Vianočná ruža je neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Označuje sa aj ako vianočná hviezda, ale jej presný botanický názov je prýštec najkrajší. Väčšina z nás jej pripisuje krátku životnosť a po sviatkoch naša starostlivosť o ňu prirodzene klesá.
Avšak krása vianočnej ruže sa nemusí skončiť po niekoľkých týždňoch. Správnou starostlivosťou ti môže urobiť radosť i budúci rok. Vieš, čo by si mala pre to urobiť? Akú starostlivosť táto zaujímavá rastlina potrebuje?
Pozri aj: Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!
Čo vieme o vianočnej ruži?
Vianočná ruža pochádza z Mexika, kde vyrastá do väčších rozmerov než aké vidíme v našej zemepisnej šírke. Rozsiahlym šľachtením vzniklo vyše sto odrôd vianočnej ruže a toto číslo stále narastá. Mnohí z nás sú presvedčení o tom, že jej farebné listy sú kvety. No opak je pravdou, pretože skutočné kvety nájdeme uprostred týchto farebných listov. V minulosti sa používala aj v liečiteľstve, no je dôležité dávať pozor na šťavu, ktorá z nej vyteká. Má dráždivé účinky na sliznicu a pokožku, môže dokonca pôsobiť jedovato. Pozor preto aj na domácich miláčikov a deti.
Aká teplota je pre ňu najvhodnejšia?
Ideálna teplota pre vianočnú hviezdu je izbová teplota. Potrebuje dostatok svetla a je veľmi citlivá na prievan. Nemala by byť v miestnosti, kde je teplota nižšia ako 15˚C a tiež jej nerobí dobre cigaretový dym. Najnevhodnejšie miesto pre vianočnú ružu je nad radiátorom. Paradoxom je, že táto rastlina je nadmerne citlivá na chlad. Je to zapríčinené predovšetkým jej pôvodom, a preto je dôležité dbať na jej prenos z obchodu domov. Dbaj na to, aby bola poriadne zabalená, aby ju mráz nepoškodil. Keď prídeš domov, nerozbaľuj ju hneď, pretože by mohla dostať teplotný šok.
Ako máme vianočnú ružu polievať?
Pri kúpe sa uisti, že v predajni bola umiestnená na teplom mieste, určite nie vonku pred obchodom. V opačnom prípade jej krásne zelené listy veľmi rýchlo vyblednú. Vianočnú ružu stačí polievať až vtedy, keď substrát preschne. Je to približne jeden až dva krát do týždňa. Tiež je dôležité nepreliať ju tak, aby v miske pod kvetináčom ostávala voda. Jej korienky môžu totiž ľahko začať hniť. Počas zimy jej pokojne dopraj aj hnojivo na kvitnúce kvety. Aby vianočná hviezda neutrpela tepelný šok, daj ju na niekoľko hodín do chladnejšej miestnosti.
Vyskúšaj tiež: Polievka ako súčasť stravy: Pre toto ju nikdy nevynechaj!
Čo treba urobiť, aby znova rozkvitla?
- Po odkvitnutí obmedz zálievku.
- Keď listy uschnú a opadnú, nechaj rastlinu tri až štyri týždne oddychovať.
- Potom rastlinu hlboko zrež a začni ju polievať.
- Neskôr ju presaď do čerstvého rašelinového substrátu a zasaď do črepníka.
- V lete ju môžeš vyložiť na balkón alebo do záhrady.
- Pravidelne ju prihnojuj a zrezávaj tak, aby mala maximálne päť výhonkov.
- V októbri ju treba dať na tri až štyri týždne do skrine, aby nemala nijaké svetlo. Týmto spôsobom zelené listy zmenia svoju farbu.