V minulom článku sme si predstavili kvetinové záhrady Keukenhof a dnes sa v poznávaní zaujímavých holandských turistických atrakcií posunieme zase o kúsok ďalej.
Máte radi delfíny? V tom prípade je tento tip na výlet ako stvorený práve pre vás.
Podobne ako Keukenhof, aj tento areál má prívlastok „najväčší v Európe". Holanďania sa zrejme riadia heslom – keď už, tak poriadne.
Spomínaný vodný park sa nachádza necelých 40 kilometrov od mesta Almere, alebo, pre lepšiu orientáciu, 70 kilometrov východne od Amsterdamu - v mestečku Harderwijk.
História Dolfinaria siaha až do roku 1955, kedy podnikateľ Frits den Herder začal s realizáciou svojho sna. Pre verejnosť bol areál sprístupnený o desať rokov neskôr a dnes je to teda už vyše 50 rokov, čo sa teší obľube nielen celej Európy, ale i celého sveta.
Odporúčame prečítať: Holandsko – Keukenhof gardens, Lisse (časť 2/5)
Zariadenie je domovom (nielen) obrovských morských cicavcov, konkrétne tu môžete vidieť napríklad delfíny, mrože, rôzne druhy tuleňov či dokonca žraloky.
Predstavenia s cvičenými zvieratami a komentované kŕmenia začínajú prakticky každú hodinu a ak si rozvrh správne naplánujete, mali by ste stihnúť vidieť ich všetky (nám sa to však nepodarilo, možno niekedy nabudúce).
Odporúčame prečítať: Holandsko – krajina veterných mlynov (časť 1/5)
Osobne sa mi ponúkané show veľmi páčili. Tulene sa (hneď po vstupe ošetrovateľa) šikovne vymrštili z vody na svoj kameň a nedočkavo si pýtali svoj podiel rýb. Mrože zase mali pre nás pripravené humorné číslo, na konci ktorého postriekali deti, ktoré sedeli najbližšie, prúdom vody.
Najviac očakávané predstavenie s delfínmi sa koná párkrát do dňa v krytom pavilóne. Trvá približne hodinu a je sprevádzané špeciálnymi akusticko-vizuálnymi efektami. Ukážku si môžete pozrieť vo videu, priloženom na konci príspevku.
Odporúčame prečítať: Holandsko - De Orchideeën Hoeve, Luttelgeest (časť 4/5)
Tak ako pri väčšine atrakcií, aj tu sme si lístky kúpili cez internet - vyšlo nás to výrazne lacnejšie, ako keby sme ich brali až priamo pri pokladni.
Vstupné do Dolfinaria je celodenné a jeho cena sa mení podľa sezóny. My sme v lete platili 19 €, no momentálne sa vstupenky dajú kúpiť za zimnú cenu 15 € na osobu. Podľa želania si potom dodatočne môžete prikúpiť ešte rôzne zážitkové programy, napríklad priamy kontakt s delfínmi, profesionálne fotografovanie sa s nimi alebo dokonca noc strávenú v areáli.
Nepochybujem, že tieto extra spoplatnené zážitky by mohli byť naozaj výnimočné, ale pri pohľade na uvedené ceny ma chuť na ne rýchlo prešla, a tak mi muselo stačiť kochanie sa krásami delfinária iba očami obyčajného návštevníka :)
Odporúčame prečítať: Holandsko - Apenheul, Apeldoorn (časť 5/5)
Sú ľudia, ktorí zoologické záhrady odsudzujú a delfnárium je vlastne tiež akási forma ZOO. No treba si uvedomiť to, že veľká časť týchto zvierat bola z voľnej prírody odobratá práve preto, aby bolo zabránené ich zabitiu pytliakmi a následnému predaju na čiernom trhu. Tak či onak, vyzerá to, že chránenci sa tu majú dobre a nič im nechýba.
Pre turistov je návšteva Dolfinaria príjemným spestrením, a to najmä počas horúcich letných dní. Veď kedy sa vám podarí na jednom mieste uvidieť mrože, tulene či delfíny, ktoré na lusknutie prsta predvádzajú najrôznejšie cirkusové kúsky?
FOTOGALÉRIA: