Niektorí ľudia sa nazdávajú, že keď stretnú v živote niekoho nového, majú niekoľko minút na to, aby ho zaujali pozitívnym smerom. To však nie je pravda. Výskumy ukázali, že urobiť dobrý prvý dojem musíte do siedmich sekúnd, a to najmä v prípade, že ide o dôležité pracovné stretnutie, ale aj ak hovoríme napríklad o pracovnom pohovore. Nič sa nestane, ak budete nasledujúce tipy, ako urobiť dobrý prvý dojem, používať aj pri osobných stretnutiach.
Úsmev ako šifra
V známej slovenskej piesni spieva Meky Žbirka, že "úsmev nie je žiadna šifra". V tomto prípade to musíme zmeniť na "úsmev je šifra", pretože úsmev a celkový výraz tváre sú veľmi dôležité nástroje neverbálnej komunikácie. Pozitívne naladený človek vždy urobí lepší dojem, pretože každý chce mať za kolegu skôr niekoho v dobrej nálade, než niekoho, kto sa neustále mračí.
Aj pri usmievaní dodržujte niekoľko zásad. Vynechajte takzvaný úškrn, ktorý by mohol pôsobiť arogantne alebo, naopak, by mohol vzbudiť dojem, že zakrývate nervozitu. Usmievajte sa prirodzene tak, aby ľudia okolo vás mali pocit, že sa cítite pohodlne a zároveň sebavedomo.
Bude sa ti páčiť: Neuveríš, ale toto sú najväčšie mýty o opaľovacom kréme!
Podanie rúk je veda
Podávanie rúk ako znak slušnosti je pri stretnutiach známe medzinárodne. Uistite sa, že robíte všetko tak, ako sa má. Kľúčom je prispôsobiť stisk ruky tak, aby nebol príliš silný až bolestivý, ale ani príliš rozhádzaný. Obzvlášť zlý pocit navodzuje to, ak ruku podáte len na polovicu, ako by ste ju dotyčnému ani nepodali. Dôležitá je aj dĺžka samotného podania rúk. Nemalo by trvať ani príliš krátko, ani príliš dlho. V tomto prípade sa odporúča otestovať svoje podanie rúk na blízkom priateľovi a vypýtať si od neho objektívnu spätnú väzbu.
Predstavenie na úrovni
Prvé slová, ktoré s novým človekom prehodíte, sú kľúčové. Najlepšie je využiť síce otrepané, no nápomocné frázy ako: „Veľmi rád vás spoznávam". V tejto chvíli je dobré vymeniť si aj mená, pričom sa snažte si mená zapamätať. Pozor si dávajte aj na to, ako hovoríte. Vždy vyslovujte slová jasne, no nikdy sa nesnažte príliš kričať. Prieskumy ukázali, že ľudí s hlbším tónom hlasu, hovoriacich veľmi pokojne, berú ostatní viac vážne. Čo sa očného kontaktu týka, nikdy sa očami nevyhýbajte. Pozerajte sa ľuďom do očí, pretože práve to vyjadruje, že sa zaujímate o to, čo hovoria.
Reč tela
Ako už bolo povedané pri úsmeve, neverbálna komunikácia je takisto dôležitá ako tá verbálna. Preto musíte pre dosiahnutie dobrého prvého dojmu ovládať aj reč tela. Často sa v tomto smere hovorí najmä o zrkadlovom efekte, za ktorý je zodpovedný mozog. Ide napríklad o situáciu, keď vidíte niekoho, kto sa usmeje a v tej chvíli zaregistrujete úsmev aj na vašej tvári. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí majú niečo spoločné, ľahšie nadobudnú dôveru v druhého človeka. Preto, ak vidíte, že sa človek, s ktorým sa stretávate, usmieva, úsmev mu opätujte.