Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Spiši?

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Spiš? Tipujeme správne, že Spišský hrad? Oprávnene, je to predsa unikát, ktorý nás už z diaľky vábi navštíviť ho. Ale Spiš v sebe ukrýva oveľa viac pozoruhodných miest a pamiatok, len sa o nich možno až tak veľa nehovorí. Keď sa teda budete nabudúce rozhodovať, kam zájsť na výlet, určite zvážte ako jednu z možností aj Spišský región. Bola by totiž veľká škoda, keby sme tento krásny kút Slovenska nechali zapadnúť prachom ako región, popri ktorom prechádzame, cestou z Bratislavy do Košíc. Čo treba vidieť na Spiši? Toto!

Spišský región zahŕňa okresy Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica, časť Košíc – okolia, Levoču a Poprad. Už len fakt, že je tento región obkolesený štyrmi národnými parkami, dokazuje prírodnú jedinečnosť a fakt, že má čo ponúknuť turistom. Hovoríme o Tatranskom národnom parku, Pieninskom národnom parku, Slovenskom raji a NP Nízke Tatry. Práve prekrásna príroda je preto silným esom v rukáve tejto oblasti Slovenska. Spiš sa rozdeľuje na Dolný, Horný a Stredný a nech by ste sa vybrali do ktorejkoľvek oblasti, všade by ste natrafili na pozoruhodnú pamiatku alebo kus malebnej krajiny.

 

Odporúčame: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Záhorí?

mesto Kežmarok

Zdroj: Shutterstock®

Keď príroda udeľovala travertíny (sladkovodné vápence), práve tu – na Spiši sa jej vrecko s nimi zrejme roztrhlo, je ich tu totiž viac, než dosť. Keď sa preto rozhodnete navštíviť Spiš, nezostaňte len pri obhliadke dominanty regiónu, teda Spišského hradu, ale navštívte napríklad aj Kežmarský hrad, Spišské Podhradie, hrad Stará Ľubovňa alebo Žehru. Za návštevu rozhodne stojí aj Dobšinská ľadová jaskyňa, hoci chápeme, že v tomto jesenno-zimnom období neznie ako najlákavejšia destinácia. :-) Za zmienku tiež stojí, že súčasťou Spiša je aj obec s najvyšším počtom obyvateľov na Slovensku – Smižany.

Spišský hrad

Zdroj: Shutterstock®

Dielo Majstra Pavla z Levoče

Ide o unikát široko ďaleko a ak ste ho zatiaľ nenavštívili (dokonca ani v rámci školského výletu), isto to napravte! Hovoríme o súbore sochárskych prác rezbára Majstra Pavla, ktorý žil na prelome 15. a 16. storočia. Mimochodom, vedeli ste, že práve tento jedinečný umelec sa stal, v roku 1999, v hlasovaní Slovákov, najväčšou umeleckou osobnosťou milénia? Dom Majstra Pavla nájdete na levočskom námestí, ktoré nesie takisto jeho meno. Ale to, čo by ste si určite nemali nechať ujsť, to je návšteva jeho najväčšieho diela – najvyššieho dreveného oltára na svete, nachádzajúce sa v levočskom Chráme sv. Jakuba.

 

Inšpiruj sa: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Turci?

mesto Levoča

Zdroj: Shutterstock®

Spišská kapitula

Hovorí sa jej aj Spišská diecéza a má rozlohu takmer osem tisíc metrov štvorcových. Bola pôvodne samostatnou obcou, dnes je však súčasťou Spišského Podhradia. Toto akoby cirkevné mestečko bolo už v 12. storočí sídlom spišského prepošta, o šesť storočí neskôr sa stalo dokonca sídlom spišského biskupstva. Žijú a pôsobia tu diecézni kňazi, rehoľní kňazi a rehoľné sestry. Spišská kapitula je mestskou pamiatkovou rezerváciou a dýcha unikátnou atmosférou, ktorej sa jednoducho treba nadýchnuť osobne.

