Prvý rok s novým dieťatkom je síce jeden z najkrajších v jeho aj vašom živote, ale môže byť zároveň aj najnáročnejším. Obdobie, kedy neviete, čo dieťa potrebuje a či mu náhodou niečo nie je, keď neustále mrnká či plače, je naozaj ubíjajúce. Ak sa chcete naučiť rozpoznať, prečo bábätko plače, musíte spoznať sedem základných druhov plaču – volací plač, plač z hladu, plač od bolesti, fyziologický plač, plač z nepohodlia, plač z únavy a plač z nudy.
Pozri aj: Kam s deťmi na výlet? Tu sú tipy na super rodinné aktivity na leto!
7 druhov plaču
Keď už vieme, aké sú základné druhy plaču u bábätiek, poďme sa spoločne pozrieť aj na to, ako ich od seba odlíšiť. Už o niekoľko dní či týždňov budete schopní rozoznať, o aký plač ide. Podľa toho budete vedieť, ako ho utíšiť, prípadne vyhľadať lekársku pomoc, ak to bude potrebné.
- Plač zo samoty sa prejaví vtedy, keď sa vášmu dieťatku začne za vami cnieť, teda keď ho necháte chvíľu samé. U niektorých bábätiek sa prejaví už po pár sekundách samoty, u iných to môže trvať aj desiatky minút. Podstatné je, že dieťatko intenzívne a krátko zaplače, potom prestane a čaká, či sa zjavíte. Keď k nemu ihneď nedobehnete, spravidla do dvadsať sekúnd, spustí znova. Takto to skúša niekoľkokrát, až mu dôjde trpezlivosť a začne plakať trvalo.
- Plač z hladu asi každý rodič spozná hneď v prvé dni spoločného života s novorodeniatkom. Bábätko zo začiatku totiž len spí a papá, takže pocit hladu je preň neúnosný. Tento plač môže v začiatkoch rýchlo vyeskalovať a z nevinného zavíjania sa razom stane apokalypsa. Okrem hysterického plaču môže dieťatko hádzať s hlavou do strán.
- Bolestivý plač rodič začuje raz a už naň nikdy nezabudne. Ide o silný plač na jednej zvukovej úrovni, ktorý nemá konca a ide bez prerušení. Ak sa plač začne stupňovať, znamená to, že bolesť je väčšia, preto by ste mali neodkladne navštíviť pediatra.
- Fyziologický plač, ktorý bábätká vydávajú, keď majú problémy s prdíkmi, kolikou, refluxom a podobne, sprevádza neustále mrnkanie, kvíkanie a rôzne iné zvuky, ktoré ustanú až vtedy, keď sa dieťatku uľaví.
- Plač z nepohodlia sa prejaví vtedy, keď je vaše bábätko precikané, pokakané alebo mu jednoducho niečo vadí. Môže aj zle ležať alebo mu môže byť príliš teplo. Tento plač sprevádzajú nervózne pohyby, kmitanie rukami a kopanie nožičkami.
- Unavený plač vám bábätko predvedie vtedy, keď chce spať, no nemôže, čo je celkom časté. Tento plač sprevádza nervozita, bábätko si nervózne trie oči, prípadne uši.
- Plač z nudy asi nemusíme bližšie opisovať, spoznáte ho sami a veľmi rýchlo. Bábätká sa totiž často nudia a potrebujú, aby ste ich zabávali. Tento plač spoznáte jednoducho – skúste upútať pozornosť dieťatka hračkou a keď to zaberie, bol to plač z nudy. Niekedy dokonca stačí zmeniť polohu dieťatka, napríklad ho presunúť z jedného miesta na druhé, aby malo čo nové pozorovať.
Nárekom sa nevyhnete
Pred tým, ako si domov prinesiete novorodenca, sa jednoducho zmierte s tým, že bez plaču to nepôjde. Plač je pre bábätká absolútne prirodzený a skôr by ste sa mali strachovať vtedy, keď bábätko vôbec neplače. Samozrejme, česť výnimkám. Niet sa čomu čudovať. Plačom bábätká v ranom veku vyjadrujú všetky svoje potreby, a preto sa nemusíte stresovať ani vtedy, keď vaše bábätko plače o niečo viac ako to od susedov. Každé dieťa je iné a aj keď vás na začiatku prepadáva zúfalstvo, vedzte, že čoskoro budete profík a budete presne vedieť, čo vám chce bábätko povedať. Verte mi, som toho živým príkladom :).
Inšpirácia: Ako naučiť dieťa chodiť na nočník? Tieto tipy to uľahčia!