Čo je pilonidálna choroba (cysta)? Pozor, môžeš ju mať aj ty!

pilonidálna cysta

Pomerne často sa stretávame s chorobami, o ktorých sme ani nemali poňatia. Kým v minulosti ľudia umierali na zápal pľúc, pretože ho nevedeli liečiť, dnes ľudia zomierajú na úplne iné choroby, o ktorých neexistuje mnoho informácií a dokonca neexistujú na ne žiadne lieky. Preto nás občas dokáže prekvapiť aj taká obyčajná vyrážka na koži, ktorá v skutočnosti ani nemusí byť vyrážkou.

No uznajte, počuli ste niekedy pojem pilonidálna choroba alebo pilonidálna cysta? Každý rok ňou trpia 3 z 10 000 ľudí. A aj keď je pravdepodobnejšie, že sa s touto chorobou stretnú najmä muži, nie je vylúčená ani u ženskej populácie. Môže teda postihnúť každého a v krajných prípadoch je potrebný chirurgický zákrok na jej odstránenie. 

Ako sme už naznačili, tak pilonidálna cysta vyzerá ako obyčajný pupienok, ale iba naoko. Pilonidálna cysta môže spôsobovať oveľa viac problémov, ktoré je potrebné konzultovať s lekárom. Ako prebieha vznik cysty? V čom spočíva nebezpečenstvo pilonidálnej cysty? Je nutná operácia pilonidálnej cysty? Viac v článku!

Čo je pilonidálna cysta?

Pilonidálna cysta predstavuje abnormálne „vrecko“ na koži, ktoré je zvyčajne naplnené vlasmi (chlpmi) a zvyškami kože. Takáto cysta sa najčastejšie nachádza v blízkosti chvostovej kosti, teda v hornej časti zadku.

Cysta vzniká najmä vtedy, ak dochádza k zarastaniu chĺpkov na tele. Cysta sa môže naplniť hnisom a krvou a spôsobovať problémy. Okrem bolesti môžete pozorovať začervenanie pokožky a dokáže vás obmedzovať pri pohybe alebo dokonca aj pri športe. Ak cysta praskne, môžete zacítiť nepríjemný zápach. No ak vám cysta spôsobuje problémy a sama od seba nepraskne, je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok na jej odstránenie.

Neprehliadni: Ako odstrániť atrament z oblečenia? Takto sa škvŕn hravo zbavíš!

pilonidálna cysta
Shutterstock®

Príčiny vzniku a rizikové faktory – čo spôsobuje pilonidálnu cystu?

Aké sú príčiny pilonidálnej cysty? Presná príčina vzniku pilonidálnej cysty nie je úplne jasná a zrejmá. Odborníci sa však domnievajú, že cysta je spôsobená zarastaním chĺpkov. Ak sa k tomu pridá trenie pokožky o pokožku, o oblečenie, tak môže zarastený chĺpok začať hnisať a pokožka opúchať.

Chĺpky môžu byť vtiahnuté späť do kože, najmä v oblastiach, kde je pokožka vystavená treniu a tlaku, ako napríklad medzi zadnicami. Tieto chĺpky môžu spôsobiť zápal a tvorbu cysty. Dlhodobé sedenie alebo aktivity, ktoré spôsobujú zvýšené trenie v oblasti kostrče, môžu prispieť k vzniku pilonidálnej cysty.

Ľudia s nadváhou alebo obezitou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku pilonidálnej cysty kvôli zvýšenému treniu a tlaku v oblasti dolnej časti chrbta a zadku.

U koho sa častejšie objavuje pilonidálna cysta?

Niektorí ľudia môžu mať genetickú predispozíciu k tvorbe pilonidálnych cýst. Tieto cysty sa častejšie vyskytujú u jedincov, ktorí majú rodinnú anamnézu tohto problému. Pilonidálna choroba sa najčastejšie vyskytuje u mladých mužoch a, bohužiaľ, má tendenciu sa opakovať. 

Cysta sa tak môže stále napĺňať znovu a znovu. Najčastejšie táto choroba postihuje ľudí, ktorí dlho sedia – napríklad takí vodiči kamiónov sú vystavení väčšiemu riziku rozvoja pilonidálnej cysty. Osoby s hustými a hrubými chĺpkami sú náchylnejšie na vtiahnutie chĺpkov späť do kože, čo môže viesť k tvorbe cysty.

