Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie Spiš? Tipujeme správne, že Spišský hrad? Oprávnene, je to predsa unikát, ktorý nás už z diaľky vábi navštíviť ho. Ale Spiš v sebe ukrýva oveľa viac pozoruhodných miest a pamiatok, len sa o nich možno až tak veľa nehovorí. Keď sa teda budete nabudúce rozhodovať, kam zájsť na výlet, určite zvážte ako jednu z možností aj Spišský región. Bola by totiž veľká škoda, keby sme tento krásny kút Slovenska nechali zapadnúť prachom ako región, popri ktorom prechádzame, cestou z Bratislavy do Košíc. Čo treba vidieť na Spiši? Toto!
Spišský región zahŕňa okresy Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica, časť Košíc – okolia, Levoču a Poprad. Už len fakt, že je tento región obkolesený štyrmi národnými parkami, dokazuje prírodnú jedinečnosť a fakt, že má čo ponúknuť turistom. Hovoríme o Tatranskom národnom parku, Pieninskom národnom parku, Slovenskom raji a NP Nízke Tatry. Práve prekrásna príroda je preto silným esom v rukáve tejto oblasti Slovenska. Spiš sa rozdeľuje na Dolný, Horný a Stredný a nech by ste sa vybrali do ktorejkoľvek oblasti, všade by ste natrafili na pozoruhodnú pamiatku alebo kus malebnej krajiny.
Odporúčame: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Záhorí?
Keď príroda udeľovala travertíny (sladkovodné vápence), práve tu – na Spiši sa jej vrecko s nimi zrejme roztrhlo, je ich tu totiž viac, než dosť. Keď sa preto rozhodnete navštíviť Spiš, nezostaňte len pri obhliadke dominanty regiónu, teda Spišského hradu, ale navštívte napríklad aj Kežmarský hrad, Spišské Podhradie, hrad Stará Ľubovňa alebo Žehru. Za návštevu rozhodne stojí aj Dobšinská ľadová jaskyňa, hoci chápeme, že v tomto jesenno-zimnom období neznie ako najlákavejšia destinácia. :-) Za zmienku tiež stojí, že súčasťou Spiša je aj obec s najvyšším počtom obyvateľov na Slovensku – Smižany.
Dielo Majstra Pavla z Levoče
Ide o unikát široko ďaleko a ak ste ho zatiaľ nenavštívili (dokonca ani v rámci školského výletu), isto to napravte! Hovoríme o súbore sochárskych prác rezbára Majstra Pavla, ktorý žil na prelome 15. a 16. storočia. Mimochodom, vedeli ste, že práve tento jedinečný umelec sa stal, v roku 1999, v hlasovaní Slovákov, najväčšou umeleckou osobnosťou milénia? Dom Majstra Pavla nájdete na levočskom námestí, ktoré nesie takisto jeho meno. Ale to, čo by ste si určite nemali nechať ujsť, to je návšteva jeho najväčšieho diela – najvyššieho dreveného oltára na svete, nachádzajúce sa v levočskom Chráme sv. Jakuba.
Inšpiruj sa: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Turci?
Spišská kapitula
Hovorí sa jej aj Spišská diecéza a má rozlohu takmer osem tisíc metrov štvorcových. Bola pôvodne samostatnou obcou, dnes je však súčasťou Spišského Podhradia. Toto akoby cirkevné mestečko bolo už v 12. storočí sídlom spišského prepošta, o šesť storočí neskôr sa stalo dokonca sídlom spišského biskupstva. Žijú a pôsobia tu diecézni kňazi, rehoľní kňazi a rehoľné sestry. Spišská kapitula je mestskou pamiatkovou rezerváciou a dýcha unikátnou atmosférou, ktorej sa jednoducho treba nadýchnuť osobne.
Termálna voda vo Vrbove
Mnohí toto miesto poznajú aj ako termálny park a hoci nepatrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie na Slovensku, našu pozornosť si rozhodne zaslúži. Ukrýva totiž prírodné bohatstvo – liečivú vodu s jedinečnými účinkami. Svojím zložením sa táto minerálna voda právom zaraďujem medzi najbohatšie slovenské pramene. Teplota vody sa v bazénoch pohybuje až do 38 °C, preto sa tu isto zastavte a zohrejte aj v chladnom počasí. Vrbov nájdete pri Kežmarku a ak sa máte niekde dokonalo zregenerovať a načerpať nové sily, tak práve tu. Ako bonus dostanete dávku čerstvého tatranského vzduchu a to je predsa na nezaplatenie.
Zdroj úvodná foto: flickr.com