Svadba, o ktorej bude reč, patrí rozhodne medzi tie odvážnejšie. Elizabeth a Rune Dalsethovci z Nórska dali vlastným svadobným obradom jasne najavo svoje originálne preferencie viažuce sa k ich predkom z dávnej histórie. Pokiaľ máte v obľube seriál Vikingovia, ktorý je inšpirovaný ságou o jednom z legendárnych pohanských vodcov Vikingov - Ragnarovi Lothbrokovi, tak budete určite uchvátení. Veď napokon, Elizabeth a Rune svoju náklonnosť k tradíciám a životnému štýlu Vikingov prejavili aj vo výbere mena svojho synčeka. Skúste hádať, ako sa volá. No predsa Ragnar.
Pokochajte sa spolu s nami fotkami z tohto jedinečného obradu, v ktorom okrem zaujímavých dobových svadobných rekvizít dominovala úchvatná severská príroda.
Rozhodol životný štýl mladomanželov
Možno sa zamýšľate nad tým, ako mohli pár z nórskeho mesta Sunnmore inšpirovať práve zvyklosti z pomerne drsného života pôvodných obyvateľov Škandinávie. Rune (36 rokov) sa vyjadril, že ho tento spôsob života robí šťastným a pomohol mu dať si dohromady jeho život. Priviedol k nemu napokon aj Elizabeth (27 rokov), ktorá sa vzdala svojej práce kozmetičky v salóne krásy, no a dnes sa venuje tesárskemu remeslu. Nakoľko však obaja boli vychovávaní v kresťanskom duchu, stretli sa pri odhalení svojho svadobného plánu s miernou neistotou rodiny.
Pozri aj: Titulky niekedy klamú: Takto vyzerajú celebrity pred a po úprave
Svadba s jedinečnými prvkami nebola hračkou
Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že počas tretej fázy vikingských výprav na prelome 10. a 11. storočia sa Škandinávia postupne zaradila medzi ostatné európske stredoveké štáty a stratila svoj vikingský charakter, čo súviselo s rozširovaním kresťanstva. Vytratili sa aj staré zvyklosti Vikingov, medzi ktoré možno zaradiť aj typický svadobný rituál. Svadba Elizabeth a Rune Dalsethovcov tak patrí naozaj k jedinečným a vracia nás späť v čase.
Jej zorganizovanie, samozrejme, nebolo jednoduché. No konečný výsledok, ako vidíte na fotkách, bol úchvatný. Postarané bolo o autenticitu pohanského svadobného obradu, či už išlo o príchod, resp. priplávanie na miesto udalosti s pomocou dlhých vikingských lodí, ale aj o vikingské oblečenie novomanželov a ich 130-tich hostí, pohanského kňaza označovaného ako gothi, živú tradičnú hudbu a dobové jedlo na svadobnej hostine.
Krvavý svadobný rituál
Ako káže vikingská tradícia, do obradu bol zaradený aj krvavý rituál zvaný blót. Krv z prasaťa sa vliala do kotla a následne bola niekoľkokrát prenesená nad ohňom. Krvou napokon označili čelá novomanželov.
Veríme, že dvojici držiacej sa pohanských rituálov a vikingského životného štýlu priniesla svadba v tomto duchu veľkú radosť a taktiež, že ich spoločná púť bude stabilná aj dobrodružná zároveň.