Saunovanie je jedným z príjemných relaxov, ktoré môžeme dožičiť telu. Uvoľnia sa nám svaly, prekrví koža, odbúra sa stres, pretože sa nám začnú vyplavovať endorfíny do krvi. Podporí sa vylučovanie škodlivých látok, zrýchli sa metabolizmus, zlepší sa imunita organizmu. Saunovanie pôsobí protizápalovo a antibakteriálne.
I keď sauna uvoľňuje, neodporúča sa saunovanie, ak sme veľmi unavení, nevyspatí alebo chorí. Mohlo by to spôsobiť extrémnu záťaž pre telo. Takisto by sme nemali byť hladní ani smädní, najlepšie je zjesť niečo malé, priveľa jedla by zaťažilo žalúdok, čo pre saunovanie tiež nie je dobré.
Základné zásady saunovania
V saune zostávame dovtedy, kým sa cítime dobre, dokedy sa nám v nej páči, spravidla nie dlhšie ako 15 minút. Začiatočníci začínajú na najnižšej lavici a postupne prechádzajú nahor.
V saune sa odporúča ležať, aby bolo telo v rovnakej teplotnej hladine. Nemali by sme prudko vstávať, ale pomaly rozhýbať telo, prejsť do sedu a až následne vstať. Dýchajte nosom ale nie zhlboka.
Čo robiť po saunovaní?
Ochladzovanie sa robí studenou sprchou, v bazéne, skokom do bazéna alebo jazera. Po ochladení môžeme celý proces saunovania znova absolvovať. Potením stráca naše telo veľa soli, minerálnych látok a vitamínu C, preto je potrebné ich doplniť formou ovocných štiav, minerálok, bylinkových čajov, zeleninových polievok.
Ak ste saunu doteraz neskúsili, tak sa odhodľajte, budete príjemne prekvapení jej účinkami.