Obličky patria medzi veľmi dôležité vylučovacie orgány ľudského tela. Denne prefiltrujú obrovské množstvo krvi a vytvoria v priemere 170 litrov primárneho moču, z ktorého nakoniec vznikajú asi 1 až 2 litre konečného moču. Ich primárnou funkciou je tvorba moču.
Tento párový orgán z tela napomáha odstraňovať škodliviny a tiež reguluje množstvo vody aj minerálov v organizme. Okrem toho majú ešte mnoho ďalších, nemenej dôležitých funkcií. Niet pochýb, že naše obličky sú každodenne skutočne zaneprázdnené. Niekedy sa stane, že ich potrápia rozličné zdravotné problémy, napríklad zápaly, infekcie či iné poruchy.
Vedeli ste však, že existuje viacero spôsobov, ako im môžeme škodiť i my sami? V dnešnom článku vám prezradíme, čo škodí obličkám a ako sa týmto chybám vyhýbať. Zistite, ako sa starať o obličky o niečo lepšie a podporiť ich zdravie.
Čo všetko škodí obličkám a môže zvyšovať riziko pre ochorenia obličiek?
1. Odkladanie návštevy toalety – riziko infekcie obličiek
Medzi najčastejšie zlozvyky, škodiace obličkám a celkovo močovým cestám, ktorých sa mnohí dopúšťajú, patrí zadržiavanie moču. Samozrejme, nie vždy je možné dôjsť si na toaletu bezprostredne po tom, čo pocítite potrebu. Pravidelné a dlhodobé odkladanie návštevy toalety však môže zvyšovať tlak v močovom mechúre a prispieť k vzniku problému s únikom moču.
Rovnako to môže mať negatívny vplyv na správnu činnosť obličiek. Zadržiavanie moču je tiež spojené s množením baktérií a vznikom infekcie. Snažte sa preto vyprázdňovať mechúr pravidelne a zbytočne návštevu toalety neodkladajte.
Pozri aj: Ateroskleróza je postrachom pre naše cievy. Ako sa pred ňou chrániť?
Shutterstock®2. Nedostatočný príjem vody – riziko pre obličkové kamene
Frázu, že by sme nemali zanedbávať pitný režim, počujeme asi z každej strany. Pravdou totiž je, že kvôli nedostatočnému prísunu tekutín trpí prakticky celý organizmus. Obličky pritom nie sú výnimkou.
Ak nie je telo zvnútra dostatočne hydratované, na funkciu tohto orgánu to môže mať negatívny vplyv a to najmä na filtráciu krvi a odvádzanie toxínov z tela. Rovnako to však zvyšuje i riziko vzniku obličkových kameňov. Na vodu teda vo svojom jedálničku rozhodne nezabúdajte!
3. Nadbytočný príjem vody – zbytočná záťaž pre obličky
Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. A to platí aj v prípade pitného režimu. Pre obličky totiž predstavuje záťaž nielen nedostatok vody, ale aj veľké množstvo vody. Pri extrémnom príjme tekutín totiž obličky jednoducho nemusia stíhať plniť svoju úlohu dostatočne.
Zvýšenú potrebu prijímať tekutiny pociťujeme hlavne počas horúcich dní či pri športovej aktivite. Vždy by sme však telu mali dopriať primerané množstvo vody a udržiavať ho tak správne hydratované.
Odporúčame: Skroťte rýchlo sa mastiace vlasy vďaka týmto prírodným prostriedkom!
Shutterstock®4. Pitie veľkého množstva alkoholu – poškodzuje zdravie obličiek
Zvýšený príjem alkoholu môže mať výrazne negatívny vplyv na zdravie človeka. Najčastejšie sa hovorí o tom, ako dokáže poškodiť pečeň a viesť až k cirhóze pečene, po ktorej môže nasledovať zlyhanie alebo rakovina pečene. Avšak, alkohol škodí aj žalúdku a ďalším častiam tráviaceho systému, ako aj obličkám.
Nadmerná konzumácia alkoholu významne poškodzuje obličky a môže zvyšovať riziko vzniku rôznych obličkových ochorení. Následkom môže byť chronická choroba obličiek i zlyhávanie obličiek.
