Dna patrí medzi ochorenia, ktoré nie sú veľmi známe. Ide o akýsi druh artritídy, ktorý má hneď niekoľko prejavov. Postihnutého môžu trápiť problémy s kĺbmi, čo často vedie napríklad k obmedzeniu pohyblivosti.
Ochorenie sa však prejavuje aj nepríjemnou bolesťou. Príčiny bývajú rôzne, no vznik súvisí predovšetkým s látkou zvanou kyselina močová. V dnešnom článku vás oboznámime s dôležitými faktami o tomto ochorení. Aké sú príznaky dny? Ako sa prejavuje záchvat dny? Aké môžu byť následky zvýšenej hladiny kyseliny močovej v kĺboch? Aké je liečba ochorenia dna? Viac v článku!
Odporúčame: Koniec žiletkám? Povieme ti, prečo sa ženy neholia tam dolu
Ochorenie dna
Dna, alebo inak aj lámka, či staršie, podagra, je chronické ochorenie, ktoré sa považuje za druh artritídy. Ide o metabolickú chorobu, ktorá však najviac postihuje kĺby. Dna je charakteristická ukladaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch a ich okolí, čo ich následne porušuje a u postihnutého spôsobuje aj ďalšie zdravotné ťažkosti. K tomuto problému môže dôjsť z viacerých príčin.
Niekedy je dôvodom nadprodukcia kyseliny močovej, inokedy zase nedostatočné vylučovanie tejto látky z tela. Nahromadená kyselina tak v tele kryštalizuje a sústreďuje sa predovšetkým v kĺboch horných a dolných končatín. Zvyčajne sú postihnuté tie menšie, no v niektorých prípadoch býva narušený aj veľký ramenný kĺb.
Rizikové faktory pre vznik dny – dedičnosť, alkohol, nadváha
Z prieskumov vyplýva, že dnou trpia vo vyššej miere muži stredného veku. Taktiež sú viac postihnuté osoby s nadváhou. So vznikom dny výrazne súvisí životný štýl a zloženie jedálnička. Riziková je nadmerná konzumácia alkoholu i mäsa a taktiež nedostatok pohybu.
Ochorenie je však v niektorých prípadoch do istej miery podmienené genetikou. Dna sa taktiež často objavuje spolu s ďalšími zdravotnými problémami a chorobami. Na jej vznik ďalej vplýva užívanie určitých liekov, napríklad aspirínu.
Pozri aj: Akých chýb sa vyvarovať pri chudnutí? Takto nebudeš vôbec priberať!
Shutterstock®Veľká bolesť, záchvaty dny, dnové uzly – aké sú prejavy dny?
Ako sme už spomínali vyššie, dna predovšetkým postihuje a narúša kĺby, čo je spôsobené ukladaním kryštálikov kyseliny močovej. Tento nežiaduci proces veľakrát stojí za veľkými bolesťami. Pri tomto ochorení veľmi často dochádza k akútnym záchvatom, ktoré sa objavujú predovšetkým v noci a nad ránom a vznikajú náhle. Akútna forma dny postihuje najmä palec na nohe.
Kĺb je bolestivý, opuchnutý, citlivý na dotyk, menej pohyblivý, prípadne aj sčervenaný. Pri dlhodobom ochorení prechádza dna do chronickej formy. Vtedy už dochádza k deformácii kĺbov a výraznejšiemu obmedzeniu pohyblivosti. Taktiež sa môžu objavovať tuhé nebolestivé podkožné uzly, ktoré sa vyskytujú nielen v okolí kĺbov, ale aj v chrupavkách ušníc či na nose.
Mimokĺbové príznaky dny
Dna má však aj niekoľko prejavov, ktoré s kĺbmi vôbec nesúvisia. Často ide o tráviace ťažkosti, hlavne pálenie záhy či hnačku. Ďalej môže ísť o bolesť svalov a hlavy či poruchy zraku. Niekedy tiež dochádza k viditeľným zmenám na pokožke.
Objavuje sa ekzém či deformácia nechtov. Niektorých pacientov môžu trápiť časté pocity vyčerpanosti alebo horúčka. V niektorých prípadoch však pri dne nemusí dochádzať k žiadnym vonkajším prejavom.
Možné následky a komplikácie dny
- Chronická dna – Neliečená dna môže prerásť do chronickej formy, pri ktorej sa záchvaty vyskytujú častejšie a sú závažnejšie. Kĺby môžu byť dlhodobo poškodené a bolesť sa stáva trvalou.
- Trvalé poškodenie kĺbov – Opakované záchvaty dny môžu viesť k trvalému poškodeniu kĺbov, vrátane deformácií a zníženej pohyblivosti. Kĺby môžu stratiť svoju funkčnosť, čo znižuje kvalitu života pacienta.
