Možno vám to doteraz ani nenapadlo, no aj letná dovolenka sa dá stráviť inak, než ležaním na pláži v Turecku či Bulharsku. Škótska vysočina je atraktívna hneď z viacerých smerov. Ak sa rozhodnete Škótsko precestovať, budete mať v jednom divokú prírodu, more, čarovné ostrovčeky, bohatú kultúru a starobylú históriu. Do Škótska sa nechodí len na ochutnávku whisky. Zabrať vašim nohám aj postavičke dajú výlety po škótskych hradoch, zámkoch a kaštieľoch. Môžete sa vydať za dobrodružstvom a „naháňať“ bájne bytosti, oddychovať na typickom škótskom vidieku, alebo si užiť ruch škótskych veľkomiest.
Najprv trochu z histórie. Pokiaľ si už z hodín dejepisu máločo pamätáte, len na pripomenutie – Škótsko fungovalo ako nezávislý štát od roku 1707. Do dnešného dňa má do istej miery svoju nezávislosť zachovanú, napriek tomu, že je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.
Odporúčame: Je trestanie detí správna forma výchovy? Experti v tom majú jasno
Dovolenka v Škótsku
Škótsko leží z väčšej časti práve na území Veľkej Británie. Jeho rozloha je skôr na severe, kvôli tomu musíte rátať aj s typickejším severským počasím. Dážď a hmly nie sú ničím výnimočným, na druhej strane ale dokážu vytvoriť čarovnú atmosféru (milovníčky kníh a filmov o Harrym Potterovi si aj vďaka podnebiu prídu rozhodne na svoje). Časť Škótska nájdete aj na priľahlých ostrovoch a otrovčekoch. Za zmienku napríklad stoja čarovné Orkneje, Hebridy aj Shetlandy.
K ostrovom, samozrejme, patrí aj more. Z rôznych strán Škótska sa dostanete k rôznym typom morí – na východe krajiny je to Severné more, na západe aj severe už Atlantický oceán, na juhozápade Severný prieliv a Írske more.
Odporúčame prečítať: Praktické rady pre cestovateľov
Škótsko je krajina nádhernej prírody, romantického vidieku aj búrlivých výšin. Zelené planiny, hlboké jazerá, kopce, skalnaté útesy s výhľadom na more či oceán, aj národné parky. Pre turistov doslova raj. Okrem túlania sa škótskou divočinou by ste mali cielene zájsť aj k jazeru Loch Ness. Možno sa práve vám podarí zhliadnuť mýtické stvorenie jazernej príšery. A ak náhodou nie, za obhliadku bude zaručene stáť aj zrúcanina hradu Urquhart. Objaviť môžete tiež kolóniu tuleňov a za výlet bude stáť aj návšteva mestečka Fort William, kde sa páli whisky.
Odporúčame prečítať: Ako prebieha poznávací zájazd?
Čo vidieť v Škótsku
Prechádzaním po Škótsku sa nedá si nevšimnúť množstvo historických pamiatok. Okrem zrenovovaných hradov, zámkov, je v krajine množstvo zrúcanín hradov. Minimálne za fotografiu stojí napríklad hrad Dunnottar, odvodený od slova dun – miesto sily. Táto stredoveká pevnosť úzko súvisí s dôležitým dianím v škótskej histórii. Hovorí sa, že keby nejestvoval nedobytný Dunnottar, Škótsko by dnes ani nebolo. Za výlet rozhodne stojí návšteva najfotografovanejšieho hradu na svete – Eilean Donan Castle. Ten sa nachádza na útese, na malom ostrove v západnej časti Higlands. Väčšia časť hradu je pre verejnosť prístupná, dokonca sa tu organizujú aj svadby.
Pozri aj: Blahodarný účinok mandlí pre ženy: Krása aj zdravie v jednom!
Ak sa vám po toľkej prírode zacnie po mestskom ruchu, určite zájdite do dvoch najväčších miest Škótska. Počtom obyvateľov je najväčšie mesto Glasgow, druhým najväčším a zároveň hlavným mestom Škótska je Edinburgh. Obe mestečká ponúkajú množstvo turistických zážitkov, cez gastronómiu, históriu až po relax všakovakého druhu.