Leto je sezónou viacerých druhov zeleniny aj ovocia. Práve v tomto období dozrieva v mnohých záhradkách i chutná cuketa. Táto zelenina z čeľade tekvicovité je z veľkej časti tvorená len vodou. Má iba minimum kalórií, no je nabitá vitamínmi skupiny B aj niektorými minerálnymi látkami. Cuketa sa skvelo hodí do ľahkých zapekaných a dusených pokrmov, ktoré počas horúcich letných dní ocení jednoducho každý. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo sa ju oplatí pravidelne konzumovať!
Čo vieme o cukete?
Cuketa, často nazývaná aj cukina, je jednoročná rastlina z čeľade tekvicovité. Ide o kultivar tekvice obyčajnej, ktorý pochádza zo strednej Ameriky, no vyšľachtený bol v Taliansku. V súčasnej dobe sú najväčšími producentmi tejto zeleniny Spojené štáty americké, Čína či India. Okrem toho sa cukety pestujú vo Francúzsku aj na Novom Zélande. Samotný ker je stredného vzrastu a charakteristický je najmä kvetmi sýtožltej farby. Plod je vzhľadom podobný väčšej uhorke. Na povrchu je hladký a lesklý. Môže mať zelenú, žltozelenú až žltú farbu.
Vo vnútri je cuketa mäkká a vodová. Zvyčajne má svetlozelenú farbu a množstvo semienok. Tento druh zeleniny môže byť o niečo náročnejší na pestovanie. Vyžaduje si totiž teplú pôdu aj dostatočnú vlahu. Pri dobrej starostlivosti však ker prinesie skutočne bohatú úrodu. Zvyčajne sa zberajú asi 25 centimetrov dlhé plody. Vhodné je ich skonzumovať čo najskôr. Pri vhodnom uskladnení na tmavom a chladnom mieste však dokážu vydržať približne týždeň. Po stvrdnutí šupky začínajú pomaly strácať na kvalite.
Odporúčame: Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!
Takto ovplyvňuje ľudské zdravie:
Cuketa je z viac, ako 90 %, tvorená vodou. Táto nízkokalorická zelenina je vítanou súčasťou jedálnička, a to aj pri rozličných diétach. Stogramová porcia cukety totiž obsahuje len okolo 20 kalórií. Neznamená to však, že je chudobná na živiny. Nachádza sa v nej menšie množstvo vlákniny, bielkovín i sacharidov. Neobsahuje žiadny cholesterol, no naopak je bohatá na karotény aj vitamíny skupiny B. Taktiež je zdrojom draslíka, vápnika, horčíka či železa. Cuketa účinne detoxikuje celé telo a zbavuje ho škodlivín. Blahodarne vplýva najmä na tráviaci trakt.
Podporuje pohyby čriev i trávenie, čistí hrubé črevo a zlepšuje vyprázdňovanie. Navyše dokáže z tela odstraňovať nadbytočnú vodu aj odkysliť organizmus. Cuketu by mali pravidelne konzumovať osoby s vysokým cholesterolom. Táto zelenina predstavuje prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Rovnako sa podieľa na zlepšení činnosti mozgu. Pomáha potláčať stres a zvyšuje koncentráciu. V neposlednom rade priaznivo ovplyvňuje imunitný systém. Dokonca zlepšuje kvalitu vlasov i nechtov a prospieva aj očiam.
Ako ju konzumovať?
Ak si cuketu pestujete doma, nezabudnite ju včas odtrhnúť. Na konzumáciu sú totiž ideálne najmä mladé plody. Nemajú jadierka a nie je ich potrebné šúpať. V šupke sa navyše nachádza veľké množstvo vitamínov aj minerálov. V prípade, že sa po cukete obzeráte v obchode, vyberajte hlavne tenšie plody, ktorých šupka má skôr svetlozelenú farbu. Takúto mladú cuketu je možné využiť i surovú, napríklad do šalátov. Tento druh zeleniny sa však zvyčajne tepelne upravuje, pričom sa konzumuje na množstvo rozličných spôsobov.
Napríklad vo Francúzsku je súčasťou tradičného zeleninového pokrmu, nazvaného ratatouille. Cuketu môžete ugrilovať alebo podusiť a následne použiť ako chutnú a zdravú prílohu k mäsu. Taktiež ju vyskúšajte pridať do leča či cestovín. Skvelo sa dopĺňa s cesnakom, preto si z týchto dvoch ingrediencií nezabudnite pripraviť aj lahodné placky. Výborne chutí i cuketa, zapečená s mäsom, hubami a syrom. Túto zeleninu je dokonca možné nastrúhať a pridať do sladkého koláča. Cesto tak bude oveľa vláčnejšie.
Pozri aj: Ligurček: Výnimočná bylinka, ktorá ťa dostane svojimi účinkami