- Tofy (dnové uzliny) – Pri dlhodobo neliečenej dne sa môžu tvoriť tophusy, čo sú tvrdé uzliny zložené z kryštálov kyseliny močovej, ktoré sa hromadia v kĺboch, kostiach, alebo tkanivách, spôsobujú bolesť a obmedzujú pohyb.
- Obličkové kamene – Nadmerné množstvo kyseliny močovej v krvi môže spôsobiť tvorbu močových kameňov, čo môže viesť k ďalším komplikáciám, ako je obštrukcia močových ciest a infekcie.
- Poškodenie obličiek – Dlhodobé zvýšené hladiny kyseliny močovej môžu zaťažovať obličky, čo vedie k ich zlyhaniu alebo iným chronickým ochoreniam obličiek.
- Kardiovaskulárne ochorenia – Ľudia s dnou majú zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu a mozgovej príhody, v dôsledku zápalových procesov v tele.
Odporúčame: Ako využiť staré tričko? Určite ho nevyhadzuj, ale inšpiruj sa!
Shutterstock®Diagnostika dny
Dna sa diagnostikuje predovšetkým odberom moču a krvi. V týchto telesných tekutinách sa následne zisťuje koncentrácia a hladina kyseliny močovej. Taktiež niekedy dochádza k odberu tekutiny priamo z kĺbu, vo vzorke ktorého sa hľadajú kryštáliky.
Skontrolovať sa tiež môže stav pohybového systému, tkanivá či orgány. Po diagnostikovaní dny by sa pacientovi mala nastaviť vhodná liečba. Hoci toto ochorenie nemusí spočiatku spôsobovať človeku žiadne ťažkosti, neliečená dna môže prejsť do chronickej podoby a spôsobiť viaceré zdravotné problémy.
Liečba choroby dna
Pri akútnych záchvatoch sa zvyčajne podávajú lieky, ktoré tlmia bolesť a zápal. Následne je potrebný oddych, studené obklady a zvýšený príjem tekutín, ktorý zabezpečí dôkladnejšie odstránenie kyseliny močovej z tela. Krátku dobu po záchvate sa odporúča držať diétu a vyhýbať sa mäsovým či pikantným pokrmom.
Z dlhodobého hľadiska je liečba dny zameraná najmä na priame zvyšovanie vylučovania kyseliny močovej. Liečba by sa však nemala uskutočňovať len pomocou rozličných farmaceutických prípravkov. Dôležité je dodržiavať rôzne opatrenia, ktoré môžu napríklad predísť spomínaným záchvatom. Prevencia je pri dne teda rozhodujúca. Tá v sebe zahŕňa dostatok pohybu a zdravú životosprávu.
Ako na prirodzené zníženie kyseliny močovej v tele?
- Zníženie príjmu purínov – Puríny sú látky, ktoré sa v tele rozkladajú na kyselinu močovú. Obmedzte potraviny s vysokým obsahom purínov, ako sú červené mäso, vnútornosti (pečeň, obličky), morské plody (ančovičky, sardinky) a niektoré druhy strukovín (šošovica, fazuľa).
- Pite dostatok vody – Zvýšený príjem vody podporuje správnu funkciu obličiek, čo napomáha vylučovaniu nadbytočnej kyseliny močovej z tela. Odporúča sa vypiť aspoň 2-3 litre vody denne.
- Obmedzenie alkoholu – Alkohol, najmä pivo a tvrdé nápoje, zvyšuje hladinu kyseliny močovej v tele. Obmedzenie alebo vylúčenie alkoholu môže pomôcť predísť záchvatom dny.
- Konzumácia potravín bohatých na vlákninu – Vláknina pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje trávenie, čo môže prispieť k zníženiu hladiny kyseliny močovej. Potraviny ako celozrnné produkty, ovocie a zelenina sú skvelou voľbou.
- Zníženie hmotnosti – Ak máte nadváhu, redukcia telesnej hmotnosti môže pomôcť znížiť hladiny kyseliny močovej. Rýchle chudnutie však môže mať opačný účinok, preto sa odporúča postupná strata hmotnosti.
- Zvýšte príjem vitamínu C – Vitamín C pomáha znižovať hladiny kyseliny močovej. Potraviny bohaté na vitamín C, ako citrusové plody, jahody, kiwi a brokolica, by mali byť súčasťou vašej stravy.
- Konzumujte čerešne – Čerešne a čerešňová šťava sú známe svojimi protizápalovými účinkami a schopnosťou znižovať hladinu kyseliny močovej v krvi. Pravidelná konzumácia môže pomôcť predchádzať záchvatom dny.
- Zvýšte príjem draslíka – Potraviny bohaté na draslík, ako sú banány, avokádo a zemiaky, môžu pomôcť pri znižovaní hladiny kyseliny močovej.
Aktualizovaný článok: 12.10.2024