V tieto extrémne horúce dni má človek možnosť zostať doma v poriadne klimatizovanej izbe, ležať pri vode, alebo sa skryť v lese. Vzhľadom na to, že pasívneho odpočinku sa dá veľmi ľahko "prejesť", rozhodli sme sa pre možnosť tretiu, a teda celý víkend stráviť v lese.
Naším cieľom bol hrebeň Považského Inovca s jeho malebnými lúkami, tajomnými lesnými chodníčkami a krásnymi turistickými cestičkami. Považský Inovec patrí do Fatransko-tatranskej oblasti. Pohorie vo svojej severnej časti susedí so Strážovskými vrchmi, smerom na juh pozvoľna klesá do Podunajskej nížiny.
Hrebeňom Považského Inovca
Túru sme začali na autobusovej zastávke Bezovec. Vydali sme sa po červenej značke smerom na Bezovec. Asi po 15 minútach sme sa dostali k lyžiarskemu stredisku, ktoré sme obišli a po lesných cestách postupne vstúpili do hustého bukového lesa. Červená značka nás viedla popod vrchol Bezovca a zhruba po hodine sme vyšli na horské lúky pod Skalinami. Tu sa naša cesta križovala s modrou turistickou značkou. My sme však pokračovali po značke červenej a prechádzali tak striedavo lesom a lúkami. Po poslednej z lúk na nás čakalo menšie prekvapenie v podobe tiahleho stúpania v turistickom žargóne nazývaného "vysokohorská prémia". :)
Odporúčame: Dovolenka v domovine: Top 5 - najkrajšie jaskyne na Slovensku
Po zdolaní 200-metrového prevýšenia sme sa ocitli na vrchole Prieľačina s výškou 893 m n.m. Odtiaľto sme pokračovali hrebeňom až po Sedlo pod Panskou Javorinou. Tu sme odbočili na modrú turistickú značku, ktorá nás doviedla na rozhľadňu Panská Javorina, odkiaľ je možné vychutnať si výhľad na takmer celý Považský Inovec a okolité pohoria. Po načerpaní síl sme sa po modrej značke opäť vrátili naspäť na hlavný hrebeň, ktorým sme pokračovali smerom k najvyššiemu vrchu Považského Inovca. Míňali sme dvojkríž nad Kálnicou, odkiaľ sú dychberúce výhľady na Považie.
Bude vás zaujímať: Turistika po Slovensku: Výstup na Kôprovský štít
Prechod hrebeňa vedie prevažne zalesneným chodníkom, čo je obrovskou výhodou pri horúcich letných dňoch. Asi po 2,5 hodine sme sa dostali na najvyšší vrch Inovec s nadmorskou výškou 1042 m n.m., odkiaľ sme zišli do cieľa nášho prvého dňa, Chatu pod Inovcom. Táto horská chata je v letnom období veľmi frekventovaná, a preto v prípade záujmu o prespanie je potrebné ubytovanie zarezervovať vopred.
Na Chate pod Inovcom majú tú najlepšiu a pravdepodobne aj najväčšiu parenú buchtu široko-ďaleko. Rozhodne odporúčame vyskúšať!
Bude vás zaujímať: Turistika po Slovensku: Po hrebeni Veľkej Fatry
Na druhý deň sme sa skoro ráno vydali opäť červenou turistickou značkou smerom nadol k Mníchovej Lehote, kam sme dorazili asi po 1,5 hodine. V prípade, že nemáte energiu pokračovať ďalej, v Mníchovej Lehote je možné nasadnúť na vlak do Trenčína. My sme však pokračovali po červenej značke hustým lesom cez Mackovu a Čiernachov až po začiatok Mitickej doliny, kde sme zišli na polia pri Soblahove. Odtiaľ sme poľnými cestami po červenej značke prešli cez Trenčiansku Brezinu až na vlakovú stanicu v Trenčíne.
Pozri aj: Výber kvalitného jogurtu - na toto si dajte pozor!