Termálna voda vo Vrbove

Mnohí toto miesto poznajú aj ako termálny park a hoci nepatrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie na Slovensku, našu pozornosť si rozhodne zaslúži. Ukrýva totiž prírodné bohatstvo – liečivú vodu s jedinečnými účinkami. Svojím zložením sa táto minerálna voda právom zaraďujem medzi najbohatšie slovenské pramene. Teplota vody sa v bazénoch pohybuje až do 38 °C, preto sa tu isto zastavte a zohrejte aj v chladnom počasí. Vrbov nájdete pri Kežmarku a ak sa máte niekde dokonalo zregenerovať a načerpať nové sily, tak práve tu. Ako bonus dostanete dávku čerstvého tatranského vzduchu a to je predsa na nezaplatenie.

 

Zdroj úvodná foto: flickr.com

17 komentárov
Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

07.12.2018 08:35

Všetko čo je v článku som navštívila a veru aj naše Slovensko je krásne :-) Spišský hrad je TOP

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

07.12.2018 13:25

V okolí Spiša je naozaj čo navštíviť. Osobne som navštívila vačšinu vyššie uvedených pamiatok, ale najma krásnu prírodu, ktorou sa, my Slováci, možeme pýšiť. Len škoda, že tých našich krásnych lesov ubúda. :/

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

07.12.2018 13:57

stále je čo objavovať aj každý rok tie isté miesta majú novinky.

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

07.12.2018 17:18

Naše malé Slovensko je naozaj krásne a patrí do neho aj Spiš.Spišský hrad je majestátny a patrí medzi najrozľahlejšie v Európe.Máme krásne miesta,len ich nevieme spropagovať a predať tak ako inde vo svete.A pritom máme čo ponúknuť a ukázať.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.12.2018 21:38

Na východ cestujeme aspoň raz za rok.Cieľom sú hlavne Vysoké Tatry a potom výlety do okolia,takže aj Spiš.Môžem potvrdiť,že je tam krásne.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.12.2018 23:29

Spiš v sebe naozaj ukrýva viac pozoruhodných miest a pamiatok, len sa o nich až tak veľa nehovorí...

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

11.12.2018 18:39

u nás na východe je krásne

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.01.2019 22:27

Slovensko je krásne a hrad je nádherný odporúčam

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

08.01.2019 00:23

Krásna časť krajiny. Titulná fotka k článku je nádherná, ide z nej zaujímavá energia.

Vaše meno:

Alexandra Mikulová

Alexandra Mikulová

17.01.2019 14:21

Nádhera. Krásny spišský hrad.

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

04.02.2019 17:06

Najviac sa nám páčilo na Spišskom hrade, výlet si v lete opäť zopakujeme.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

13.02.2019 20:25

Každý rok tam chodím

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

17.02.2019 18:11

Tieto miesta veľmi pochodené nemám, rada sa nechám inšpirovať.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

03.03.2019 18:50

Spišský hrad je taký krásny a majestátny? Fíha, to som nevedela. Musím tam zájsť spolu s deťmi, aj ich veľmi zaujíma história Slovenska, hrady a zámky...Ďakujem za skvelý tip :)

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

11.08.2020 15:10

určite sa oplatí navštíviť

Vaše meno:

Petra Lehká

Petra Lehká

11.02.2021 20:24

Na slovensku je veľa krásnych miest :-). S manželom jazdíme na dovolenku len raz za rok. Máme veľký dom a záhradu, takže stále veľa práce. Tiež chováme sliepky, takže si nemôžeme dovoliť na niekoľko dní odísť a keď jo, tak musíme požiadať susedov, či by sa nám o sliepky postarali. Vždy im necháme k dispozícii kŕmenie, ktoré mám nakúpené z , aby im ho nasypali a vajíčka si samozrejme nechávajú :-).

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

15.02.2021 10:11

Spišská dominanta je jednoznačne Spišský hrad :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE