S teplými dňami prichádza spravidla nielen sezóna kúpania, grilovačiek či výletov do prírody, ale aj sezóna otravného hmyzu. Nič nevie tak kaziť pekný večer pri posedení na terase, ako bzučanie komárov a následné štípance, ktoré nás neustále nútia si ich škrabať. Taktiež vie tak trochu pokaziť radosť z príjemnej turistiky kliešť, ktorého sme si na sebe z lesa priniesli až domov. Kým komáre a iný drobný hmyz sú u nás zvyčajne skôr len otravné, kliešte môžu byť naopak poriadne nebezpečné. Sú totiž nositeľmi rôznych patogénov, vrátane vírusov aj baktérií, ktoré sú pôvodcami viacerých ochorení.
Najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením prenášaným kliešťami je lymská borelióza aj kliešťová encefalitída. Samozrejme, aj iné druhy hmyzu, napríklad i spomínané komáre, prenášajú v rôznych kútoch sveta rôznorodé choroby. Pred hmyzom by sme sa teda mali dôkladne chrániť. S tým nám rozhodne pomôžu aj repelenty. Vedeli ste o tom, že repelentné prípravky si poľahky môžeme vyrobiť aj v pohodlí domova? Dnes vám prinášame video, v ktorom vám ukážeme hneď dva postupy prípravy prírodného domáceho repelentu.
Ako sa chrániť pred kliešťami?
Než sa pustíme do výroby domáceho repelentu proti rôznym druhom hmyzu, nebude na škodu, ak si pripomenie zopár zásad prevencie a ochrany pred kliešťami, ktoré dokážu na našom zdraví napáchať nemalé škody. V rámci prevencie je dôležité najmä:
- Vyhýbanie sa miestam so zvýšeným výskytom kliešťov – v oblastiach s výskytom kliešťov zvýšime pozornosť. Ide o okraje listnatých aj zmiešaných lesov, vysoké trávy, vlhšie a tienisté miesta.
- Výber vhodného oblečenia – volíme svetlé oblečenie, na ktorom kliešťa ľahšie nájdeme. Oblečenie by malo chrániť väčšinu pokožky, volíme teda vysoké topánky aj dlhé nohavice, ktoré zapravíme do vysokých ponožiek.
- Použitie repelentného prípravku – podľa druhu aplikujeme na telo alebo oblečenie a obuv. Vhodným repelentom (napríklad vo forme obojka) nezabúdame chrániť ani domáce zvieratá.
- Kontrola po návrate z prírody – dôkladne si skontrolujeme celé telo, najmä vlasovú časť hlavy, slabiny, záhyby na tele aj intímne partie. Nájdeného kliešťa čo najskôr bezpečne vytiahneme. V prípade výskytu ťažkosti vyhľadáme lekársku pomoc.
Pozri aj: Sezóna kliešťov 2021: Vieš ako správne a bezpečne kliešťa vybrať?
Ako na domáce repelenty?
Chrániť sa pred uštipnutím a nebezpečnými kliešťami môžeme i doma pripraveným repelentom. Jeho výroba vôbec nie je náročná, navyše si takto pripravíme prírodnejší prípravok, ktorý je možné aplikovať aj priamo na pokožku. Na výrobu domáceho repelentu pritom nie je potrebných veľa surovín, väčšina z nás ich pravdepodobne nájde i doma či v záhradke. Základom je tradičná francovka od Alpy, ktorá si našla miesto v slovenských domácnostiach už veľmi dávno. My vám prinášame hneď dva tipy na výrobu vlastného ochranného prostriedku proti hmyzu, a to s levanduľou alebo esenciálnymi olejmi. Ktorý vyskúšate?
Recept č. 1: Repelent s levanduľou
Ingrediencie:
- 80 ml francovky Alpa
- 10 g celých klinčekov
- vetvičky levandule (prípadne aj rozmarínu)
- nádobka na lúhovanie aj uskladnenie repelentu
Postup: Klinčeky nasypeme do vhodnej nádobky a zalejeme ich francovkou. Následne natrháme vetvičky levandule a natlačíme ich do nádobky. Pridať môžeme pokojne i čerstvý rozmarín. Zamiešame, uzavrieme a necháme lúhovať pár dní, minimálne však 48 hodín. Následne voňavý tmavý výluh scedíme a hotový repelent prelejeme do pripravenej nádobky (praktická je napríklad fľaštička s rozprašovačom). Počas pobytu v prírode je dôležité mať prírodný repelent vždy poruke a opakovane ho aplikovať.
Recept č. 2: Repelent s esenciálnymi olejmi
Ingrediencie:
- 80 ml francovky Alpa
- 10 g celých klinčekov
- 5 kvapiek esenciálneho oleja (citronelový, citrusový, rozmarínový, levanduľový, eukalyptový)
- nádobka na lúhovanie aj uskladnenie repelentu
Postup: Klinčeky nasypeme do vhodnej nádobky a zalejeme francovkou. Zamiešame, uzavrieme a necháme lúhovať pár dní, minimálne však 48 hodín. Následne výluh scedíme a pridáme doň pár kvapiek vybraných esenciálnych olejov. Hotový repelent prelejeme do pripravenej nádobky. Počas pobytu v prírode opakovane aplikujeme.
Ak vás domáca výroba repelentov, alebo aj kozmetiky vo všeobecnosti, veľmi neláka, zvoliť si môžete pravdepodobne pohodlnejšiu cestu ochrany pred kliešťami a hmyzom, a to pomocou zakúpených prípravkov. S chemickým repelentom je spravidla vhodné rátať aj pri pobyte vo veľmi zamorených oblastiach. Repelentné prípravky má v ponuke aj značka Alpa, ktorá napríklad ponúka repelent v spreji vhodný pre deti od 3 rokov. Zakúpite ich v obchodnej sieti 101 Drogerie, Teta, Metro a na e-shope www.mentolovalegenda.sk.