Leto je už nateraz preč! Ak ste si aj vy vychutnávali romantické západy slnka, prechádzky po pláži alebo v parku, či slnečné lúče, ktoré jemnými dotykmi premieňali vašu pokožku na žiarivo bronzovú nádheru, tak je načase vymeniť plavky za teplejšie svetríky a prehodnotiť svoje návyky v starostlivosti o pokožku. Totižto, veľmi ľahko sa mohlo stať, že aj napriek tomu, že ste používali opaľovací krém, mohlo na vašej pokožke čosi „vyrašiť“.
Niektorí ich nazývajú novou vráskou, avšak hyperpigmentácia pokožky sa prejavuje stmavnutím pokožky v určitých oblastiach. V jednoduchosti povedané, pigmentové škvrny sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele ako reakcia na nadmerné pôsobenie UV žiarenia, neželaná spomienka na akné či ako dôsledok starnutia.
Pozri aj: Základy správnej starostlivosti o citlivé zuby: Poznáš ich?
Pigmentové škvrny a melanocyty
Ak sa pýtate na dôvod, prečo na našej pokožke vznikajú pigmentové škvrny, tak odpoveďou pre vás môžu byť melanocyty (nachádzajú sa v hornej vrstve našej pokožky – epidermis), ktoré v sebe ukrývajú látku zvanú melanín, ktorá je zodpovedná za tvorbu pigmentu našej pokožky. Akonáhle sa melanín vytvára, šíri sa do iných kožných buniek, čím sa naša pokožka rovnomerne sfarbí. Avšak, niekedy môže nastať situácia, kedy sa melanocytové bunky začnú zhlukovať v skupinách, čím sa na pokožke tvoria rôzne pigmentové škvrny (pehy, vekové škvrny, odfarbenia kože,...).
V niektorých prípadoch môže byť v bunkách prítomné veľké množstvo melanínu, v niektorých zase menej alebo žiaden, čo vedie k viditeľným zmenám sfarbenia pokožky.
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?
- Chemický píling – ošetrenie spočíva v aplikácii kyslého roztoku na tvár, ruky alebo nohy, ktorého cieľom je odstránenie povrchových vrstiev kože. Pokožka vďaka nemu odlúpne vrchnú vrstvu a odhalí novú rovnomerne sfarbenú pokožku.
- Laserová terapia – vo svojej postate ide o ošetrenie, ktoré má podobný priebeh ako pri chemickom pílingu. S tým rozdielom, že dermatológ pri ošetrení laserom má väčšiu kontrolu nad intenzitou liečby, pretože dokáže cielene pôsobiť na pigmentové škvrny.
- Kyseliny (kyselina retinová, kyselina azelaová, deriváty vitamínu C,...) – bolo preukázané, že kyseliny majú na pokožku podobný vplyv ako cielené ošetrenia pleti, avšak pri ich používaní sa treba mať na pozore. Totižto, pri ich neodbornom alebo nadmernom používaní môže dôjsť k precitlivenosti pokožky, ktorá bude príliš citlivá na slnko a slnečné žiarenie. Z tohto dôvodu sa v lekárni predávajú len 2 % roztoky, ktoré sú pomerne neškodné.
SIB Redupetin a pigmentové škvrny
V poslednej dobe sa na našom trhu objavilo veľké množstvo prípravkov, ktorých cieľom je dostať tvorbu pigmentových škvŕn pod kontrolu. Mnoho z nich funguje na princípe bielenia pokožky, čím dochádza k vyblednutiu pigmentových škvŕn.
SIB Redupetin prináša cielenú starostlivosť zameranú na pigmentové škvrny. Vyberte si špeciálny krém alebo denný pleťový krém, vďaka ktorým dostanete vzhľad a tvorbu pigmentových škvŕn (stareckých škvŕn, slnečných škvŕn,...) pod kontrolu. Ktorý bude váš?
Neprehliadni: Správna starostlivosť o vlasovú pokožku: Na toto nikdy nezabúdaj!