Štedrý deň sa blíži a s ním aj príprava vynikajúcich jedál, ktoré pre väčšinu rodín predstavujú dôležitú tradíciu. Základ tvorí zemiakový alebo majonézový šalát, vyprážaný kapor a kapustnica. Čo však jedia ľudia, ktorí sa mäsu vyhýbajú?
Vegetariáni patria k rozrastajúcej sa skupine ľudí, ktorá konzumuje bezmäsitú stravu. I keď by mohli viacerí namietať, že Vianoce majú byť tradičné, s kaprom alebo s rezňom, inšpirujte sa spolu s nami. Ukážeme vám zaujímavé recepty na štedrovečernú hostinu, ktoré môžete vyskúšať, aj keď nie ste vegetariánom.
Krémová polievka s pomarančovým olejom
Na pomarančový olej potrebujeme:
- 1 pomaranč
- 4 vetvičky citrónového tymiánu (postačí aj obyčajný)
- 100 ml olivového oleja
Na polievku potrebujeme:
- 2 cibule
- 1 strúčik cesnaku
- 300 - 400 g zemiakov
- 2 lyžice arašidového oleja
- 600 - 700 ml zeleninového vývaru
- 150 - 200 g smotany na šľahanie
- 50 - 60 g mandľových lupienkov
- 100 - 150 g lúpaných mandlí
- soľ a korenie
Nastrúhame si kôru z umytého a vysušeného pomaranča. V hrnci zohrejeme olej a pridáme pomarančovú kôru a tymián. Na polievku nakrájame nadrobno cibuľu a cesnak, zemiaky ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky.
V hrnci zohrejeme arašidový olej a opečieme na ňom cibuľu aj cesnak. Pridáme zemiaky, vývar a necháme ich pod pokrievkou variť asi 20 minút. Následne prilejeme smotanu a mandľové lupienky a nezakryté varíme ďalších 10 minút.
Polievku rozmixujeme dohladka. Ochutíme soľou, korením a udržujeme v teple. V panvici zohrejeme 2 lyžice pomarančového oleja, ktorý sme si pripravili ako prvý a opečieme na ňom mandle. Polievku v tanieri pokvapkáme zohriatym olejom a podávame s tyčinkami.
Inšpiruje ťa: Vegetariánka v meste - aké máte možnosti na stravovanie?
Burgundské so shitake a tempehom na kaši
Na omáčku potrebujeme:
- 5 sušených hríbov shitake
- olivový olej
- 2 kusy stopkového zeleru
- 2 menšie mrkvy
- 1 červenú cibuľu
- 300 ml červeného vína
- 1 strúčik cesnaku
- 3 vetvičky tymiánu
- 2 bobkové listy
- 4 lyžice sójovej omáčky
- 1 balenie údeného tempehu (190 g)
- 2 lyžice paradajkového pretlaku
- 1 zaváraninovú fľašu baby cibuliek
- 1 lyžička morskej soli
Na kašu potrebujeme:
- 500 g ošúpaných zemiakov
- menší ošúpaný zeler
- soľ
- 1-2 strúčiky cesnaku
- 150 ml ryžovej smotany
Huby zalejeme 0,6 litrom vody a necháme ich pod pokrievkou najmenej 40 minút. Po napučaní ich vyberieme a nakrájame na kúsky, vodu nevylievame! Na oleji si následne sprudka opečieme na hrubšie kúsky nakrájaný zeler a mrkvu. Pridáme nakrájanú cibuľu a opäť chvíľu restujeme. Podlejeme vínom, pridáme hríby s vodou (v ktorej boli predtým namočené), pretlačený cesnak, tymián, bobkové listy, sójovú omáčku a osolíme.
Privedieme do varu a pozvoľna dusíme asi 20 minút. Ďalej pridáme na rezance nakrájaný tempeh, pretlak a opäť dusíme, pokiaľ omáčka nezhustne. Nakoniec pridáme baby cibuľky a celé to premiešame. V prípade potreby osolíme. Ak neviete: tempeh je sójový výrobok a nazýva sa tiež sójový hermelín.
Na zemiakovo-zelerovú kašu si nakrájame zemiaky aj zeler na rovnako veľké kúsky, zalejeme vodou a varíme až kým zemiaky nezmäknú (asi 20 minút). Scedíme, osolíme, pridáme prelisovaný cesnak, smotanu a roztlačíme na kašu. Dobrú chuť!
Toto ťa dostane: Tropické ovocie na Vianoce: Zoznám sa s vitamínmi z trópov!
