Ak hľadáte zmenu alebo niečo iné ako typickú dovolenku v Taliansku, Turecku či na Cypre, mali by ste zaradiť Estónsko do svojho cestovateľského zoznamu. Jedna z najmenej zaľudnených krajín v Európe prekvapí zachovanými stredovekými mestami, očarujúcimi lesmi a starými tradíciami.
V tejto fantastickej destinácii sa určite nebudete nudiť. Prejdite sa po starých mestských hradbách v Tallinne, túlajte sa po ruskej ortodoxnej katedrále a vychutnajte si úchvatný výhľad z vtáčej perspektívy z televíznej veže v hlavnom meste. Nechajte sa rozmaznávať v luxusných kúpeľoch v meste s názvom Pärnu.
Nasadnite na bicykel a prevezte sa pozdĺž krásnej promenády pri rieke Narva. A keď sa nasýtite pevniny, vydajte sa na jeden z viac ako 2300 estónskych ostrovov.
Rozprávkové Estónsko ponúka však oveľa viac. Neváhajte, začnite baliť kufre, zarezervujte si letenku, cestovné poistenie a pripravte sa na nezabudnuteľné zážitky.
Neprehliadni: Magické Azorské ostrovy: Prečo by si ich mala určite navštíviť?
Saunová kultúra v Estónsku
Saunová kultúra je už stovky rokov tak významnou súčasťou estónskeho života, že je zakorenená v národnej kultúre. Estónske dymové sauny, zaradené do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, sú dlhoročnou a jedinečnou tradíciou. Dymové sauny pochádzajú z komunity Vōromaa v južnom Estónsku a využívajú sa na rodinné a komunitné oslavy, ako aj na rituály narodenia a smrti.
Stretnutia v saune môžu trvať tri až päť hodín. Sauny sú prevoňané vôňou horiaceho dreva, brezy a medu. Keď teplota v saune dosiahne 100 ˚C, dym sa vypustí von z miestnosti. Prítomní sa bijú po tele metličkou z konárov stromov, ktorá exfoliuje pokožku a stimuluje krvný obeh. Počas saunového rituálu sa tiež ochladzujú studenou vodou alebo sa ponoria do sladkovodného jazera.
Dnes má väčšina Estóncov malú saunu buď vo svojom dome alebo na záhrade a využívajú ju na spoločenské stretnutia s priateľmi a rodinou, na obchodné stretnutia alebo jednoducho na relax. Pravidelne však navštevujú i miestne kúpele, kde si radi doprajú príjemný oddych.
Prírodné krásy Estónska
Estónsko sa môže pýšiť nádhernými nedotknutými plážami, viac ako dvoma tisícmi malých ostrovov, hustými pralesmi, nekonečnými močiarmi či kľukatými riekami s prirodzenými korytami, ktoré sú biotopmi mnohých vzácnych druhov zvierat a vtákov. Prívlastky ako čistá, tichá, pokojná, panenská, mystická a dychberúca doslova opisujú estónsku krajinu a prírodu.
Estónsko je pretkané turistickými chodníkmi v rašeliniskách, prírodnými parkami či miestami na pozorovanie vtáctva. Ponúka tiež skvelé podmienky pre cyklistické výlety a kanoistiku. Početné ostrovy, pobrežné útesy a obyvateľstvo, ktoré vyznáva zelený spôsob života, robí z Estónska špičkovú destináciu pre milovníkov prírody.
Ak sa do Estónska vyberiete, nenechajte si ujsť návštevu Národného parku Matsalu, ktorý je považovaný za jednu z najlepších európskych destinácií na pozorovanie vtákov. Jeho 48 610 hektárov je vyhlásených za chránenú prírodnú oblasť pre hniezdenie a migrovanie vtákov vrátane veľkolepého orla morského.
Určite vás očarí i vodopád Jägala, ktorý je so svojou výškou osem metrov najvyšším prírodným vodopádom v Estónsku. Nezabudnite zájsť aj do Vilsandi, najstaršej prírodnej chránenej oblasti v Pobaltí, ktorá bola v roku 1993 reorganizovaná na národný park Vilsandi. Táto morská oblasť zahŕňa približne 100 malých ostrovov, ostrovčekov a balvanov s celkovou rozlohou 12,9 km².
