Pre niekoho je káva iba akýmsi nápojom na povzbudenie. No vedeli ste o tom, že pri jej pravidelnom pití v primeraných množstvách dokáže mať na naše zdravie mnoho preukázaných pozitívnych účinkov? Kvalitná káva napríklad obsahuje antioxidanty, ktoré v našom tele bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov. Taktiež vás možno prekvapí fakt, že tento legendárny nápoj prispieva k prevencii Alzheimerovej choroby.
A aký máte vzťah ku káve vy? Zaradili by ste sa skôr do tímu milovníkov čajov alebo ste jednoznačne tím káva? Ak patríte medzi kávičkárov alebo ste aj milovníkom čajov, no zároveň vám dobrá káva rozhodne nie je cudzia, máme tu dnes niečo presne pre vás. Do našej redakcie prijala pozvanie Monika Matúšová, baristka pražiarne Zlaté Zrnko, s ktorou sme pre vás pripravili video na tému filtrovaná káva. Viete, o aký druh kávy ide a ako sa pripravuje? A prečo sa vlastne oplatí filtrovanú kávu vyskúšať? Všetko dôležité vám prezradíme vo videu!
Skúšali ste už filtrovanú kávu?
Filtrovaná káva predstavuje nápoj, pri príprave ktorého nie je k extrakcii využívaný žiaden tlak, ale len prirodzený proces lúhovania rozpustnej látky vo vode. Pri príprave tohto druhu kávy dochádza k prefiltrovaniu zrnka od horúcej vody (s teplotou 95 °C). U nás sa tiež pre tento nápoj často využíva názov prekvapkávaná káva. Filtrovaná káva má niekoľko výhod. Niekomu sa môže zapáčiť jej jemnejšia chuť, iní zase môžu oceniť to, že spravidla býva citlivejšia k tráviacemu systému. Filtrovanú kávu je možné pripraviť rôznymi spôsobmi, no o tom sa už viac dozviete v našom videu. Taktiež zistíte, aké kávové zrná sú na prípravu tohto druhu kávy vhodné alebo na akú hrúbku ich pred zalievaním mlieť. Pevne veríme, že bude pre vás video zaujímavé, náučné aj nápomocné. Želáme príjemné sledovanie!
A ak chcete filtrovanú kávu vyskúšať aj vy, kávové zrná vhodné na jej prípravu nájdete na e-shope www.zlatezrnko.sk. Pri objednávke s kódom „kzk" navyše získate 10 % zľavu na nákup akéhokoľvek druhu kávy.
Pozri aj: Prečo piť kávu každý deň? Je to dobré pre náš organizmus?