Práve teraz je obdobie zberu sladkých jahôd, malín a čerešní. Okrem tohto sladkého ovocia sa však môžete pustiť aj do zberu liečivých rastlín, ktoré nájdete vo svojom okolí.
Tento mesiac je ideálny na zber bazy čiernej, dúšky materinej alebo šalvie lekárskej. Ich liečivé účinky poznali už naše staré mamy a dodnes sa používajú v ľudovom liečiteľstve.
Dúška materina (Thymus serpyllum)
Dúška materina je 10 až 30 cm vysoká rastlina s fialovými kvetmi. Rastie na poliach, okrajoch ciest, lúkach alebo skalkách a na Slovensku je pomerne rozšírená. Dvakrát ročne sa zbiera kvitnúca vňať, ktorá sa po vysušení používa do čajov. Tie pomôžu na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla, pri tráviacich problémoch a bolestiach hlavy.
Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)
Liečivá rastlina s typickými kvetmi v podobe tmavofialových kvetov, ktoré v prírode určite neprehliadnete. Rastie na brehoch, okrajoch lesov alebo vlhkých miestach. Najčastejšie sa zbiera koreň, z ktorého si môžete pripraviť masť alebo čaj. Kostihoj pomáha liečiť hnisajúce rany, zmierňuje zápaly a vďaka analgetickým účinkom utišuje bolesť.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Baza čierna (Sambucus nigra)
Baza čierna je väčší ker dorastajúci do výšky 2 – 8 metrov, ktorý nájdete takmer všade. Začína kvitnúť v máji a spoznáte ho podľa bielych kvetov a ich typickej vône. Najčastejšie sa zbierajú kvety, z ktorých sa pripravuje obľúbený bazový sirup alebo čaje. Práve tie pomáhajú pri prechladnutí, astme a pomáhajú ničiť choroboplodné baktérie.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Šalvia lekárska je poloker, ktorý dorastá do výšky 20 až 50 cm. Má fialové, červenofialové alebo biele kvety zoskupené do koncových klasov. Jej listy a vňať sa zbierajú niekoľkokrát do roka, tesne pred kvitnutím. Z vysušených listov sa pripravuje čaj, ktorý pomáha pri nadúvaní, hnačke alebo na vyplachovanie úst pri bolestiach zubov.
Odporúčame prečítať: Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?
www.shutterstock.com