Estrogén je najznámejším hormónom, ktorý ovplyvňuje chuť na sex (zvyšuje ženský apetít), ale tiež vplýva na menštruáciu a predmenštruačný syndróm, podporuje rast pŕs, chráni pred rednutím kostí, ovplyvňuje spaľovanie tukov,... Síce má svoje pozitíva, ale aj negatíva, niet pochýb o tom, že je pre naše telo naozaj potrebný. Ako sa prejavuje vysoká hladina estrogénu, ako rozpoznať jeho nadbytok v organizme? Rozpoznajte spolu s nami varovné príznaky včas!
Hladina estrogénu - ako sa prejavuje a aké sú príznaky nízkej hladiny estrogénu?
Hormóny, to sú vám celkom zaujímavé látky, ktoré sa nachádzajú v našich telách. Práve im pripisujeme všetky naše nedokonalosti, naše frustrácie, naše depresie, naše záchvaty smiechu (ktoré sú vo chvíľke vystriedane nekontrolovateľným plačom), našu nervozitu, paniku a všetko to negatívne, čo nami lomcuje. Avšak, môžeme povedať, že hormóny sú častokrát nepochopené, pretože nielen to, že môžu mať na nás negatívny vplyv (hlavne, ak sa v tele vyskytujú vo veľkom množstve), tak sú pre naše zdravie rovnako prospešné.
Rovnako to je aj v prípade estrogénu, ktorý je označovaný aj za ženský hormón. Je to najznámejší hormón, ktorý ovplyvňuje chuť na sex (zvyšuje ženský apetít), ale tiež vplýva na menštruáciu a predmenštruačný syndróm, podporuje rast pŕs, chráni pred rednutím kostí, ovplyvňuje spaľovanie tukov,... Síce má svoje pozitíva, ale aj negatíva, niet pochýb o tom, že je pre naše telo naozaj potrebný. Ako teda rozpoznať jeho nadbytočnú prítomnosť v našom tele? Rozpoznajte spolu s nami varovné príznaky včas!
Vysoká hladina estrogénu a nadbytok estrogénu = neplodnosť!
Stretli ste sa už niekedy s pojmom „estrogénová dominancia“? Práve tento pojem je spájaný s Dr. Johnom Lee, ktorý dlhoročným sledovaním ženského tela a ženských problémov, ako je PMS, endometrióza, cysty na vaječníkoch, rakovina prsníkov, sa dopracoval k záveru, že práve nadbytok estrogénu v ženskom tele je prvotnou príčinou všetkých týchto problémov. Dokonca aj ženská neplodnosť je pripisovaná práve estrogénu a jeho nadbytku v tele.
Začnite sledovať svoje telo a varovné signály, ktoré vám vysiela včas!
Pozri aj: Vlčie zrno alebo chalazión: Ako sa prejavuje a lieči?
Symptómy vysokej hladiny estrogénu
Vysoká hladina estrogénu, známa aj ako estrogénová dominancia, môže spôsobiť rôzne symptómy, ktoré sa môžu líšiť medzi jednotlivými osobami. Medzi najčastejšie symptómy vysokého estrogénu patrí:
Menštruačné problémy, bolestivá menštruácia a zmeny v menštruačnom cykle či nepravidelný menštruačný cyklus: Môže sa objaviť nepravidelný cyklus, silné menštruačné krvácanie alebo bolesti počas menštruácie.
Návaly tepla a potenie: Niektoré ženy môžu pociťovať návaly tepla, najmä v noci, čo sa môže vyskytnúť aj v iných obdobiach života, napríklad v predmenopauzálnom období.
Zmeny nálady a náladovosť: Hladiny estrogénu môžu ovplyvniť psychické zdravie, čo môže viesť k depresiám, úzkosti a náladovým výkyvom.
Priberanie na váhe a zmeny hmotnosti: Zvýšené hladiny estrogénu môžu prispieť k zadržiavaniu vody a tukov, najmä v oblasti bokov a brucha.
Problémy s pokožkou a zmeny v štruktúre pokožky: Môže sa objaviť akné, mastná pleť alebo iné kožné problémy, pretože estrogén ovplyvňuje produkciu oleja v pokožke.