Odporúčame: Tancom k štíhlej postave – prečo je chudnutie tanečnými tréningami skvelou voľbou?

čo je pilonidálna cysta
brightside.me / Shutterstock

Najčastejšie prejavy pilonidálnej choroby

Ako každá choroba, tak aj pilonidálna cysta má svoje prvotné príznaky a najčastejšie prejavy. Okrem samotnej cysty, teda hrbolčeka na pokožke, môžete pozorovať:

  • začervenanie pokožky,

  • bolesť a citlivosť v danom mieste,

  • opuchnutie v oblasti cysty,

  • zápach po prasknutí cysty,

  • hnis a krv.

Ak spozorujete akékoľvek prvotné príznaky, je najlepšie navštíviť lekára, ktorý dokáže presne určiť chorobu!

Absces na kostrči a ďalšie komplikácie pilonidálnej cysty

Pilonidálna cysta môže spôsobiť rôzne komplikácie, najmä ak nie je správne a včas liečená. Jednou z najbežnejších komplikácií je infekcia cysty. Infikovaná cysta môže spôsobiť bolesť, začervenanie, opuch a výtok hnisu. Infekcia môže tiež viesť k systémovým príznakom, ako je horúčka.

Infekcia cysty môže viesť k tvorbe abscesu, čo je bolestivá dutina naplnená hnisom. Absces často vyžaduje drenáž a antibiotickú liečbu. Chronicky infikovaná cysta môže vytvoriť fistulu, čo je abnormálny kanálik medzi cystou a povrchom kože. Fistula môže spôsobiť opakované výtoky hnisu a ťažkosti s hojením.

Ďalšie možné komplikácie:

  • opakované infekcie,

  • šírenie infekcie až vznik sepsy,

  • jazvy a deformácie v postihnutej oblasti,

  • chronická bolesť a nepohodlie v danej oblasti. 

Odporúčame: Trápi ťa neznesiteľná únava po jedle? Tvoja diagnóza je jasná!

lekárske vyšetrenie
Depositphotos

Liečba doma – liečba bez chirurgického zákroku

Liečba pilonidálnej cysty doma je možné pri miernom priebehu ochorenia, ak nie sú prítomné zdravotné komplikácie. Dôležitá je v prvom rade pravidelná a dôkladná hygiena. Udržiavajte postihnuté miesto čisté a suché. Môžete použiť antibakteriálne mydlo a mäkký uterák na čistenie oblasti.

Ak je cysta spôsobená tlakom alebo trením, ako napríklad pri dlhom sedení, môže pomôcť zmena pozície, častejšie prestávky alebo použitie vankúša na sedenie. Držte sa ľahkých oblečení a minimalizujte trenie v oblasti cysty. Teplé kúpele alebo sedacie kúpele sú bežným spôsobom, ako zmierniť bolesť a zápal. Stačí sedieť vo vani s teplou vodou 15-20 minút podľa potreby.

Kedy sa operuje pilonidálna cysta?

Ak je pilonidálna cysta sprevádzaná vážnejšími komplikáciami, nevyhnutná je liečba nastavená lekárom. Podávajú sa napríklad antibiotiká, ak je problém sprevádzaný infekciou. Ak je to potrebné, lekár môže cystu otvoriť a vypustiť jej obsah. Tým za zmierni zápal a bolesť. 

Niekedy je potrebný chirurgický zákrok. Chirurgické odstránenie pilonidálnej cysty sa robí najmä v prípadoch, ak ide o závažný alebo stále sa opakujúci problém. Okrem toho sa uplatňuje aj laserové odstránenie pilonidálnej cysty (laserová terapia).

Zaujme ťa: Nejdeš bez neho ani na krok? Zisti, či ťa trápi závislosť na mobile!

Článok aktualizovaný 4.6.2024

Aktualizovaný článok: 04.06.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.12.2019 08:26

Ešte som o nej nepočula, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

31.12.2019 16:19

neznám, ale vypadá to ošklivě

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.12.2019 18:34

Niečo som o tom počula, mal to sesternicin manžel, nič príjemné.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

01.01.2020 23:33

OMG, stále nové choroby :-(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.