Pistáciový Créme Brûlée
Budeme potrebovať:
- 60 g pistácií
- 250 g smotany na šľahanie
- 150 ml mlieka
- 4 žĺtky
- 80 g cukru
- 30 - 40 g hnedého cukru
Rúru predhrejeme na 140°C. Pistácie rozdrvíme najemno, najlepšie pomocou elektrického robota, a spolu so smotanou a mliekom dáme do hrnca. Privedieme do varu a ihneď odstavíme. Žĺtka a biely cukor dáme do vodného kúpeľa a prilievame doň tenkým prúdom smotanovú zmes. Nad vodným kúpeľom miešame tak dlho, až vznikne svetlá penová hmota, čo trvá asi 10 minút.
Hmotu rozdelíme do 4 ohňovzdorných misiek a položíme ich do zapekacej misy, ktorú následne naplníme do 2/3 vodou. Na najnižšej priečke pečieme 80 minút a po vybratí ich necháme minimálne 8 hodín v chladničke, najlepšie cez noc. Tesne pred podávaním krém posypeme hnedým cukrom a flambujeme kým nevznikne krusta. Podávame hneď.
Určite si pozri: Vzácny vitamín B12: Ako spoznáš, že ti chýba?
Bonus: Ravioly z kvaky s penou z červenej repy
Na cesto potrebujeme:
- 200 g špenátových listov
- 250 g hladkej múky
- 200 g semoliny (krupica)
- 3 vajcia
- Morskú soľ
- Čerstvo nastrúhaný chren
- Bazalkové listy
Na náplň potrebujeme:
- 500-600 g kvaky
- 1 cibuľu
- 10 stoniek trebuľky voň
- 1 lyžicu chreňovej pasty
- Soľ, korenie
Na omáčku potrebujeme:
- 200 g červenej repy
- 1 cibuľu
- 60 ml jablčnej šťavy
- 100 ml zeleninového vývaru
- 150 g smotany na šľahanie
Na cesto si dôkladne očistíme špenát a 2 minúty ho varíme vo vriacej vode. Zlejeme a prudko ochladíme v ľadovej vode. Znovu ho scedíme a rukami z neho vytlačíme maximum tekutiny. Rozmixujeme ho najemno, potom k nemu pridáme múku, semolinu, 2 vajíčka, lyžičku soli a vypracujeme hladké ceste. Zabalíme do fólie a necháme aspoň 2 hodiny odpočívať.
Na náplň si olúpeme kvaku, očistíme cibuľu a obe nakrájame na kocky. V horkej vode varíme spoločne 20 minút, zlejeme, dáme do misy a rozmačkáme pučiakom na zemiaky. Z trebuľky otrháme listy, nasekáme na hrubo a zmiešame s chrenovou pastou. Spolu so soľou a korením, to vmiešame ku kvake.
Na omáčku ošúpeme repu a nastrúhame na hrubo, cibuľu nakrájame na kocky. Následne ich spolu zalejeme v hrnci jablčnou šťavou a vývarom. Privedieme k varu a na miernom plameni necháme bublať asi 10 minút. Prilejeme smotanu a varíme ďalších 5 minút, dokým nebude omáčka hladká. Následne ju precedíme a odložíme na neskôr.
Cesto pomocou stroja na cestoviny vyváľame na dlhé pásy, dáme na pomútenú plochu a na polovicu nakopíme náplň, v rozostupoch asi 5 cm. Miesta medzi náplňami potrieme zvyšným rozšľahaným vajcom a prikryjeme druhou polovicou cesta. Cesto poriadne spojíme a vykrajovačkou vykrojíme. Vo veľkom hrnci privedieme do varu vodu, osolíme a varíme ich 4-5 minút. Medzitým ohrejeme repovú omáčku, našľaháme ju ponorným mixérom a spolu s cestovinami pridáme na tanier. Posypeme čerstvým chrenom a ozdobíme bazalkou.
Zaujme ťa: Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!
Domáci karamelový sirup s vanilkou
Budeme potrebovať:
- 200 g cukru
- 200 ml smotany na varenie (môžeme použiť ovsenú)
- dreň z poloviny vanilkového lusku
- 100 ml vody
- 20 g margarínu (vegánsky)
- 3 lyžice citrónovej šťavy
Cukor necháme v hrnci skaramelizovať. Prilejeme k nemu opatrne smotanu, vodu a vanilkovú dreň. Necháme pozvoľna variť, až sa cukor úplne rozpustí a následne odstavíme z ohňa. Vmiešame margarín a citrónovú šťavu. Ešte horký sirup prelejeme do väčšej fľaše a uzavrieme. Necháme vychladnúť a udržujeme v chladničke. Vydrží nám 1-2 týždne. Môžeme ho použiť na dochutenie kávy alebo na ozdobenie koláčov.
Toto musíš vidieť: Nevieš, ako si upraviť bradu? Ozdob si ju vianočnými guľami!