Citlivosť prsníkov: Vysoké hladiny estrogénu môžu spôsobiť citlivosť alebo bolestivosť prsníkov, čo môže byť nepríjemné.
Erektilná dysfunkcia (u mužov): U mužov môže zvýšená hladina estrogénu viesť k problémom s erektilnou funkciou.
Náhla zmena libida a zmeny v sexuálnej túžbe: Môže sa zmeniť sexuálny apetít, buď nárast, alebo pokles.
Tvorba fibroidov: U žien môže byť zvýšené riziko vzniku myómov alebo iných benígnych nádorov v maternici.
Ak pociťujete niektoré z týchto symptómov, je dôležité sa poradiť so zdravotníckym odborníkom, ktorý vám poskytne adekvátnu diagnostiku a liečbu. Udržiavanie zdravej hladiny hormónov je kľúčové pre celkové zdravie a pohodu.
1. Zmeny na prsníkoch a estrogén
Ženské prsia sú mimoriadne citlivé na hormonálne zmeny – možno už máte aj vy odpozorované, že počas svojich dní sú vaše prsia citlivé na dotyk, mierne bolestivé a pod. Avšak, ak spozorujete, že sú vaše prsia viac opuchnuté ako kedykoľvek predtým, môže to byť znakom toho, že vaše telo produkuje veľké množstvo estrogénu. Ak sa k tomu pridá bolesť v okolí bradaviek, citlivosť na dotyk (najmä na vrchu alebo na strane prsníka) je načase začať s riešením daného problému. Častokrát sa v takýchto problémoch ženy obracajú na substitučnú hormonálnu liečbu, avšak mali by ste si pri nej dávať pozor, pretože môže spôsobovať neplodnosť.
2. Nepravidelná menštruácia a bolestivá menštruácia
Hormóny spôsobujú fakt, že sa môžete občas cítiť ako na hojdačke. Raz ich je veľa, raz málo a takto sa to strieda. Celý menštruačný cyklus je riadený komplexom viacerých hormónov, avšak častým potencionálnym vinníkom nepravidelnej menštruácie je práve estrogén. Menštruácia sa môže dostaviť skôr alebo neskôr, poprípade môžete cyklus vynechať. A dokonca, ak máte pocit, že sú vaše dní oveľa ťažšie, teda že je vaša menštruácia silnejšia a bolestivejšia, tak sa rovnako poďakujte estrogénu za tieto sprevádzajúce nepríjemnosti vašich dní.
Odporúčame: Aj jesenná záhrada môže vyzerať úžasne
3. Výkyvy nálad, depresia, úzkosť či bolesti hlavy
Nielenže ovplyvňuje váš menštruačný cyklus, ale aj emócie a duševný stav. Ak každý mesiac počas menštruácie zažívate pocit ako na horskej dráhe, tak vedzte, že za vašimi výkyvmi nálad stoja hormóny. Ak vaše telo produkuje veľké množstvo hormónov, môže dôjsť k rýchlej zmene nálad - k vzniku úzkosti, paniky a depresii. S týmto faktom sa často spája pojem „rozrušená depresia“, pretože ľudia so zvýšením estrogénom v organizme často zažívajú kombináciu úzkosti a depresia súčasne.
4. Vypadávanie vlasov – nielen jesenná záležitosť!
Väčšina z nás pozná pojem jesenné vypadávanie vlasov. Práve zmenu rožného obdobia považujeme za najväčšieho vinníka tohto problému. Aby sme teda boli spravodliví, tak častokrát aj nedostatočná výživa sa podpisuje pod tento neželaný efekt strácania levej hrivy. Málokto z nás však hľadá príčinu vypadávania vlasov medzi hormónmi. A práve vtedy, ak trpíte estrogénovou dominanciou, v dôsledku čoho dochádza k poklesu progesterónu, dochádza k zvýšenému vypadávaniu vlasov. Takže nech sa páči, toto je ďalšia príčina vášho problému z nadmerným vypadávaním vlasov.
Odporúčame: Jesenná ochrana proti chrípke: Poznáš tieto osvedčené grify?