Historické pamiatky a architektonické skvosty
Estónsko má množstvo úchvatných historických pamiatok, malebných starobylých mestečiek a zaujímavých architektonických stavieb. Nádherný Tallinn a jeho Staré mesto s dláždenými uličkami a stredovekými kostolmi bolo v roku 1997 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Episkopálny hrad Kuressaare predstavuje jedno z najzachovalejších opevnení v pobaltskom regióne. Okrem prehliadky si môžete vyskúšať lukostreľbu, výrobu keramiky, zúčastniť sa hudobných vystúpení a streľby z najstaršieho funkčného estónskeho dela.
Navštívte i okúzľujúce prímorské mestečko Haapsalu, ktorého historické centrum stále stojí na polostrove. Nájdete tu dobre zachované stredoveké uličky a pôsobivý hrad.
Hneď pri mestečku Rummu sa nachádza jedno z najunikátnejších miest na potápanie na svete – väznica Rummu. Kedysi to bolo sovietske väzenie. Jeho väzni pracovali v miestnom vápencovom lome.
Pozri aj: Oplatí sa letieť do Barcelony?
Talinn - hlavné zelené mesto 2023
Hlavné mesto Estónska sa stalo 13. hlavným zeleným mestom Európy. V roku 2013 sa Tallinn stal prvým mestom, ktoré zaviedlo bezplatnú verejnú dopravu pre všetkých obyvateľov. Do roku 2035 má mesto v úmysle mať bezplatnú uhlíkovo neutrálnu verejnú dopravu a do roku 2050 chce dosiahnuť úplnú klimatickú neutralitu.
Cieľom mesta počas roku 2023 je viac zapojiť komunity do rozvoja mesta, nájsť príležitosti na podporu a implementáciu zelených inovácií a pomôcť obyvateľom mesta lepšie pochopiť dôležitosť ochrany životného prostredia.
Tallinn zaujal medzinárodnú porotu systémovým prístupom k udržateľnému riadeniu a prepojeným strategickým cieľom, ktoré odrážajú ambície Európskej zelenej dohody a cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.
Zaujímavosti o Estónsku
- Vedeli ste, že Estónsko má 5 ročných období? V čase, keď sa sneh po celej krajine topí – medzi zimou a jarou, v niektorých častiach krajiny vznikajú záplavy. Práve tento čas označujú Estónci za piate ročné obdobie. Najvýraznejšie to môžete zažiť v národnom parku Soomaa, kde sa nachádzajú unikátne plávajúce sauny, známe ako Vala.
- Čerstvé, čisté a organické potraviny nájdete v Estónsku všade. Lesy sú plné jedlých lahôdok, ako sú čučoriedky, moruše a huby, zatiaľ čo rieky, jazerá a more ponúkajú ryby od lososov až po morských pstruhov.
- Estónsko má všade bezplatné wi-fi. Nie je preto prekvapením, že táto malá pobaltská krajina má titul najvyspelejšej digitálnej spoločnosti na svete.
- Estónci patria medzi najlepších v nosení manželiek, ktoré sa považuje za šport.
- Estónsko má množstvo bezplatných kempingov, často s ohniskami, s kovovými grilmi či liatinovými kotlíkmi.
- Estónsko vstúpilo do NATO v roku 2004 a v tom istom roku sa stalo členom Európskej únie. Pred prijatím eura v roku 2011 bola estónskou menou koruna, ktorá bola oficiálnou menou Estónska počas dvoch historických období
- Okupácia Estónska Švédmi, Rusmi a Nemcami a obdobie, kedy bolo súčasťou Sovietskeho zväzu, zanechali krajine osobitnú históriu, bohatú kultúru a krásnu architektúru.
- Približne 16 % Estóncov je veriacich, napriek tomu je krajina domovom ohromujúceho množstva zachovaných náboženských pamiatok.
- Estónci okrem svojho materinského jazyka ovládajú aj angličtinu, ruštinu, fínčinu a nemčinu
úvodná koláž - INSTAGRAM/hansmarkusantson, INSTAGRAM/visitestonia