Zastavte kašeľ a nespavosť s jarnými bylinkami z lesa

Teplé slnečné lúče prebúdzajú zo sychravého zimného počasia prvé jarné kvety.

 

Sezóna zberu jarných bylín sa pomaly začína a už teraz si babky bylinkárky zbierajú zásoby na zimu.

 

Poradíme vám bylinky, s ktorými povzbudíte svoj organizmus a čaj z nich vám napomôže pri dýchacích ochoreniach, neuróze či migréne.

 

 

Prvosienka jarná

 

Prvosienka jarná patrí medzi symbol jari a voľne v prírode ju nájdete v lesoch. Hoci tento kvet je ozdobou aj mnohých záhrad, tento vyšľachtený druh sa do čajov nehodí. Prvosienka svojimi účinkami priaznivo pôsobí na dýchaciu sústavu, uvoľňuje hlieny, napomáha pri prechladnutí  a chrípke a jej účinky sú vhodné aj pri liečbe suchého kašľu. Ak trpíte nespavosťou, neurózou alebo mávate migrénu, vyskúšajte si z nej urobiť čaj. Pri zbere sa do čajov využívajú najmä kvety a vrchná časť stonky. Listy môžete použiť naopak do jarného šalátu.

čaj z podbeľu

Zdroj: Shutterstock®

Podbeľ liečivý

 

Túto bylinu so strapatou žltou hlavičkou poznal už antický grécky lekár Hippokrates, ktorý ňou údajne tíšil suchý kašeľ. Podbeľ lekársky lieči prieduškovú astmu, napomáha pri zápale pľúc, chronických ochoreniach dýchacích ciest a kašli. Priaznivo pôsobí na náš organizmus a taktiež povzbudzuje chuť do jedla. 

 

Odporúčame prečítať: Jarné komplikácie – zatočte s únavou aj alergiou

žena s čajom

Zdroj: Shutterstock®

Fialka voňavá

 

Kto by ju nepoznal? Drobný fialový kvietok s výraznou vôňou už neraz potešil nejednu mamičku, keď jej ratolesť doniesla malú kytičku týchto malých jarných  kvetov. Fialka voňavá patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Jej prvoradým blahodarným účinkom je tíšenie a zastavovanie kašľa. Jej uplatnenie poznajú bylinkárky aj pri bolestiach hlavy, či kožných ochoreniach. Fialky čistia krv a preto sa  využíva nielen v čajoch, ale i tinktúrach. Pri zbere sa držíme zásady podobnej ako pri prvosienke a to, že sa vyhýbame  používaniu okrasných kvetov zo záhrad.  Jej prenikavá vôňa sa začína šíriť lesom, a tak hor sa na zber. 

 

Odporúčame prečítať: Poznáte najznámejšie „ženské“ bylinky?

bylinkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Čajová zmes proti dráždivému kašľu

 

  • vňať fialky voňavej
  • podbeľ
  • pamajorán
  • listy zo žihľavy, prípadne kvety z lipy

 

Postup: 2-3  lyžičky zmesi zalejeme horúcou vodou a necháme prikryté lúhovať približne 10-15 minút. Presedíme. V prípade potreby osladíme medom. 

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.