Slovensko sa môže pýšiť naozaj bohatým počtom národných parkov.
Aj keď sú už momentálne niektoré turistické chodníky pre bezpečnosť uzavreté, ešte stále je čo v našich národných parkoch čo obdivovať.
Predstavíme vám deväť slovenských národných parkov, ktoré si určite nesmiete nechať ujsť a treba ich navštíviť.
Sú našou dominantou a v jesennom období sú jednoducho očarujúce.
Tatranský národný park (TANAP)
Najstarší národný park Slovenska. Bol založený v roku 1949 a v jeho ,,srdci“ sa nachádza až 600 km turistických chodníkov či chodníkov pre cyklistov. Tatranský národný park je domovom Gerlachovského štítu(2654,4 m n. m.), ktorý je zároveň najvyšším vrchom Vysokých Tatier. V rámci turistických potuliek môžete obdivovať široké zastúpenie chránených rastlín a ak budete mať šťastie, možno natrafíte aj na kamzíka.
Národný par Nízke Tatry (NAPANT)
Prvenstvo nad svojimi konkurentmi získava najmä svojou rozlohou. Národný park Nízke Tatry bol založený v roku 1978 a rozkladá sa na území troch slovenských krajov – banskobystrického, žilinského a prešovského. Najvyšším vrchom Nízkych Tatier a celého parku je vrch Ďumbier (2043 m n. m.).
Národný park Slovenský raj (NPSR)
Park bol v minulosti pôvodne veľkým plošným celkom, ktorý rozdelili toky riek a potokov a tak vytvorili jedinečné rokliny s vodopádmi či iné úchvatné scenérie. V roku 1988 bol Slovenský raj vyhlásený za slovenský národný park. I tento park sa môže pýšiť až 300 km turistických chodníkov, ktoré sú ozvláštnené reťazami a mostami pre uľahčenie prechodu v náročnom teréne.
Národný park Slovenský kras (NPSK)
Park je situovaný na juhovýchodnom Slovensku. Ide o pomerne mladý národný park, ktorý bol založený v roku 2002, avšak od roku 1973 bol chránený ako chránená krajinná oblasť. Slovenský kras je významný najmä pre široké zastúpenie jaskýň, nakoľko je ich tu vyše 1000. Najvyšším bodom parku je Matesova skala (925 m n. m.).
Národný park Muránska planina (NPMP)
Muránska planina je jeden z najmladších národných parkov na Slovensku. Nachádza sa v západnej časti Slovenského Rudohoria. Zaujímavou a najtypickejšou rastlinou je lykovec muránsky, ktorý tu má svoje zastúpenie už milióny rokov. Fauna národného parku je naozaj bohatá, najmä na motýle, chrobáky či pavúky.
Národný park Poloniny (NPP)
Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Ukrajiny a Poľska. Zaujímavosťou môže byť fakt, že park je najtmavším miestom na Slovensku. Práve tu je nočná obloha takmer zachovaná vo svojej prírodnej podobe. Park je turistom otvorený celoročne.
Pieninský národný park (PIENAP)
Park sa nachádza na rozhraní vnútorných a vonkajších Karpát pri hranici s Poľskom. Prielom Dunajca vytvára ideálne podmienky pre splavovanie na pltiach, ktoré sa stalo vyhľadávanou turistickou atrakciou. Tento národný park je charakteristický najmä malebnou prírodou a zachovanými prvkami ľudovej architektúry a kultúry.
Národný park Veľká Fatra (NPVF)
Národný park vznikol v roku 2002 tak ako Národný park Slovenský kras. Tento park je dôležitým zdrojom pitnej vody. V parku nájdeme mnoho známych a nádherných dolín ako Ľubochnianska, Blatnická, Belianska, Žarnovická či mnohé iné. Oblasť je bohatá i na kultúrne pamiatky. Azda najväčším lákadlom môže byť podhorská osada Vlkolínec, ktorá je zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Národný park Malá Fatra (NPMF)
Najvyšším vrchom Malej Fatry je Veľký Kriváň (1709 m n. m.). Národný park Malá Fatra je najzápadnejším národným parkom karpatského oblúka. Dĺžka pohoria je vskutku obdivuhodná. Malá Fatra sa tiahne až do dĺžky 26 km. Vyskytujú sa tu dokonca 4 rastliny, ktoré nenájdete nikde inde.
Ktoré slovenské národné parky ste navštívili?