian Kneipp, autor Kneippovej terapie, o ktorej sme vás prednedávnom informovali, považoval trnky za najúčinnejšie prírodné preháňadlo.
Trnku – krík si pokojne vysaďte do záhrady, napríklad ako živý plot. Dorastá približne do trojmetrovej výšky a patrí do čeľade ružovité. Mimochodom, naše staré mamy trnky poznajú tiež ako tŕpky, trpké slivky alebo tarky.
Toto sú účinky trniek na ľudské zdravie:
- bojujú proti nadváhe aj obezite,
- čistia krv,
- liečia močové ústrojenstvo, hemoroidy, ale aj zápaly v ústnej dutine,
- majú detoxikačný a močopudný účinok,
- normalizujú hladinu cukru v krvi,
- odstraňujú hnačku, kŕče, zvracanie a plynatosť,
- podporujú látkovú premenu, vylučovanie žlče a peristaltiku čriev,
- posilňujú imunitu,
- prečisťujú obličky,
- predchádzajú vzniku cukrovky,
- prospievajú kvalite pokožky,
- upravujú trávenie aj krvný tlak,
- urýchľujú rekonvalescenciu po chrípke či nachladnutí.
Účinky trniek dozaista v tomto období oceníte, nakoľko obsahujú antibakteriálne látky tlmiace zápal v hrdle. Čaj pripravený z plodov je užitočný pri bolesti hrdla, kašli a celkovo na liečbu ochorení dýchacieho traktu. Okrem čaju vyskúšajte aj odvar z kôry kríka, ktorý pomáha znižovať horúčku a pri kloktaní zase zmierňuje bolesť hrdla.
Bude sa ti páčiť: Premýšľaš, ako využiť hrozno? A čo tak skrášliť si s ním telo?
Ako trnky spracovať?
Z trniek si môžete pripraviť čaj, ako stvorený na jesenné a zimné mesiace alebo pokojne aj likér, víno, džem, lekvár, sirup, kompót či marmeládu. Nech už sa rozhodnete trnky spracovať akokoľvek, pre ich pomerne výraznú trpkosť spotrebujete aj dosť cukru – na jeden kilogram trniek sa odporúča použiť až trištvrte kila cukru. A na záver už len malá „pikoška“: V minulosti zvykli tŕne kríku trnky slúžiť ako špáradlá a hlavne počas povestných zabíjačiek nimi gazdovia „uzatvárali“ klobásy a jaternice.
Neprehliadni: 7 dobrých dôvodov, prečo jesť olivy: Pomôžu ti viac, než si myslíš!
Aktualizovaný článok: 2.10.2022