V súčasnej uponáhľanej dobe plnej stresu je riziko vzniku kardiovaskulárnych, respektíve srdcovo-cievnych, chorôb stále vyššie.
Zdravotné problémy tohto typu bývajú podmienené i genetikou, no ich príčinou je tiež spôsob života človeka. Srdcu môže uškodiť nadváha, fajčenie, nevhodné stravovacie návyky aj stres.
Vedeli ste, že naše srdce udrie denne viac ako stotisíckrát? Musíte uznať, že to je skutočne úctyhodné číslo. A takto bez prestávky pracuje každý deň, rok čo rok, počas celého nášho života. Starostlivosť o srdce aj cievy by mala byť preto prvoradá. To v sebe zahŕňa zdravý jedálniček, pohyb a stráženie optimálnej hladiny cholesterolu. Prečítajte si, ako si udržať zdravé srdce a cievy počas celého života!
Pozri aj: Plesová sezóna začína: Poradíme ti, ako sa stať bohyňou večera
Desatoro pre zdravé srdce a cievy:
1. Zdravo sa stravovať
Asi nikoho neprekvapí informácia, že ak chceme mať zdravé srdce a cievy, mali by sme sa v prvom rade zdravo stravovať. Dôležitý je pestrý jedálniček, dostatočné množstvo zeleniny aj ovocia a pitný režim. Nezabudnite na ryby či celozrnné potraviny. Naše srdce a cievy potrebujú kvalitné bielkoviny aj omega 3 mastné kyseliny. Dbajte na dostatočný prísun všetkých vitamínov a minerálov. Strava bohatá na tuky, soľ a cholesterol môže výrazne prispieť k vzniku cievnych ochorení.
2. Mať pravidelný pohyb
So zdravým stravovaním ide ruka v ruke pohyb. Nemusíte sa venovať žiadnemu vrcholovému športu, stačí len nesedieť niekoľko hodín denne pred televízorom či za počítačom. Potačí aj malá prechádzka v parku, krátke bicyklovanie s rodinou či práca na záhradke. Vymeňte výťah za schody. Ak sa niekam potrebujete dostať a nie je to veľmi ďaleko, choďte pešo. Vaše srdce a cievy viac pohybu určite ocenia.
3. Udržiavať optimálnu hmotnosť
Optimálnu hmotnosť pomáhajú človeku primárne udržiavať predchádzajúce dva body, čiže zdravá strava a pohyb. Stabilná váha je pritom pre zdravie srdca a ciev veľmi dôležitá. Nadváha a obezita sa spája so zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení či infarktu. Taktiež prispieva k vývoju cukrovky. Vážne srdcovocievne riziko predstavuje aj veľký obvod pása. U muža je hraničnou hodnotou 102 cm a u žien 88 cm.
4. Strážiť hladinu krvného tlaku
Človek by si mal merať hladinu krvného tlaku pravidelne. Optimálna hladina je 120 na 80 milimetrov ortuťového stĺpca. Vysoká hladina tlaku predstavuje veľkú záťaž na celý kardiovaskulárny systém. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k poškodeniu ciev a ďalším ťažkostiam. Liečba hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku, by mala byť konzultovaná s lekárom. Rizikovými faktormi pre vznik tohto problému sú obezita, fajčenie i vyšší vek.
Odporúčame: Trápia ťa menštruačné bolesti? Možno sa ti snažia niečo povedať
5. Udržiavať cholesterol v norme
Hladina LDL cholesterolu, čiže toho zlého, by mala byť nižšia ako 3 mmol/l. Vysoké úrovne nebezpečného cholesterolu zvyšujú riziko tvorby usadenín v cievach a a takisto majú na svedomí riziko aterosklerózy. Negatívne sú však aj nízke hladiny prospešného HDL cholesterolu. Znížiť cholesterol a udržať ho v norme napomáhajú rastlinné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny, strukoviny, ovocie aj zelenina.
6. Vyhýbať sa stresu
Stres je v dnešnej dobe spúšťačom mnohých ochorení a taktiež má negatívny vplyv aj na naše srdce. Nebezpečné je, ak je človek opakovane alebo dlhodobo vystavovaný stresovým situáciám. Snáď prvým prejavom stresu je náhle zvýšenie krvného tlaku. Škodlivosti hypertenzie sme sa už venovali vyššie. Takéto preťažovanie organizmu môže viesť k poškodzovaniu ciev. Dôležité je dopriať si dostatočný oddych, vyhýbať sa stresovým situáciám a naučiť sa lepšie odolávať stresu.
7. Nefajčiť
O škodlivosti fajčenia asi nie je potrebné diskutovať. Nikotín zapríčiňuje sťahovanie krvných ciev a oxid uhoľnatý v cigaretovom dyme zase ničí ich vnútornú výstelku. Cigarety taktiež vplývajú na znižovanie hladiny prospešného HDL cholesterolu. Fajčiari majú vyššie riziko vzniku infarktu a okrem toho i celého radu dýchacích ťažkostí. Ak skoncujete s fajčením, urobíte dobre nielen vlastnému zdraviu, ale aj zdraviu vášho okolia.
8. Alkohol konzumovať s rozumom
Alkohol dokáže mať na zdravie priam až zničujúci vplyv. Pri jeho dlhodobej a nadmernej konzumácii prakticky trpí celé telo. Vysoké dávky týchto nápojov zvyšujú riziko infarktu aj mŕtvice a poškodzujú pečeň. Ak si však radi z času na čas doprajete pohár dobrého vína k večernému filmu či pri posedení s priateľmi, nemusíte sa obávať. Stačí sa len držať obmedzeného množstva.
Pozri aj: Horké potraviny: Aké účinky majú na organizmus? Sú vôbec zdravé?
9. Poznať rodinnú anamnézu
Je skutočne užitočné vedieť, aké choroby, či už srdcovo-cievne alebo aj iné, sa u vás v rodine vyskytli. Ak človek vie, aké ochorenie by mu mohlo hroziť, vie sa proti nemu ľahšie brániť. Dôkladná prevencia totiž dokáže mnohé zvrátiť. Zistiť možné riziko výskytu kardiovaskulárnych ochorení vám pomôže i lekár. Ten sa primárne zameria na krvný tlak, cholesterol, glukózu v krvi aj hmotnosť.
10. Užívať lieky na predpis
Ak vám doktor predpíše nejaké lieky, asi na to má dôvod. Keď máte voči rozhodnutiam lekára isté výhrady, prediskutujte ich s ním. V opačnom prípade je potrebné jeho nariadenia rešpektovať. Hazardovať by ste v tomto prípade určite nemali napríklad s liekmi na vysoký krvný tlak škodiaci cievam. Ohrozovať srdce zase môžu bakteriálne infekcie. Ak ignorujete liečbu, vedome si tak škodíte. Taktiež je vhodné si zaznamenávať zdravotný stav a pri výraznejších zmenách o tom informovať lekára.
Odporúčame: Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!