5. Keď počítanie ovečiek nepomáha
Skúšali ste už rôzne techniky, ktoré sľubujú, že zaspíte do 1 minúty? Áno, existujú, no pravdupovediac, ak máte nadbytok estrogénu vo vašom tele, zaspať nie je vôbec jednoduché. V tomto prípade nemusíte siahať po tabletkách na spanie, pretože dominanta estrogénu môže byť tým pravým vinníkom aj u vás. Estrogén je totižto vzrušujúci hormón, ktorý vás nenechá na pokoji, preto je potrebné telu doplniť progesterón, ktorý vám pomôže „vychladnúť“.
Neprehliadnite: VIDEO: Marionetové vrásky – účinné cviky a masážne techniky
Prejavy estrogénovej dominancie u mužov:
- Neplodnosť – estrogén je čiastočne zodpovedný za vytváranie zdravých spermií. No v tomto prípade pôsobí nepriama úmera, pretože pri zvýšený hladiny estrogénu v mužskom tele, dochádza k poklesu spermií, vďaka čomu môžu mať problém s plodnosťou.
- Gynekomastia – estrogén u žien prispieva k rozšíreniu bokov a k zväčšeniu pŕs. A podobne to funguje aj u mužov. Preto sa častokrát môže u mužov vyvinúť gynekomastia, ktorá vedie k zväčšeniu prsníkov.
- Erektilná dysfunkcia – muži s vysokou hladinou estrogénu môžu mať problémy s erekciou a jej udržaním.
Neprehliadni: Pozor, vírusová faryngitída útočí: Zisti, ako ju odlíšiš od angíny!
Čo robiť v prípade estrogénovej dominancie a ako znížiť hladinu estrogénu?
Ak pozorujete na sebe niektorý z vyššie spomenutých príznakov, ešte to neznamená, že je signálom nadbytočnej prítomnosti estrogénu v organizme. Preto je najlepšie v tomto prípade podstúpiť lekárske vyšetrenie, pravdepodobne viac ako raz, aby váš lekár mohol sledovať trendy v stúpaní a klesaní hladiny hormónov počas vášho cyklu. Len tak dokáže naozaj určiť prítomnosť hormónov v organizme. Ak sa ich prítomnosť preukáže, poväčšine lekári predpisujú substitučnú hormonálnu liečbu, pre vrátenie hormónov do normálu.
Existuje však množstvo krokov, ktoré môžete urobiť aj samy preto, aby ste dostali hladinu estrogénu do normálu. V prvom rade je dôležité zo svojho života odstrániť pesticídy a toxíny a vsadiť na konzumáciu fytoestrogénnych potravín, ako sú granátové jablká, ľanové semienka, bobuľovité ovocie, jačmeň, brokolicu a kapustovú zeleninu, ktoré skutočne pôsobia proti účinkom estrogénu.
Odporúčame aj: Recept: Jednoduchá, ale výnimočná tekvicová polievka
I3C (indol-3-karbinol)
Ďalšou možnosťou, ako dostať hladinu estrogénu pod kontrolu je aktívna látka I3C (indol-3-karbinolu), ktorá napomáha stabilizovať hormonálnu rovnováhu u oboch pohlaví, čím predchádza závažným ochoreniam reprodukčného systému, napomáha zániku buniek napadnutých HPV vírusom a zániku nádorových buniek.
Indol-3-karbinol je tvorený látkou nazývanou glukobrassicín, ktorá sa nachádza v zelenina, ako je brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol. Látka sa tvorí vtedy, keď je daná zelenina žuvaná alebo varená. Táto látka, ktorá je obsiahnutá v produktoch INDONAL má širokospektrálne účinky, ktoré sa využívajú na liečbu rôznych zdravotných problémov.
Okrem toho, že sú dané produkty určené a vyváženie hladiny hormónov, pomáha pri detoxikácii a tiež na liečbu:
- Rakoviny – výskumom bolo preukázané, že látka I3C dokáže zastaviť rast nádoru ako aj ochrániť ženské telo pred vznikom rakoviny prsníka či rakoviny kŕčka maternice
- Fibromyalgie – nezápalové, reumatické ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť svalov, kĺbov, bolesť hlavy, ťažkosti so spánkom,...
- Laryngeálnej papilomatózy – nádorové ochorenie spôsobené HPV vírusom, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v hrtane
Aktualizovaný článok: 30.09.2024