Ako na to... Byť spokojné s tým, čo máme

Odborníci predpokladajú, že od narodenia do piateho roku života sme denne dostali v priemere 431 negatívnych informácií.

 

„Choď odtiaľ.“ „Nie, si veľmi malý.“ „Daj mi to! Niečo si urobíš.“ „Zase si urobil neporiadok.“ „Buď ticho. Dnes som mal ťažký deň.“ Tu niekde pramenia naše pochybnosti o sebe.

 

Prvé dojmy našej nedostatočnosti nadobudnuté v rannom veku v nás pretrvávajú a spôsobujú, že trpíme komplexom menejcennosti, trápime sa a nie sme šťastní.

 

 

Vzťah k sebe ovplyvňuje pocit pohody

 

Byť samými sebou a cítiť sa s tým skvelo je kľúčové pri napĺňaní spokojnosti. Všetko začína pri sebaprijatí, ktoré sa prejavuje tým, čo si o sebe myslíme a čo si o sebe predstavujeme. Má stránku kognitívnu (myšlienky, hodnotenie, predstavy) a emocionálnu (pocity, emócie, nálady). Dôležitou zložkou sebaprijatia je predstava vlastného telesného vzhľadu, kde môžeme odlíšiť predstavu „aká som sama pre seba“ a „aká som pre druhých“.

 

V sebaprijatí je nielen to, ako sa vnímam, myslím, hodnotím a prežívam (tzv. reálne ja), ale tiež to, „aká by som mala byť“ alebo „aká by som chcela byť“ (ideálne ja). Rozdiel medzi reálnym a ideálnym JA je dôležitou motiváciou pre našu snahu byť lepšími. Keď je tento rozdiel malý, je to v poriadku, človek sa snaží a má pocit, že môže všetko dosiahnuť. Ak je však rozdiel medzi reálnym JA a ideálnym JA veľký, je zdrojom silnej frustrácie – vtedy sme so sebou stále nespokojní, kritizujeme sa, sme zo seba nešťastní, podceňujeme sa…

 

Odporúčame prečítať:  Ľúbi či neľúbi? Reč tela ho prezradí!

Ako na to... Byť spokojné s tým, čo máme

Zdroj: Shutterstock®

Toľko psychošina na objasenie toho, že cesta k spokojnosti nie je taká priamočiara, má svoje odbočky, slepé uličky, zložité križovatky, cesty tretej triedy, aj diaľnice. Závisí od toho, ako sa z východzieho bodu pri rozhodnutí, čo pre seba chceme, odpichneme. A aj keď neraz nemáme možnosť meniť podmienky svojho života, svoj duševný postoj vieme zmeniť vždy.

 

Môžete byť spokojné a šťastné, keď prijmete fakt, že niektoré veci nemôžete mať v súčasnej situácii pod kontrolou. Rovnako, ako vždy nejazdíte iba v rýchlo pruhu. Vtedy je namieste zamerať svoje úsilie a energiu na to, čo pod kontrolou mať môžete. Keď sa nedá s Porsche, dobrá je aj kolobežka. Nie nadarmo platí stará pravda, že kto nie je spokojný s tým, čo má, nebude spokojný ani s tým, čo by chcel. 

 

Odporúčame prečítať:  Ako urovnať hádku s partnerom

Ako na to... Byť spokojné s tým, čo máme

Zdroj: Shutterstock®

Otestujte sa - ste spokojné s tým, čo a ako teraz máte?

 

Zamyslite sa, ako vnímate úroveň svojej celkovej životnej spokojnosti v porovnaní s inými ľuďmi – cítite sa spokojná zhruba ako ostatní? Alebo nadpriemerne spokojná či podpriemerne spokojná? Keď sa vám to takto zložito odhaduje, mám pre vás ešte ďalšiu možnosť overiť si to. K jednotlivým položkám najvýznamnejších oblastí života človeka priraďte číslo pomocou bodov od 0 do 10 (10 - úplná spokojnosť, 0 – úplná nespokojnosť).

 

Tak ohodnotíte, do akej miery ste v jednotlivých oblastiach spokojná:

  • moja rodina
  • partner
  • práca/štúdium
  • moje schopnosti
  • priatelia a známi
  • záujmy
  • sexuálny život
  • zdravie
  • moja finančná situácia 

 

Odporúčame prečítať:  Káva ako ju nepoznáme - 7 spôsobov jej využitia pre krásu

Ako na to... Byť spokojné s tým, čo máme

Zdroj: Shutterstock®

VYHODNOTENIE:

do 34 bodov: výrazne podpriemerná spokojnosť

35 až 49 bodov: podpriemerná spokojnosť

50 až 70 bodov: priemerná spokojnosť

71 až 83 bodov: nadpriemerná spokojnosť

od 84 bodov: výrazne nadpriemerná spokojnosť 

Teraz, keď máte „exaktnejšie poskúmané“, ako svoju spokojnosť odhadujete, sa môžete pustiť do skúmania toho, čo chcete zmeniť, pochopiť, napraviť, skorigovať, vyladiť…, aby ste si dopriali viac spokojnosti. Tá vychádza predovšetkým zvnútra vás samých. Spokojnosť je totiž o vnútornom pokoji, ktorý pramení nie z toho, že sa mi všetko darí, ale z toho, že život nás obdarúva a my si vyberáme. A tiež z toho, že počúvame svoj vnútorný hlas, ktorý vie, čo je pre nás dobré a smeruje nás k tomu, než to ego presmeruje niekam do napĺňania očakávaní tých druhých od nás.

 

Pokojne to vždy vráťte k sebe – to, že nenapĺňate predstavy niekoho iného nie je váš problém. Vašou starosťou je vaša spokojnosť.

 

Odporúčame prečítať:  Týždenný detox pre vašu pleť, ktorý stojí za to!

Ako na to... Byť spokojné s tým, čo máme

Zdroj: Shutterstock®

P.S. Je v úplnom poriadku, keď nám niečo chýba, vďaka tomu máme veľa dôvod žiť. Nesmie nám však toho chýbať veľa, lebo nám to narúša pokoj mysle a duševnú pohodu. Koľko je tak akurát a čoho, o tom rozhodujete výhradne vy samé.

 

Nabudúce sa pozrieme na to, ako prežiť sviatky radostne :)

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.12.2015 09:00

poucne,pravdive,...

Vaše meno:

Martina Vaganeková

Martina Vaganeková

13.12.2015 16:37

toto je veľká pravda, najviacsia v zivote, treba byt spokojný sam so sebou a potom ide vsetko lahsie...

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

13.12.2015 21:04

človek by mal byt spokojný sám so sebou no nie vždy je to lahké hlavne, ked nie je to zdravie

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

13.12.2015 21:47

nič nie je dôležitejšie ako byť spokojná sama so sebou a neriešiť všetko príliš

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

15.12.2015 07:57

veľmi ma zaujal tento článok

Vaše meno:

Iveta Lampe

Iveta Lampe

16.12.2015 11:31

chvalim clanok,potesil ma,len musim na tej mojej spokojnosti trocha zapracovat.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.