Potrebuje už táto obliečka alebo sveter oprať? Zdravý sedliacky rozum by povedal ÁNO, teda v prípade, že vôňa oblečenia už nie je naozaj veľmi príjemná. Avšak, nie vždy je intuícia na správnom mieste. Niekedy perieme až príliš často, v dôsledku čoho sa oblečenie opotrebováva, mení svoju farbu alebo tvar... jednoducho povedané - už nie je také, ako práve kúpené.
Ako často prať posteľnú bielizeň? Každý týždeň? Alebo každý mesiac? Prinášame vám zoznam s užitočnými informáciami, ako často prať oblečenie či iné veci v domácnosti.
Pozri aj: Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!
Cyklus prania oblečenia a vecí v domácnosti
- Posteľná bielizeň – tú by ste mali meniť každé 2 týždne. Avšak, ak sa v noci príliš potíte, tak ju perte častejšie.
- Pyžamo – tento nočný kúsok oblečenia by ste si mali vymieňať každé 3 až 4 dni. V prípade, že sa pred spaním sprchujete (niekto sa sprchuje ráno), tak ich môžete nosiť aj dlhšie.
- Uteráky – tie by ste mali meniť každé 3 až 4 dni, alebo aj častejšie. Závisí to od toho, ako často si umývate ruky alebo sa do nich utierate.
- Spodná bielizeň a ponožky – v tomto prípade neplatí fráza, že ponožky by ste mali vymeniť až vtedy, keď dokážu samé stáť v kúte. Spodná bielizeň (nohavičky) a rovnako aj ponožky by ste si mali vymeniť každý deň, a teda prať po každom použití.
- Podprsenka – tú by sme mali vyprať už po 2 až 3 noseniach. Najlepšie však je nosiť jednu a tú istú podprsenku obdeň, aby ste predĺžili jej životnosť a podprsenka si udržala svoj tvar.
- Šaty – pokiaľ nie je vonku teplota nad 30 °C, vy sa nepotíte, nie sú viditeľne špinavé, tak ich môžete nosiť aj dlhšie – nie je potrebné ich prať po každom jednom nosení.
- Džínsy – úprimne: nosíte aj vy džínsy aj týždeň vkuse? Chyba, pretože vďaka obsiahnutému elastanu majú tendenciu roztiahnuť sa a rýchlejšie vlákno oslabiť. Preto by ste ich mali prať už po troch dňoch nosenia.
Možno ste sa v tom našli, možno nie. Možno patríte k tým, ktorí robia všetko prehnane a všetko perú hneď po jednom nosení. No v takom prípade majte na pamäti, že aj to, ako často veci periete, môže mať na ne negatívny vplyv v podobe ich rýchleho vyblednutia. Avšak, na praní vecí si dávajte záležať. Samozrejme, u každého je to individuálne. Vyššie spomínané cykly prania oblečenia sú len všeobecné a môžu vám pomôcť vytvoriť si vlastný režim v prípade, že si zakladáte vlastnú domácnosť.
Zaujme ťa: Stavba domu, ktorú zvládneš len za pár hodín? Nie, nie je to sen!