Tip na jesennú turistiku: Neseď doma a spoznávaj krásy Slovenska i v tomto ročnom období

Naše Slovensko je plné zaujímavých a nádherných miest, ktoré svojím čarom dostanú každého návštevníka. Vysoké pohoria, zurčiace vodopády, tajomné doliny či zrúcaniny hradov týčiace sa na strmých skalách sú len zlomkom toho, čo nám môžu závidieť i v zahraničí. 

Objavovať krásy našej krajiny však nemusíme len v lete. Jeseň je výborným obdobím, kedy si môžeme vychutnať príjemnú turistiku a prechádzku v objatí oranžových a žltých odtieňov prírody. Kúzelné výhľady na jesennú krajinu, pľúca plné čerstvého vzduchu, zablatené topánky, ale vyčistená hlava – to všetko patrí k jesennej turistike. 

Predtým, ako sa vyberiete na túru, nezabudnite sa primerane obliecť. Počítajte so šmykľavým terénom, chladným počasím, studeným vetrom a tiež hladom. Vyrazte radšej skôr, aby ste sa stihli vrátiť späť ešte za svetla a pribaľte si i teplé nápoje. 

Nepremeškajte teda ani jediný slnečný jesenný deň a naplánujte si túru. Prinášame vám zopár tipov na najkrajšie túry po Slovensku. 

Neprehliadni: Najkrajšie rozhľadne na Slovensku: Vychutnaj si tie najúchvatnejšie výhľady

Manínska tiesňava

Zdroj: INSTAGRAM/matej_mas

Manínska tiesňava

Manínska tiesňava sa nachádza neďaleko obce Považská Teplá, kde sa vytvorila medzi vrchmi Veľký a Malý Manín. Národná prírodná rezervácia vyformovaná Manínskym potokom predstavuje najužší kaňon na Slovensku. Steny zvierajúce tiesňavu do uzučkého priesmyku sú miestami vysoké až 400 metrov.

Manínska tiesňava je mimoriadne obľúbeným turistickým cieľom miestnych obyvateľov, ale i návštevníkov z celého Slovenska. Prejsť môžete tiesňavu dvoma trasami. Prvá, jednoduchšia, vedie po asfaltovej cestičke s drevenými mostami, ktorá meria niečo vyše kilometra. Táto trasa nemá skoro žiadne prevýšenie a preto je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ak chcete absolvovať náročnejšiu túru, prejdite si celý okruh, ktorý vás vyvedie až na vrchol Veľkého Manínu. Zdolanie tejto trasy trvá asi 6 hodín.

Suchá Belá

Zdroj: INSTAGRAM/ania_bienias

Suchá Belá

Celoročne sprístupnená roklina Suchá Belá patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Národnom parku Slovenský raj. Trasa je nenáročná, vhodná pre rodiny s deťmi a poteší zvedavé oko nejedného návštevníka. 

Celou roklinou preteká rovnomenný potok, ktorý pramení na vrchole a vlieva sa do Veľkej Bielej vody. Najkrajšími miestami Suchej Belej, s dĺžkou približne 4 kilometre, je Okienkový či Korýtkový vodopád. Misové vodopády sú zase najromantickejším zákutím v tiesňave. Cez vodopády prechádza sústava kovových rebríkov, zvyšok trasy vedie po lesných cestičkách a chodníkoch. 

Pozri aj: Viktóriine záhrady a Čertova skala: Navštív najväčšie bludisko v strednej Európe

Tomášovský výhľad

Zdroj: INSTAGRAM/majlito_ke

Tomášovský výhľad

Úchvatnú skalnú galériu s výškou stien až 40 metrov nájdete v južnom svahu Ludmanky v Slovenskom raji. Ponúka nenapodobiteľné výhľady na Prielom Hornádu, do doliny Bieleho potoka, na Čertovu sihoť a tiež na Vysoké Tatry.

K výhľadu sa dostanete od časti nazývanej Čingov a túra vám bude trvať niečo cez hodinu. Tomášovský výhľad nie je zabezpečený zábradlím, preto sa pohybujte na okraji skaly veľmi opatrne. Pod skalnou terasou v blízkosti turistického chodníka sa nachádza jaskyňa Michalova džura.

Súľovské skaly

Zdroj: INSTAGRAM/annddrejka

Súľovské skaly

Majestátne Súľovské skaly sú jedny z najkrajších prírodných krás na Slovensku. Výrazné skalné útvary týčiace do neskrotných výšin sa nachádzajú približne 10 kilometrov od mesta Bytča a sú národnou prírodnou rezerváciou. Nenechajte si ujsť dychberúce scenérie a pohľady na skalné veže, strmé bralá, ihly, okná a iné zaujímavé skalné útvary bizarných tvarov.

Keď vykukne slniečko, naplánujte si túru cez skalné vyhliadky, na Súľovský hrad a navštíviť môžete i  jaskyňu s názvom Šarkania diera. Vyraziť môžete z obce Súľov po modrej značke, ktorá vás privedie k Roháčskemu sedlu. 

Jánošíkove diery

Zdroj: INSTAGRAM/adventure_with_lucy

Jánošíkove diery

Toto nádherné miesto plné vodopádov, magických kaňonov a tiesňav vás očarí počas celého roka. Jánošíkové diery v Krivánskej Malej Fatre práve v tomto období hrajú všetkými farbami jesene. 

Jánošíkovými dierami sa už desaťročia prediera Dierový potok, ktorý svojou silou vyformoval obrovské žulové skaly, tajomné priepasti, unikátne úžľabiny, nevšedné diery či jaskyne. Potok vytvára takmer dvadsať vodopádov, ktoré sú roztrúsené po celej rozlohe tohto rozprávkového miesta. Jánošíkove diery sa delia na tri hlavné časti, a to na Dolné, Horné a Nové diery.

Tiesňavy sú sprístupnené formou oceľových rebríkov a drevených, či kovových plošín, pričom niektoré rebríky dosahujú výšku do 15 metrov. Jánošíkove diery sú dobre preznačené turistickými značkami. Ak sa sem vyberiete, choďte radšej ráno, aby ste sa vyhli tým najväčším masám turistov túžiacich po príjemnej prechádzke kúzelnou prírodou. 

Veľký Rozsutec

Zdroj: INSTAGRAM/_devotee_

Medzi ďalšie krásne miesta, výlety a túry po Slovensku patrí napríklad Veľký Rozsutec, Zbojnícka chata, Pieniny a splavovanie Dunajca či Kvačianska dolina. Do vášho itinerára zahrňte i vrch Ďumbier či Štiavnické vrchy. 

Zdroj foto:

úvodná koláž - Instagram.com/uzasneceskoslovensko, Instagram.com/luzinovci_na_tripe

1 komentár
Ľubo Gombár

Ľubo Gombár

02.11.2022 07:49

Krásne miesta musíme navštíviť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE