Možno ste si v týchto dňoch všimli, že Mesiac na nebi narastá. Ak tušíte príchod splnu, nemýlite sa. Do tejto najvplyvnejšej fázy vstupuje Luna v sobotu 12. 7. pred pol druhou poobede. Zároveň prechádza z dobrodružného Strelca do praktického Kozorožca. Síce pod jeho vplyvom môžete mať zvýšené chúťky na gurmánske jedlá, Kozorožec vám dodá aj odhodlanie očistiť si telo. A že je spln na to viac než ideálny, vám možno ani netreba hovoriť.
Prečo je to tak?
Stačí uplatniť jednoduchú logiku. Kým sa Mesiac dostane do fázy splnu, poriadne naberie na „váhe“. Luna takto priberá a zvyšuje svoju intenzitu. Pod vplyvom jej priberania mávajú aj naše telá sklony naberať na váhy a uskladňovať si kalórie silnejšie než obvykle. Úplne najhoršie je to počas samotného splnu. V tento de§ a noc by ste sa mali vyhýbať alkoholu, cigaretám, sladkostiam, mastným jedlám, dokonca aj tučným mliečnym výrobkom. Platí to ale aj opačne. Ak počas splnu zahájite detoxikáciu, pôst, alebo aspoň krátku diétu, skôr si to všimnete aj na svojej váhe a problémových partiách tela.
Pozri aj: Raynaudov syndróm: Ako sa prejavuje fenomén studených nôh a rúk?
Ako na to?
Na každé telo platí čosi iné. Základ je však rovnaký a je ním pravidelný pitný režim a zdravá strava. Niektoré lunárne kalendáre odporúčajú totálny detox v podobe melónovej očisty. To znamená, že by ste mali jesť iba červený melón a popritom vypiť veľa veľa čistej neminerálnej a neochutenej vody plus nejaké tie nesladené bylinkové šťavy.
Melón má prečisťovacie účinky takže sa pripravte na skutočne veľmi časté návštevy toalety. Takúto očistu by ste mali zahájiť zrána v deň splnu a vydržať v nej minimálne až do nasledujúceho dňa. Ak ste odvážnejšie môžete potiahnuť ešte jeden, maximálne však celkovo tri dni splnu. Okrem toho, že sa vám z tela vyplavia toxíny, berte do úvahy aj prípadné zásahy do vašej imunity. Pred každou radikálnejšou diétou, či detoxom sa radšej poraďte so svojím lekárom.
Odporúčame prečítať: Čím a ako nahradiť bielu múku?
Diétovať môžete aj menej radikálne, a to tri dni pred, počas a tri dni po splne. Odporúčania sú rôzne, všetky sa ale zhodujú v tom, že v deň splnu by ste nemali jesť vôbec nič. Za to musíte piť veľa vody, či spomínaných čajov. Niektoré diéty majú presne predpísané, čo by ste mali jesť, iné dávajú na výber zo širokej škály ovocia a zeleniny. Ak máte radšej presné pokyny, môžete vyskúšať prvý deň venovať šalátom, druhý jogurtovým jedlám a tretí pokrmom kašovitým.
Po splne si tieto dni otočte naopak. Počas šalátového dňa si doprajte surovú zeleninu, pokojne aj aj dusenú, či pripravenú na pare. Jogurtový deň by mal byť o mliečnych výrobkoch, dopriať si môžete banánový, či jahodový kokteil, jogurty, tvaroh, aj syry. Deň kašovitý môže byť napríklad o pomixovanej zelenine, či zemiakovej kaše, alebo výžive – nezabúdajte ale na malé porcie.
A čo piť?
Počas splnu vylúčte alkohol, sladké džúsy, kávu, minerálky, či malinovky. Pite veľa obyčajnej čistej vody, povolená je aj citrónová šťava, bylinkové čaje (bez cukru, či medu!), ale aj zeleninové a ovocné šťavy.
Odporúčame prečítať: Chudnite tiež zdravo s ovocím!