Odporúčame: Recept na slivkový koláč s mrveničkou: Ako od babičky!
Shutterstock®5. Lieky proti bolesti – nadmerné užívanie liekov môže spôsobiť chronické ochorenia
Niektorí jedinci sa snažia tomuto druhu liekov vyhýbať, iní si ich zase neodpustia ani pri najmenších zdravotných ťažkostiach. Lieky proti bolesti sú v niektorých situáciách pre človeka veľkým pomocníkom, no na ich nadmernú konzumáciu by sme si mali jednoducho dávať pozor. Nemôžeme totiž zabúdať na ich vedľajšie účinky.
Veľmi časté užívanie analgetík môže sťažovať a výrazne ohrozovať činnosť obličiek a vo vážnych prípadoch spôsobiť aj ich zlyhávanie či rozvoj chronických ochorení. Po tomto druhu liekov preto siahajte len skutočne ojedinele, prípadne vyskúšajte i niektoré prírodné liečivá. Na lieky proti bolesti by ste si mali o to viac dávať pozor, ak trpíte zníženou funkciou obličiek.
Pozri aj: Nestíhaš schudnúť? Skús tieto 4 tipy na rýchle chudnutie!
Shutterstock®6. Soľ a konzumácia veľkého množstva sodíka – záťaž pre obličky
Nadmerný prísun soli môže v organizme spôsobiť viaceré zdravotné problémy. Jedným z nich je napríklad aj vysoký krvný tlak, ktorý podporuje vznik kardiovaskulárnych ochorení. Taktiež to môže viesť k poškodeniu obličiek, zníženiu ich funkcie či vzniku spomínaných močových kameňov.
Potrebné je však nielen opatrne zaobchádzať so soľničkou, ale tiež obmedzovať v jedálničku výskyt potravín, ktoré sú plné soli. Ide napríklad o salámy a údeniny, slané pochutiny, instantné polievky a rozličné polotovary.
7. Nadbytočný príjem oxalátov – taktiež riziko močových kameňov
Nielen alkohol čo sodík sa nekamarátia s obličkami, ale ani oxaláty. Tie nájdeme v mnohých potravinách, ako je napríklad špenát, listový mangold, červená repa, rebarbora alebo aj čokoláda. Nadbytok oxalátov môže u niektorých jedincov prispievať k vzniku obličkových kameňov.
Ak sa vás týka zvýšené riziko vzniku tohto problému alebo s ním bojujete, znížte podiel potravín bohatých na oxaláty v strave. Prevencia obličkových kameňov je v tomto smere veľmi dôležitá.
Ako sa prejavuje zlyhanie obličiek?
- Únava a slabosť – znížená funkcia obličiek môže spôsobiť hromadenie toxínov v tele, čo vedie k pocitu únavy a oslabenia.
- Zmeny v močení – jedným z hlavných príznakov je zmena vo frekvencii alebo množstve moču. Môže sa objaviť znížený výdaj moču, niekedy až jeho úplná absencia. Naopak, obličkové kamene môžu spôsobiť bolestivé močenie.
- Opuchy nôh, členkov a rúk – obličky, ktoré nefungujú správne, nezvládajú vylučovanie prebytočných tekutín, čo vedie k opuchom končatín.
- Bolesti chrbta alebo bokov – bolesť v oblasti obličiek môže byť spôsobená infekciou, poškodením obličiek alebo prítomnosťou močových (obličkových) kameňov.
- Zvýšená hladina soli v krvi – zlyhanie obličiek môže viesť k hromadeniu solí v tele, čo zhoršuje opuchy a zvyšuje krvný tlak.
- Nevoľnosť a vracanie – hromadenie toxínov v krvi môže spôsobovať žalúdočné problémy, vrátane častých nevoľností a vracania.
- Kožné problémy – ochorenie obličiek často spôsobuje suchú pokožku, svrbenie a vyrážky, pretože toxíny sa nemôžu vylučovať normálnou cestou.
- Vysoký krvný tlak – chronické ochorenie obličiek môže zaťažovať obličky a viesť k zvýšenému tlaku, ktorý ešte viac poškodzujú ich funkciu.
Aktualizovaný článok: 11.10.2024